printlogo


کد خبر: 195362تاریخ: 1397/4/24 00:00
رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی با اشاره به افزایش قیمت 200 درصدی برخی داروها مطرح کرد
بیماران کلیوی ناتوان در تهیه دارو
بیماران دارای شرایط پیوندکلیه به دلیل افزایش قیمت داروها دیالیز را به پیوند ترجیح می‌دهند

گروه اجتماعی: رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی گفت: داروهایی که بیماران پیوند کلیه مصرف می‌کردند، اوایل امسال برای یک دوره ۱۳۰ هزار تومان بود که ناگهان به ۲۶۰ هزار تومان و در نهایت به ۳۲۰ هزار تومان رسیده است.
داریوش آرمان نسبت به افزایش قیمت داروهای بیماران دیالیزی و پیوند کلیه هشدار داد. آرمان با تاکید بر اینکه مشکل اصلی گران شدن دارو است، به ایلنا گفت: افزایش ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصدی قیمت دارو را از اسفندماه سال ۹۶ تا این لحظه شاهد هستیم، البته وزارت بهداشت اعلام کرد طبق تعرفه‌ها عمل می‌کند اما همان‌طور که گفتم موضوع اصلی گران شدن خود دارو است. وی تصریح کرد: داروهایی که بیماران پیوند کلیه مصرف می‌کردند، اوایل امسال برای یک دوره ۱۳۰ هزار تومان بود که ناگهان به ۲۶۰ هزار تومان و در نهایت به ۳۲۰ هزار تومان رسیده است. این داروها برای بیماران پیوند کلیه پرمصرف نیز هستند.
افزایش قیمت 200 درصدی!
رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی خاطرنشان کرد: تمام داروهای بیماران پیوندی و دیالیزی گران شده است و دست‌کم 100 درصد و برخی از داروها نیز تا ۲۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است. این مسأله رسما به وزارت بهداشت و حتی به وزارت کار منتقل و اعلام شده که هزینه داروهای بیماران دیالیزی و پیوند کلیه کمرشکن شده است. آرمان با اشاره به اینکه بخشی از داروها که تحت پوشش بیمه‌ها نیست، بسیار گران شده است، گفت: بیماران دیالیزی جزو بیماران خاص هستند که مزایای بیمه‌ای دارند اما برخی از داروهای آنها تحت پوشش بیمه نیست و مشکل اصلی‌تر این است که بیماران پیوند کلیه باید برای زنده ماندن و زنده نگه‌ داشتن عضو پیوندی هر روز داروهای مختلفی را مصرف کنند اما متاسفانه به محض اینکه وارد چرخه پیوند کلیه شده و عمل پیوند را انجام می‌دهند، از شمول بیماران خاص خارج می‌شوند و باید هزینه دارو را بپردازند و این در حالی است که  برخی از داروهای حیاتی بیماران پیوند کلیه چون خارجی است، مشمول بیمه نیست.
ترجیح دیالیز به پیوند
وی خاطرنشان کرد: در بین بیماران دیالیزی افرادی هستند که ماهانه تا یک میلیون تومان هزینه دارو، پرداخت می‌کنند و مشکل جدی‌تر این است که با توجه به وضعیت گرانی دارو برخی از بیماران که شرایط پیوند کلیه را دارند و نوبت آنها فرا رسیده، اعلام می‌کنند که با شرایط دیالیز راحت‌تر هستیم، چون امکان پرداخت هزینه‌های دارویی و مراقبت‌های بعد از پیوند را ندارند و برای آنها این هزینه‌ها سنگین و گران است و به همین خاطر ترجیح می‌دهند در شرایط دیالیز باقی بمانند. آرمان با بیان اینکه یک بیمار دیالیزی 7 برابر بیمار پیوند کلیه‌ برای دولت، بیمه‌ها و کشور هزینه دارد، گفت: امروز هزینه هر بار دیالیز حدود ۳۰۰ هزار تومان است که اگر این عدد را ضرب در ۳۱ هزار بیمار دیالیزی کنید که باید هفته‌ای 3 بار دیالیز شوند، در نهایت به رقم سرسام‌آور روزانه 5/4 میلیارد تومان می‌رسید.
نایاب شدن برخی داروها
وی گفت: این در حالی است که هزینه پیوند کلیه بسیار کم است و اگر بیمار پیوند کلیه‌ شود، عملا این هزینه‌های سرسام‌آور از دوش دولت برداشته می‌شود، کیفیت زندگی بیماران افزایش پیدا می‌کند و تعداد مراجعات به بیمارستان‌ها به حداقل ممکن می‌رسد. پرسش اینجاست که چرا بیمه‌ها و وزارت بهداشت و در نهایت دولت فکری به حال این مساله نمی‌کنند و برای آن برنامه‌ریزی انجام نمی‌دهند که آمار پیوند را طی 2 یا 3 سال افزایش دهند و هزینه‌های داروهای آن را تامین کنند و در نهایت رقم 5/4 میلیارد تومان در روز را که برای بیماران دیالیزی می‌شود، آن هم با تحمل آن همه رنج، کاهش دهند؟
رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی گفت: باخبر شدیم که یکی از داروهای پرمصرف برخی بیماران دیالیزی نایاب شده است، بیماران ما به دنبال این دارو هستند و این دارو حتی در داروخانه ۱۳ آبان و هلال‌احمر که محل اصلی توزیع آن است نیز موجود نیست و با این وضعیتی که پیش می‌رود خوشبین نیستیم که بازار دارویی آرامی داشته باشیم، بنابراین هم با کمبود دارو مواجه هستیم و هم با افزایش قیمت داروها که بسیار نگران‌کننده است.


Page Generated in 0/0035 sec