printlogo


کد خبر: 193876تاریخ: 1397/3/24 00:00
«وطن‌امروز» از تمهیدات سازمان‌‌های فرهنگی، اجتماعی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، خدماتی و انتظامی برای برگزاری نماز عید فطر گزارش می‌دهد
تدارک برای عید بندگی 1439

گروه اجتماعی: ماه بندگی به پایان رسید؛ مسلمانان پس از 29 روز روزه‌داری، سنت دیرینه نماز در عید فطر را به جا می‌آورند. برپایی نماز عید فطر که نماد وحدت و یکپارچگی امت اسلام به حساب می‌‌‌‌‌‌‌‌آید از سال اول هجری آغاز شد و سنت موکده است. در این میان هر ساله یکی از بزرگ‌ترین اجتماع‌های مسلمانان برای برپایی نماز عید فطر در مصلای تهران برگزار می‌شود. امسال نیز نماز عید فطر به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌‌‌ای رهبر انقلاب برگزار خواهد شد. در همین باره سازمان‌ها و دستگاه‌‌های اجرایی، امدادی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، خدماتی، فرهنگی و اجتماعی برای برگزاری هر چه با شکوه‌‌‌‌‌‌تر نماز عید فطر تدارک گسترده‌ای دیده‌‌‌اند.
اجرای ۱۵ ویژه‌برنامه
رئیس کمیته فرهنگی و تبلیغاتی ستاد برگزاری نماز عید سعید فطر با اشاره به ۱۵ برنامه این کمیته به مناسبت روز عید، از اهدای ۴۰ هزار شاخه گلایل به نمازگزاران پایتخت و گلباران آنها با ۴۰ هزار شاخه میخک خبر داد. اوحدی با اشاره به برگزاری 5 برنامه قبل از نماز عید سعید فطر اظهار داشت: با هماهنگی مخابرات ایران 60 میلیون پیامک با موضوع عید فطر به مخاطبان ارسال می‌شود،‌ همچنین در سطح شهر تهران بالغ بر 10 هزار مترمربع فضاسازی شهری اعم از پوستر، بنر و پلاکارد با موضوع عید فطر انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه 10 برنامه هم در روز عید فطر پیگیری می‌شود، گفت: نورافشانی در 12 میدان تهران، راه‌اندازی 5 کاروان گل با تریلی در سطح تهران و استقرار آنها در چهار در ورودی مصلا، توزیع 40 هزار شاخه گل گلایل بین نمازگزاران، گلباران مردم با 40 هزار گل میخک در روز عید سعید فطر برای نخستین‌بار توسط بالگرد و برپایی 5 ایستگاه صلواتی از دیگر برنامه‌های روز عید سعید فطر در مصلای امام خمینی(ره) است.
استقرار ۴۵۰ دستگاه تاکسی ون
معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری با اشاره به رایگان بودن مترو در روز عید فطر گفت: ۴۵۰ دستگاه تاکسی ون رایگان در ۵ مسیر و داخل مصلا نیز مستقر می‌شود. محسن پورسیدآقایی با اعلام به‌کارگیری ۴۵۰ دستگاه تاکسی ون رایگان در ۵ مسیر و داخل مصلا گفت: برقراری 5 مسیر با ۴۰۰ دستگاه تاکسی ‌ون به صورت رفت و برگشت و رایگان و اختصاص ۵۰ دستگاه تاکسی ون جهت سرویس‌دهی داخل مصلا از جمله اقدامات انجام شده است. وی ادامه داد: اطلاع‌رسانی درباره انسداد تونل رسالت و هدایت خودروها به پارکینگ مجتمع امام خمینی(ره) انجام می‌شود. پورسیدآقایی درباره اقدامات شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه گفت: در مجموع به‌کار‌‌‌گیری ۷۶۳ دستگاه اتوبوس در ۲۱ مبدا در دستور کار است. وی افزود: ۹۰ دستگاه اتوبوس دوکابین در میادین، پایانه‌ها و محلات منتخب به منظور انتقال نمازگزاران به مصلا و برگشت آنان به مبادی اولیه (۲۱ مبدأ) در نظر گرفته شده است.
خدمات رایگان پارکینگ بیهقی
همچنین مدیرعامل سازمان پایانه‌ها و پارک‌سوارهای شهرداری تهران گفت: استفاده از پارکینگ پارک‌سوار بیهقی از ساعت یک بامداد روز عید سعید فطر رایگان است. امیرحسین صدیقی افزود: با توجه به برگزاری نماز پرشکوه عید سعید فطر در مصلای تهران، شهروندان و نمازگزاران خداجو برای شرکت در نماز و انجام فرایض مربوط به این روز فرخنده، می‌توانند رایگان از پایانه و پارک‌سوار بیهقی برای توقف خودروهای خود استفاده کنند.
تمهیدات ترافیکی نماز عید سعید فطر
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ نیز از آماده‌باش ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی پایتخت برای مدیریت ترافیک و تسهیل در تردد نمازگزاران عید سعید فطر خبر داد و گفت: پلیس راهور در این ‌باره محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیکی را پیش‌بینی کرده است. سردار محمدرضا مهماندار اظهار داشت: تردد همه وسایط نقلیه از ساعت 4 صبح روز عید فطر در معابر محدوده مشخص شده ممنوع خواهد بود. این محدوده شامل خیابان شهید بهشتی از تقاطع سهروردی به سمت غرب تا خیابان قائم‌مقام فراهانی، خیابان شهید علی‌اکبری از خیابان شهید مطهری به سمت شمال تا خیابان بهشتی، خیابان میرعماد از خیابان شهید مطهری تا خیابان شهید بهشتی و خیابان پاکستان در ضلع غربی مصلای امام خمینی(ره) است. مهماندار خاطرنشان کرد: همچنین طول خیابان‌های هویزه و خرمشهر در حد فاصل صابونچی و خیابان شهید قنبرزاده، مسیر غرب به شرق بزرگراه رسالت در محدوده مصلای امام خمینی(ره) از تقاطع کردستان و مسیر شرق به غرب بزرگراه رسالت از پل سیدخندان نیز شامل این محدودیت‌ها می‌شود و برای خط ویژه اتوبوسرانی در خیابان‌های شهید بهشتی و شهید مطهری نیز محدودیت تردد وجود دارد. رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ درباره محدودیت توقف این روز نیز اظهار داشت: از ساعت 24 شب قبل از مراسم توقف همه وسایط نقلیه در برخی محدوده‌ها ممنوع و پاکسازی کامل انجام خواهد شد. این محدوده‌ها شامل طول بزرگراه مدرس از میدان هفت تیر تا حقانی در هر 2 مسیر، طول بزرگراه رسالت از بزرگراه آفریقا تا پل سید خندان در هر دو مسیر، طول خیابان شهید قنبرزاده حدفاصل بزرگراه رسالت تا خیابان شهید بهشتی در هر 2 مسیر و طول خیابان شهید بهشتی از میدان تختی تا خیابان قائم‌مقام فراهانی است. وی در این رابطه افزود: همچنین طول خیابان میرعماد حدفاصل خیابان شهید مطهری تا خیابان شهید بهشتی، طول خیابان شهید مفتح حد فاصل خیابان شهید بهشتی تا خیابان شهید مطهری (به استثنای اتوبوس‌های شرکت واحد)، طول خیابان پاکستان از خیابان شهید بهشتی تا بزرگراه مدرس، طول خیابان‌های هویزه و خرمشهر حدفاصل قنبرزاده تا عشق‌یار (به استثنای موتوسیکلت‌ها)، محدوده ضلع غربی میدان هفت‌تیر حد فاصل خیابان زهره و خیابان قائم‌مقام فراهانی و طول خیابان شهید مطهری حد فاصل بزرگراه مدرس تا خیابان سهروردی مشمول این محدودیت‌ها می‌شود.
تمهیدات اورژانس تهران برای نماز عید فطر
پیمان صابریان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، رئیس اورژانس تهران نیز بر آمادگی نیروهای اورژانس در نماز عیدسعید فطر تاکید کرد. صابریان درباره تمهیدات این سازمان برای برگزاری نماز عید سعید فطر گفت: نیروهای اورژانس در قالب ۴۹ دستگاه آمبولانس، ۴ درمانگاه برادران و خواهران، ۳۲ دستگاه موتورلانس و ۶ دستگاه اتوبوس‌آمبولانس در این مراسم در کنار مردم حضور دارند. وی افزود: نیروهای ستادی و عملیاتی جهت خدمات بیشتر به نمازگزاران از شب قبل عید فطر در مصلای امام خمینی(ره) و اطراف آن حضور خواهند یافت.
آماده‌باش آتش‌نشانی
از سوی دیگر، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران هم از آماده‌باش تمام ایستگاه‌های آتش‌نشانی پایتخت برای برگزاری نماز عید فطر خبر داد. سیدجلال ملکی درباره تمهیدات آتش‌نشانی برای برگزاری نماز عید فطر اظهار کرد: سازمان آتش‌نشانی شهر تهران مانند سال‌های گذشته برای برگزاری باشکوه نماز عید فطر در حال آماده‌باش کامل است. وی افزود: علاوه بر آماده‌باش ۱۳۰ ایستگاه آتش‌نشانی در سطح شهر، آتش‌نشانان در ۴۸ نقطه در اطراف و داخل مصلای تهران مستقر خواهند شد و همچنین در ۴۶ نقطه تعیین شده، آتش‌نشانان عملیاتی همراه با خودرو و تجهیزات مستقر می‌شوند.


Page Generated in 0/0047 sec