printlogo


کد خبر: 193874تاریخ: 1397/3/24 00:00
خرید و فروش خودرو به حداقل رسید
سکته بازار خودرو با قیمت‌های نجومی

گروه اقتصادی: قیمت‌های نجومی خودرو موجب شد خرید و فروش در بازار به حداقل برسد. به گزارش «وطن‌امروز»، قیمت خودرو به صورت ناگهانی گران شد تا یادآور روزهای بد چند سال پیش باشد. گرانی 100 هزار تومانی جای خود را به گرانی چند ده میلیون تومان داده تا بازار خودرو آشفته‌تر از قبل شود. خبرگزاری دولتی ایسنا گزارش داده که گرانی نجومی خودرو موجب شده مردم برای خریدها احتیاط بیشتری به خرج دهند. چند هفته‌ای است که بازار خودرو ملتهب شده و تفاوت قیمت کارخانه و بازار خودروها به حدود ۹۰ میلیون تومان نیز رسیده است. به عنوان مثال قیمت مزدا۳ تیپ ۳ در کارخانه ۱۳۱ میلیون تومان بوده اما در بازار به ۲۲۹ میلیون تومان رسیده است. قیمت کارخانه پژو ۲۰۰۸ نیز در حالی ۱۱۵ میلیون تومان است که در بازار این خودرو به قیمت ۲۱۰ میلیون تومان عرضه می‌شود. سراتو ۲۰۰۰ اتوماتیک آپشنال نیز در کارخانه به قیمت ۱۱۳ میلیون تومان و در بازار به قیمت ۱۶۸ میلیون تومان عرضه می‌شود. در این شرایط کارشناسان معتقدند احتمال قطع همکاری خودروسازان خارجی و توقف تولید خودروهای مشترک تولیدی با خودروسازان خارجی باعث سودجویی واسطه‌ها و تعیین نرخ‌های نجومی برای این خودروها شده است. از آن سو نیز سایر خودروهای داخلی با افزایش قیمت قابل توجهی در بازار روبه‌رو هستند به‌گونه‌ای که این خودروها حداقل چند میلیون تومان گران‌تر نسبت به قیمت کارخانه در بازار عرضه می‌شوند. در چنین شرایطی اما فعالان بازار خودرو می‌گویند با وجود رشد نجومی قیمت‌ها خرید و فروش در این بازار به حداقل رسیده و معامله چندانی انجام نمی‌شود.
خودروسازان با عرضه کم بازار را به هم ریختند
انحصار خودرو در شرکت‌های عرضه‌کننده خودروهای داخلی یکی از معضلات بازار خودرو است؛ عرضه در این شرکت‌ها به نحوی است که در صورت ثبت‌نام اینترنتی، فقط عوامل این شرکت‌ها موفق به ثبت‌نام می‌شوند و مصرف‌کننده امکان آن را پیدا نمی‌کند و اگر به صورت مستقیم نیز فروش انجام شود، در نهایت کالا به بازار می‌رود و مصرف‌کننده نمی‌تواند از طریق شرکت خودرو دریافت کند که این رویه عامل دیگر افزایش قیمت خودرو در بازار است. اظهارنظر دبیر اتحادیه صنف فروشندگان خودرو درباره نقش خودروسازان در گرانی خودرو و به هم ریختن بازار گویای آن است که دلالان واقعی بازار آنها هستند نه دیگران. محمود مخلصی در این‌باره گفت: کنترل و نظارت بر فعالیت سرشاخه‌های عرضه‌کننده خودرو و جلوگیری از احتکار این کالا، راهکار ایجاد آرامش در بازار خودرو است. وی با بیان اینکه سود حاصل از این روش فروش خودرو‌ها نصیب عوامل شرکت‌های توزیع‌کننده می‌شود، افزود: خودروهای خارجی نیز از این وضعیت مستثنا نبوده و ورود آنها به بازار نیز از طریق گروهی خاص امکانپذیر است. دبیر اتحادیه صنف فروشندگان خودرو افزایش قیمت خودرو را سبب ایجاد نگاه سرمایه‌ای مردم به این کالا دانست و ادامه داد: هم‌اکنون مردم خودرو را خریداری و برای افزایش قیمت نگهداری می‌کنند تا پس از بالا رفتن قیمت، آن را به فروش برسانند، در حالی که با افزایش عرضه به بازار از خودروهای تولیدشده فعلی، می‌توان این روند را شکست و مانع از افزایش قیمت خودرو شد. مخلصی با اشاره به خودروهای وارداتی موجود در گمرک و ممانعت از خروج آنها تصریح کرد: ارز کشور برای ورود این خودروها مصرف شده است بنابراین با توجه به ورود قانونی این کالا چرا مسؤولان اجازه ترخیص آنها را صادر نمی‌کنند؟
بازگشت قیمت خودروها به سال ۹۶
از سوی دیگر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: طرحی با ۲۰۰ امضا برای ساماندهی بازار خودرو به مجلس ارائه شده که بر اساس بخشی از این طرح، نرخ خودروهای زیر ۴۵میلیون تومان باید به سال ۹۶ بازگردد. سیدمهدی مقدسی اظهار داشت: هنوز نتوانسته‌ایم در حوزه خودرو، نظر متقاضیان و مشتریان را جلب کنیم و دولت با افزایش بی‌منطق تعرفه خودرو نتوانسته است اقدام مؤثری انجام دهد، حتی درباره خودروهای هیبریدی که در دیگر کشورها مشمول مشوق‌هایی می‌شود هنوز زیرساختی فراهم نکرده‌ایم. مقدسی گفت: نابسامانی کنونی پذیرفتنی نیست و دستگاه‌های مسؤول باید بر این بی‌سامانی نظارت و به آن رسیدگی کنند.
بازار خودرو رها شده است
همچنین دیگر عضو کمیسیون صنایع مجلس با گلایه از اینکه طی چند هفته اخیر قیمت خودرو 80 تا 90 درصد افزایش پیدا کرده است، افزود: این موضوع برای نمایندگان مجلس بسیار سوال‌برانگیز است که چرا باید دولت بازار خودرو را رها کرده و مردم را در بلاتکلیفی قرار دهد. محمدرضا منصوری در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به اینکه در شرایط موجود و تشدید تحریم‌ها خودروسازان داخلی با محدودیت‌های بیشتری روبه‌رو خواهند شد، اظهار داشت: در حال حاضر ما رضایت کاملی از صنعت خودروی کشور نداریم اما شرایط ایجاب می‌کند حمایت‌های لازم از این صنعت اعمال شود. وی تصریح کرد: بر اساس توافقات به عمل آمده و البته محاسبه هزینه‌های تولید قرار شده خودروهای زیر 45 میلیون تومان بیشتر از 7 درصد گران نشوند تا در ادامه این تصمیم، بازار تا حدودی به سمت آرامش حرکت کند. در این میان علیرضا پورحسنی، نمایشگاه‌دار و کارشناس بازار خودرو در این رابطه می‌گوید: در بازار خودرو همه کلافه شده‌اند. فقط قیمت‌ها به شکل نجومی بالا رفته و همه هم فقط نگاه می‌کنند چون حجم معاملات بسیار کم است. وی ادامه می‌دهد: تک و توک معامله در بازار انجام می‌شود و خرید و فروش چندانی وجود ندارد زیرا مصرف‌کنندگان واقعی می‌بینند هر روز قیمت‌ها تغییر می‌کند و جا می‌خورند و تمایلی به خرید با قیمت‌های نجومی ندارند. این نمایشگاه‌دار خودرو درباره دلیل رشد شدید قیمت‌ها در این بازار می‌گوید: یکی از دلایل این نگرانی خارج شدن آمریکا از برجام است زیرا فروشندگان تصور می‌کنند خودروسازان خارجی از ایران خارج می‌شوند و تولید خودروهای مشترک متوقف می‌شود همین موضوع باعث التهاب بازار و رشد شدید قیمت‌ها شده است. وی خاطرنشان می‌کند: علاوه بر این قیمت ارز نیز رشد شدیدی داشته است و خواه ناخواه افزایش نرخ ارز تاثیر خود را بر قیمت تمام خودروهای وارداتی و داخلی نشان می‌دهد. این وضعیت در حالی است که پیش از این نیز امیرحسن قناتی، مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت  وعده داده بود در هفته‌های آتی با عرضه بیشتر خودرو قیمت‌ها در بازار متعادل شود. برخی کارشناسان نیز به مصرف‌کنندگان توصیه می‌کنند فعلا از خرید خودرو خودداری کنند تا حباب شکل گرفته در این بازار از بین رفته و قیمت‌ها کاهش یابد. پیش از این یک کارشناس صنعت خودرو با انتقاد از ضعف نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت بر بازار خودرو گفته بود: گذشته از دلایلی همچون احتمال قطع همکاری خودروسازان خارجی و افزایش نرخ ارز، دلیل اصلی وضع آشفته بازار خودرو، ضعف نظارت بر این حوزه است.
پیش‌فروش ایران‌خودرو لغو شد
در حالی که برنامه پیش‌فروش ایران‌خودرو قرار بود به منظور احترام به اعتماد مشتریان به مناسبت عید سعید فطر از دیروزآغاز شد، بدون بیان دلیل از سوی این شرکت خودرو‌ساز لغو شد. پیش از این مصطفی خان‌کرمی، معاون بازاریابی و فروش ایران‌خودرو خبر داده بود به منظور احترام به اعتماد مشتریان، برنامه فروش برخی محصولات پرتقاضای بازار همزمان با فرارسیدن عید سعید فطر به اجرا گذاشته می‌شود. طرح فروش ویژه عید سعید فطر قرار بود از ساعت 10 صبح چهارشنبه 23 خرداد آغاز و تا زمان تکمیل ظرفیت ادامه یابد اما هیچ‌گونه امکان ثبت پیش‌خرید خودرو در سایت ایران‌خودرو برقرار نشد و دلیلی هم برای توقف این پیش‌فروش اعلام نشده است.


Page Generated in 0/0043 sec