printlogo


کد خبر: 196809تاریخ: 1397/5/20 00:00
در حمله جنگنده‌های عربستان به اتوبوس حامل دانش‌آموزان در صعده یمن 50 تن شهید شدند
کودک‌کشی سعودی

گروه بین‌الملل:‌ ائتلاف متجاوز عربی، ظهر پنجشنبه در تازه‌ترین جنایت جنگی خود در یمن، به یک بازار و اتوبوس حامل دانش‌آموزان قرآنی در صعده حمله کرد که در پی‌ آن، ده‌ها نفر شهید و زخمی شدند. 
ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف سعودی پس از این جنایت اعلام کرد حمله جنگنده‌های این ائتلاف به اتوبوس حامل کودکان در صعده «اقدامی نظامی و مشروع» و در چارچوب احترام به قوانین بین‌المللی حقوق بشر بوده است. این ژنرال سعودی همچنین مدعی شد این حمله در واکنش به یک حمله موشکی به شهر جیزان واقع در عربستان‌سعودی بوده است. این در حالی است که بر اساس قوانین جنگی، حمله به مناطق غیرنظامی تحت هر عنوان غیرقانونی است. بنا بر اعلام وزارت بهداشت یمن، در حمله پنجشنبه جنگنده‌های ائتلاف سعودی به بازار شهر ضحیان واقع در استان شمالی صعده و اتوبوس دانش‌آموزان، 50 نفر شهید و 77 تن دیگر زخمی شدند. به گفته صلیب سرخ، دست‌کم  30 کودک زیر 15 سال مجروح و به بیمارستان منتقل شده‌اند. تصاویر منتشر شده از محل حادثه هم از کشته شدن تعداد زیادی کودک حکایت دارد. به گفته فؤاد ناجی، وزیر اوقاف یمن، ۷۷ دانش‌آموز سوار بر اتوبوس در حال بازگشت از آخرین دوره آموزشی قرآن خود در مسجدجامع شهر صعده بودند که هدف حملات جنگنده‌های سعودی قرار می‌گیرند. قتل‌عام کودکان یمنی چند روز بعد از بمباران هوایی شهر الحدیده انجام شد که در آن 55 غیرنظامی کشته و 170 نفر دیگر زخمی شدند، شهری که در حال حاضر شاهد حملات زمینی، دریایی و هوایی نیروهای ائتلاف در راستای تلاشی مایوسانه برای به کنترل درآوردن این شهر است، بنابراین حملات ائتلاف سعودی به این معنی است که هدف قرار دادن غیرنظامیان سیاستی عمدی و نه نتیجه اشتباه ناخواسته است. در طول 4 سال جنگ، ائتلاف می‌گوید هواپیماها و حملات آن همه اقدامات احتیاطی لازم را برای جلوگیری از کشته شدن غیرنظامیان انجام می‌دهد اما ادامه قتل‌عام‌ها در صعده و الحدیده همچنان ثابت می‌کند این ادعاها کاملا نادرست است، بویژه که فهرست بلندبالایی از حملات ائتلاف به بیمارستان‌ها، بازارها، مدارس، مجالس عزا و سالن‌های جشن شادی و عروسی مردم یمن در طول 4 سال گذشته مستند شده است. این قتل‌عام‌ها جنایات جنگی است که توسط هواپیماهای ساخت آمریکا، کشوری که داعیه‌دار حقوق بشر و دموکراسی است، رخ می‌دهد و در عین حال ده‌ها هزار نفر را به قتل می‌رساند؛ یا به طور مستقیم یا با حمایت از طرف‌هایی نظیر ائتلافی که نیروهای آن را رژیم‌های مرتجع عربی شامل می‌شوند. واقعیتی که سناتور ضدجنگ آمریکایی نیز آن را تایید می‌کند و می‌گوید واشنگتن با ارائه پشتیبانی به این ائتلاف، در جنایت اخیر شریک است.
«برنی سندرز» در واکنش به حمله مرگبار ائتلاف سعودی به یک اتوبوس حامل دانش‌آموزان یمنی، در صفحه فیسبوک خود نوشت: «ایالات متحده با پشتیبانی از جنگ ائتلاف سعودی در یمن از طریق ارائه تسلیحات، سوخت‌رسانی هوایی و کمک به هدف‌یابی، در این قساوت شریک است». وی که از معدود سناتورهای ضدجنگ آمریکایی است و پیش از این هم با مداخله نظامی واشنگتن در غرب آسیا مخالفت کرده، افزود: «هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که حمایت ما از این جنگ واقعا مایه امنیت بیشتر ما است. در واقع، خلافش درست است. این جنگ نه‌تنها دارد نفرت از ایالات متحده را تحریک می‌کند، بلکه همانطور که از گزارش‌های جدید دریافته‌ایم، ائتلاف سعودی با القاعده یمن، یعنی یکی از خطرناک‌ترین شاخه‌های این گروه تروریستی که هدفش را حمله به ایالات متحده اعلام کرده، معاملاتی داشته است.» این در حالی‌ است که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با خودداری از محکوم کردن حمله ائتلاف سعودی به اتوبوس حامل دانش‌آموزان یمنی، عربستان را «شریکی راهبردی» برای آمریکا خواند و تنها از ریاض خواست درباره حمله پنجشنبه تحقیق کند. هیدر نائورت، پنجشنبه‌شب در کنفرانس خبری درباره کشتار جدید ائتلاف عربستان سعودی در یمن، گفت: «ما هنوز جزئیات کامل درباره آنچه که اتفاق افتاده را نداریم. قطعا گزارش‌های خبری در این باره را دیده‌ایم اما من نمی‌توانم همه جزئیات مخابره شده را تایید کنم، چرا که ما در این کشور حضور نداریم.» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این نشست، حتی زحمت محکوم کردن زبانی کشتار غیرنظامیان و کودکان یمنی را به خود نداد و پا را از این هم فراتر گذاشت و در پاسخ به سوالات مکرر خبرنگاران که از خانم سخنگو درباره جنایت تازه عربستان سوال می‌کردند، انصارالله را مقصر جنگ در یمن خواند.
مت لی، خبرنگار ارشد آسوشیتدپرس در بخشی از این نشست از وی سوال کرد: «اما شما مقادیر زیادی تسلیحات و همچنین داده‌های اطلاعاتی را برای هدف قرار دادن اهداف در یمن در اختیار سعودی‌ها قرار می‌دهید، آیا این حرف نادرست است؟» نوئرت جواب داد: «برای دریافت جواب این سوال شما را به وزارت دفاع آمریکا ارجاع می‌دهم اما همانطور که شما می‌دانید عربستان سعودی، شریک مهم و استراتژیک آمریکا در منطقه است».
واکنش‌ها به جنایت صعده
در واکنش به کشته و زخمی شدن بیش از یکصد نفر در حمله هوایی عربستان به اتوبوس حامل کودکان در استان صعده، وزارت دفاع و نیروهای مسلح یمن پنجشنبه‌شب با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: جنایت متجاوزان به یمن بدون پاسخ نخواهد ماند. در بیانیه وزارت دفاع یمن آمده است: در حالی که نیروهای یمنی در جنگ علیه متجاوزان بر اساس اصول و قوانین بین‌المللی جنگ رفتار می‌کنند اما آنها به صورت هدفمند و عامدانه کودکان، زنان و مردان یمنی را هدف قرار می‌دهند. وزارت دفاع یمن افزوده است: پاسخ چنین اقدام‌های بزدلانه و شنیعی که مغایر با قوانین و اصول بین‌المللی است در میدان‌های نبرد و در زمان مناسب داده خواهد شد. محمدعلی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در واکنش به این اقدام سعودی‌ها، 2 کشور آمریکا و انگلیس را «مسؤول اصلی این جنایت» دانست، چراکه ائتلاف سعودی با سلاح، جنگنده و حمایت لجستیکی این دو کشور بیش از 3 سال است که در حال بمباران مداوم یمن است. عبدالسلام در بخش دیگری از سخنان خود گفت: حمله به یمن ثابت کرد داعش و القاعده ساخت آمریکا و با کمک عربستان است. جنایت خونین ائتلاف کودک‌کش سعودی در استان صعده یمن، همچنین با واکنش‌های معدود کشورها در سطح منطقه‌ و بین‌المللی نیز همراه شده است. وزارت خارجه سوریه و حزب‌الله لبنان جنایت جدید ائتلاف عربی با همدستی واشنگتن در هدف قرار دادن اتوبوس حامل کودکان دانش‌آموز یمنی در استان صعده را بشدت محکوم کردند. حزب‌الله لبنان متذکر شد، جنایاتی که متجاوزان آمریکایی– عربستانی در یمن مرتکب می‌شوند، نشان‌دهنده میزان شکست آنها در رسیدن به هدف‌شان است و آنها برای سرپوش گذاشتن بر شکست‌های نظامی‌شان در یمن به تروریسم و خشونت پناه آورده‌اند.
در ادامه واکنش‌های بین‌المللی به حمله جنگنده‌های سعودی به اتوبوس حامل دانش‌آموزان در شهر ضحیان، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل این حمله را محکوم کرد. به گفته «فرحان حق»، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواستار انجام «تحقیقات مستقل و فوری درباره این حادثه» شد. صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) با محکوم کردن این حملات، متذکر شد: دیگر هیچ توجیهی برای ائتلاف سعودی بعد از کشتار شماری از کودکان در حمله به صعده یمن نمانده است. مریچل ریلانیو، نماینده یونیسف با اشاره به اطلاعاتی مبنی بر کشته شدن شمار زیادی کودک زیر 15 سال، گفت: آیا جهان برای پایان دادن به کشتار کودکان بی‌گناه در یمن نیاز به کشتار کودکان بیشتری دارد؟ از سوی دیگر سوئد، بولیوی، هلند، پرو و لهستان هم  برگزاری نشست غیرعلنی شورای امنیت برای بررسی تحولات صعده یمن را خواستار شدند. این نشست شب گذشته برگزار شد.
آمار کودکان قربانی جنگ ائتلاف متجاوز
از زمان آغاز جنگ خونین ائتلاف سعودی- آمریکایی علیه یمن، 3359 کودک یمنی شهید و 3310  کودک نیز زخمی شده‌اند. بر اساس آمار موجود، 137 کودک در حمله به مدارس و 1113 نفر در حمله به مناطق مسکونی به شهادت رسیده‌اند. 120 کودک هم در اثر انفجار بمب‌های خوشه‌ای جان‌شان را از دست داده‌اند. در میان زخمی‌ها هم 166 نفر در حمله به مدارس و 101 نفر در اثر انفجار بمب‌های خوشه‌ای زخمی شده‌اند. 362 زخمی هم دچار آسیب‌های جدی و معلولیت دائمی شده‌اند.
 


Page Generated in 0/0035 sec