printlogo


کد خبر: 201316تاریخ: 1397/8/15 00:00
چهره‌ها

ترامپ درآستانه اولین شکست انتخاباتی قرار دارد
انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا در حالی امروز برگزار می‌شود که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد جمهوری‌خواهان 43 درصد و دموکرات‌ها بیش از 50 درصد آرا را کسب خواهند کرد. حدود 6 درصد از شرکت‌کنندگان نظری درباره رای خود نداشته‌اند. اگرچه طرفداران دونالد ترامپ از رک‌گویی وی تمجید می‌کنند اما رئیس‌جمهور آمریکا رابطه‌ای خیالی با واقعیت دارد؛ از آغاز تبلیغات انتخاباتی خودش در سال 2015، وی بی‌وقفه با اغراق‌گویی واقعیت را رنگ کرد، حقایق را نصفه و نیمه بیان کرد، ساده‌سازی‌های خنده‌داری در تعابیر به کار گرفت، در همین حال یکی از مسائلی که ترامپ در سخنرانی‌های خود به عنوان یک دستاورد به آن اشاره کرده، آن است که  باید این نکته را در نظر داشت که دونالد ترامپ مرتب تکرار می‌کند کارهای اجرایی دیوار حایل در مرز با مکزیک شروع شده است.

استقبال گرم رهبر کره‌شمالی از رئیس‌جمهور کوبا
رسانه‌های دولتی کره‌شمالی اعلام کردند رهبر این کشور با رئیس‌جمهور کوبا در پیونگ‌یانگ دیدار کرده و درباره مسائل مهم حول محور نگرانی‌های مشترک در شرایط بین‌المللی کنونی مذاکره کرده‌اند. سفر میگوئل دیاز کانل، رئیس‌جمهور کوبا به پیونگ‌یانگ در بحبوحه مذاکرات متوقف‌شده میان کره‌شمالی و آمریکا و تنها چند روز پس از آنکه واشنگتن تحریم‌های اقتصادی جدیدی را علیه کوبا اعمال کرد، صورت گرفت. خبرگزاری فرانسه در گزارش خود نوشت: روابط واشنگتن با هاوانا در سال ۲۰۱۵ میلادی پس از بیش از نیم قرن دشمنی و خصومت به طور کامل از سر گرفته شد اما از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روابط این 2 کشور مجددا خدشه‌دار شد.

دیدار فرستاده پوتین با اسد
رئیس‌جمهوری سوریه با الکساندر لاورنتیف، فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه و هیات همراه او، در دمشق دیدار کرد. در این دیدار فرستاده ویژه روسیه گزارشی از مذاکرات کنفرانس چهارجانبه را که اخیرا در استانبول برگزار شده است ارائه کرد. لاورنتیف همچنین از تلاش‌های مسکو و دیگر طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای از میان برداشتن چالش‌ها در مسیر پیشرفت روند سیاسی حل بحران در سوریه سخن گفت. بشار اسد نیز در این دیدار از تلاش‌های ستودنی مقامات روس بویژه ولادیمیر پوتین برای مداخلات بی‌طرفانه خارجی در سوریه تقدیر کرد و افزود: این روند به سوری‌ها کمک می‌کند تا خود و بر اساس منافع مردم سوریه درباره سرنوشت‌شان تصمیم بگیرند.  در این دیدار همچنین درباره تشکیل کمیته بررسی قانون اساسی کنونی سوریه رایزنی شد. روسیه و سوریه در این دیدار بر همکاری مشترک با هدف برداشتن موانعی که در مسیر تشکیل این کمیته وجود دارد اتفاق‌نظر داشتند.

اولین تور داخلی ملک سلمان  در سایه بحران خاشقجی
رسانه‌ها در عربستان سعودی اعلام کردند پادشاه این کشور قصد دارد از روز سه‌شنبه (امروز) بازدیدی از مناطق مختلف کشورش داشته باشد که یک هفته به طول می‌انجامد و این بازدید به نوبه خود نخستین سفر داخلی وی از زمان به قدرت رسیدنش در عربستان در سال ۲۰۱۵ میلادی است.  طبق این گزارش، ایستگاه‌ها و مناطقی که پیش‌بینی می‌شود ملک سلمان از آنها بازدید کند، مناطق القصیم و حائل واقع در شمال غربی ریاض است. این امر در شرایطی صورت می‌گیرد که عربستان به خاطر قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و منتقد عربستانی در کنسولگری کشورش در استانبول با بحران سیاسی روبه‌رو شده است. جمال خاشقجی دوم اکتبر برای انجام یکسری امور اداری مربوط به ازدواجش وارد کنسولگری ریاض در استانبول شد و در نهایت پس از روزها سعودی‌ها به قتل این منتقد آل‌سعود در این ساختمان دیپلماتیک اذعان کردند. با این حال، هنوز جسد پیدا نشده است. هنوز مشخص نشده است محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان در این تور داخلی حضور خواهد داشت یا خیر؟


Page Generated in 0/0033 sec