printlogo


کد خبر: 196781تاریخ: 1397/5/20 00:00
مدیرعامل کانون هموفیلی ایران در نامه‌ای به دادستان کل کشور عنوان کرد
حبس داروهای بیماران هموفیلی در انبارها
شرکت‌های پخش از تحویل داروهای بیماران هموفیلی خودداری می‌کنند

گروه اجتماعی: خردادماه سال جاری بود که مدیرعامل کانون هموفیلی ایران خبر از در دسترس نبودن داروی هموفیلی‌ها داد. بررسی موضوع نشان داد برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی به دلیل بدهی به شرکت‌های دارویی سهمیه دارویی بیماران خاص را درست تحویل نمی‌دهند.
 احمد قویدل گفته بود: «در سال گذشته شاهد عبور شرکت‌های پخش دارو از خط قرمزها بودیم. شرکت‌های پخش دارو به دلیل بدهی‌‌های بیمارستان‌ها حاضر نبودند به بیمارستان‌ها دارو بدهند،  در سال ۹۶ و حتی در حال حاضر نیز شاهد این موضوع هستیم». قویدل با اشاره به چارچوب و ساختار غلطی که برای حمایت از داروهای این بیماران در نظر گرفته شده است، افزود: «یارانه داروهای بیماران هموفیلی و دیگر بیماری‌های صعب‌العلاج به سازمان‌های بیمه‌گر واگذار شده است، یعنی بزرگ‌ترین مشکل بیماران خاص واگذاری یارانه‌ها به سازمان‌های بیمه‌گری است که حرفه‌ای نیستند و دغدغه سلامت ندارند. متاسفانه سازمان‌های بیمه‌گر فعلی یک جریان متصل به بودجه‌های دولتی هستند که به صورت سنگین از دولت پول دریافت می‌کنند و تا وقتی که دریافت پول جریان دارد خدمات می‌دهند و زمانی که واریزی‌های دولت متوقف می‌شود هیچ خدمتی ارائه نمی‌دهند!»
حالا پس از گذشت بیش از 2 ماه از بیان دغدغه‌های مدیرعامل کانون هموفیلی ایران درباره مصائب این بیماران برای دسترسی به داروهای مورد نیازشان، قویدل دست به دامان دادستان کل کشور شده تا داروهای حبس شده در اختیار بیماران قرار گیرد. موضوعی که انتظار می‌رفت تا امروز حل شده باشد، به معادله‌ای چندمجهولی تبدیل شده است و به نظر می‌رسد ورود دادستانی می‌تواند پایان خوشی را برای بیماران هموفیلی رقم بزند. به همین دلیل قویدل در نامه‌ای به دادستان کل کشور خواستار برخورد با احتکار‌کنندگان داروهای هموفیلی‌ها شده است.
اعتراض به شرکت‌های پخش
مدیرعامل کانون هموفیلی ایران در نامه‌ای به دادستان کل کشور، خواستار برخورد با احتکار داروهای بیماران هموفیلی شد. احمد قویدل در این نامه که در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده، عنوان کرده است: کانون هموفیلی ایران طی یک سال گذشته به طور مکرر از حبس داروهای حیاتی بیماران توسط شرکت‌های پخش دارو ابراز نگرانی نمود و به این عمل غیرانسانی معترض بوده است. متاسفانه مطلع شدیم داروهای بیماران هموفیلی در استان‌های سیستان و بلوچستان، کردستان، لرستان، آذربایجان غربی، یزد و شهرستان‌های نیشابور، دزفول و سیرجان با مشکل کمبود مواجه است. پیرو اعلام قوه‌قضائیه مبنی بر اطلاع‌رسانی هر نوع حبس و نگهداری کالاهای ضروری مردم، کانون هموفیلی ایران به عنوان نماینده جامعه هموفیلی کشور به استحضار دادستان کل کشور می‌رساند حسب پیگیری‌های این موسسه هیچ کمبود دارویی در حوزه بیماران هموفیلی کشور وجود ندارد و سهمیه‌های استان‌های مختلف طبق روال عادی، از سوی سازمان غذا و دارو اختصاص یافته است. متاسفانه شرکت‌های پخش فارغ از عواقب خطرناک حبس و گروکشی داروهای حیاتی بیماران هموفیلی، از تحویل آن به مراکز درمانی و دارویی خودداری می‌کنند. توجیه شرکت‌های مذکور برای این گروکشی بدهی‌های مراکز درمانی و داروخانه‌ها به این شرکت‌هاست که منشأ آن متاسفانه بدهی سازمان‌های بیمه‌گر به مراکز درمانی و داروخانه‌هاست. بی‌تردید این توجیه در رابطه با داروهای حیاتی بیماران نتیجه‌ای جز به خطر افتادن سلامت بیماران ندارد. این یک تحریم عجیب از نوع داخلی است. در حالی که بیماران و مدیران حوزه بهداشت و درمان نگران تحریم‌های غیر‌انسانی غرب هستند، شرم‌آور است که مردم از تحریم‌کنندگان داخلی و گروکشان دارو رنج ببرند.
انبارها را بازرسی کنید
در بخش دیگری از  این نامه همچنین آمده است: کانون هموفیلی ایران ضمن درک شرایط شرکت‌های پخش و در مخاطره بودن نقدینگی زنجیره تامین دارو، از شرکت‌های پخش درخواست کرده است در صورتی که ظرفیت تحمل بدهی‌های جدید را ندارند، از پذیرفتن سهمیه‌های دارویی خودداری کنند. کانون هموفیلی ایران از آن مقام عالی قضایی تقاضا دارد دستور فرمایید انبارهای شرکت‌های پخش دارو در پایتخت و شهرهایی که دانشگاه علوم پزشکی دارند مورد بازرسی نمایندگان دادستانی قرار گرفته و موجودی این انبارها با توجه به حواله‌های صادره توسط سازمان غذا و دارو با همکاری معاونت درمان و بویژه مرکز پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت تطبیق داده شود. بی‌تردید این اقدام ارزشمند دادستانی به قصه تلخ و غیرانسانی حبس دارو خاتمه خواهد داد. ما باز هم امیدواریم تاجران دارو با درک شرایط حساس کشور و همچنین درک تفاوت اساسی ماهیت دارو و دیگر کالاها، رفتار در شأن ایرانیان داشته باشند. کانون هموفیلی ایران پیشاپیش از صدور دستور مساعد آن مقام قضایی در جایگاه استیفای حقوق مردم سپاسگزاری می‌نماید.
 


Page Generated in 0/0038 sec