printlogo


کد خبر: 192595تاریخ: 1397/2/27 00:00
چهارگوشه

طرح پارلمان ترکیه علیه اسرائیل
پارلمان ترکیه در واکنش به وقایع اخیر غزه و کشتار فلسطینیان به دست سربازان رژیم صهیونیستی، سه‌شنبه تشکیل جلسه داد و در این نشست پیشنهاد لغو قراردادهای موجود با رژیم صهیونیستی که از سوی 2 حزب جمهوری‌خواه خلق و  دموکراتیک خلق‌ها طرح شده بود با رای مخالف نمایندگان احزاب حاکم عدالت و توسعه و حرکت ملی‌گرا رد شد. وزارت خارجه ترکیه نیز به کنسول رژیم صهیونیستی اعلام کرده است برای یک دوره زمانی، ترکیه را ترک کند. ترکیه پیش‌تر سفیر خود در تل‌آویو را برای رایزنی فرا خواند و به سفیر اسرائیل در آنکارا نیز اعلام کرد ترکیه را ترک کند. این در حالی است که اسرائیل به کنسول ترکیه در قدس دستور داده است اسرائیل را برای یک دوره زمانی نامشخص ترک کند.

تأسیس نخستین حزب شیعه در هند
رئیس سازمان مرکزی اوقاف شیعه در ایالت اتار پرادش هند، نخستین حزب شیعه را با نام «حزب شیعه عوامی لیگ هند» در این کشور تاسیس کرد. وسیم رضوی گفت وی این حزب سیاسی را در واکنش به تسلط سنی‌ها بر فضای سیاسی و انزوای شیعیان تشکیل داده است. رضوی افزود: این یک حزب سیاسی است، لذا طبیعی است که ما هر جا که امکانپذیر باشد وارد انتخابات شویم و با شیعیان تماس برقرار کنیم. تا به حال در 16 ایالت کشور روسای شاخه‌های این حزب منصوب شده‌اند. 

کنترل ارتش بر مقر اصلی داعش  در جنوب دمشق
 ارتش سوریه شامگاه سه‌شنبه در ادامه عملیات پاکسازی جنوب دمشق دستاورد بسیار مهمی کسب کرد.  منابع میدانی گزارش دادند که ارتش این کشور موفق شده است کنترل کامل منطقه «الحجرالاسود» در جنوب دمشق را به دست گیرد.  این منابع اعلام کردند ارتش سوریه به همراه نیروهای همپیمان خود توانست در جنوب دمشق پیشروی داشته باشد و تروریست‌های داعش را مجبور به عقب‌نشینی از منطقه الجزیره کند. منطقه الجزیره آخرین منطقه‌ای بود که در شمال غرب حجرالاسود مقر تروریست‌های داعش به شمار می‌رفت و ارتش سوریه با این پیشروی کنترل کامل این منطقه را به دست گرفت.

زخمی شدن 13 غیرنظامی در حملات آمریکا در نینوا
مرکز اطلاع‌رسانی جنگ عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: به واسطه اطلاعاتی از سوی فرماندهی عملیات نینوا، ائتلاف تحت امر آمریکا گروه مسلحی را در روستای السفینه در شمال پایگاه القیاره در استان نینوا بمباران کرد. طی این حمله که موجب سقوط یک موشک در روستا شد، 13 غیرنظامی زخمی شدند و به تعدادی از منازل آسیب رسید.

انور ابراهیم آزاد شد
انور ابراهیم، چهره‌ اصلاح‌طلب مالزی مورد عفو پادشاهی قرار گرفته و آزاد شد و همین، راه را برای بازگشت او به عرصه سیاسی بویژه پس از پیروزی درخشان ائتلاف او در انتخابات پارلمانی هموار می‌کند. انور ابراهیم ۷۰ ساله، سال ۲۰۱۵ در پرونده «لواط» محکوم شد اما تاکید داشت هدف از این رسوایی ضربه زدن به ائتلاف او پس از کسب دستاوردهایی علیه دولت حاکم ائتلافی است که مدت‌ها قدرت را در دست داشت. حبس او هشتم ژوئن منقضی می‌شود اما پیروزی انتخاباتی غیرمنتظره ائتلاف او به رهبری ماهاتیر محمد، رهبر سابق مالزی در انتخابات نهم مه منجر به آزادی فوری او شد.

پاکستان مانع خروج دیپلمات آمریکایی شد
پاکستان مانع خروج یک دیپلمات آمریکایی از خاک این کشور شده است. پاکستان می‌گوید این مستشار نظامی آمریکا ماه گذشته با رد شدن از چراغ قرمز طی یک سانحه رانندگی، موجب مرگ یک موتورسوار شده است. رسانه‌های محلی پاکستان روز شنبه گزارش کردند آمریکا برای بردن سرهنگ جوزف امانوئل هال، مستشار نظامی سفارت آمریکا در پاکستان، یک هواپیمای ویژه ارسال کرده‌ اما پاکستان مجوز خروج به این دیپلمات آمریکایی نداده است. این سانحه رانندگی تنش سیاسی میان اسلام‌آباد و واشنگتن را افزایش داده است.
 


Page Generated in 0/0031 sec