printlogo


کد خبر: 201459تاریخ: 1397/8/20 00:00
عضو کمیته سیاست خارجه و دفاع کنست:
هواپیماهای اسرائیلی دیگر جرأت تعرض به سوریه ندارند

گروه بین‌الملل: می‌توان گفت بدون هیچ تردیدی هفته جاری شاید آغازی بر پایان گستاخی آمریکا و اسرائیل با هم است؛ باخت حزب جمهوری‌خواه در انتخابات میان‌دوره‌ای [مجلس نمایندگان] آمریکا ضربه دردناکی به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکاست که عقل و اعصاب را با هم از سر او پراند. در همین حال ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه خواهش و التماس نتانیاهو برای ملاقات یکشنبه (امروز) با وی در حاشیه مراسم یکصدمین سال پایان جنگ اول جهانی در پاریس را رد کرد که این مساله توهینی به نخست‌وزیر اسرائیل است که ناامیدانه در پی آن بود که به اختلافات روسیه و اسرائیل پایان داده و هماهنگی بین 2 طرف درباره سوریه را از سرگیرد.
حین برگزاری کنفرانس خبری پس از اعلام نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، خشم و سردرگمی در چهره ترامپ مشهود بود. هنگامی که به مجادله با خبرنگار سی‌ان‌ان پرداخت و او را بی‌ادب و گستاخ خواند و سپس دستور داد مجوز این خبرنگار را برای ورود به کاخ سفید لغو کنند. این قضیه رئیس‌جمهور آمریکا را مثل یک فرد کوچه بازاری نشان داد که با رسانه و آزادی بیان مخالف است و برای نخستین بار در تاریخ آمریکاست که یک رئیس‌جمهور به این شکل آداب و پروتکل‌های مخصوص‌شان و جایگاه خود را زیر پا می‌گذارد. اما دیگر شخصیت متکبر و گستاخ، نتانیاهو است که با رد درخواست دیدارش با رئیس‌جمهور روسیه به طور جدی مورد توهین  او قرار گرفت، چرا که اقدامات تحریک‌آمیز اسرائیل و پیمان‌شکنی‌های این رژیم عامل سقوط جنگنده ایل 20 روسی در 17 اکتبر گذشته بر فراز آسمان سوریه بود که با کشته شدن 15 سرنشین آن از کارشناسان اطلاعاتی روسیه همراه بود و سخنگوهای کاخ کرملین هم با فخر و غرور وجود هرگونه توافقی برای دیدار بین پوتین با نتانیاهو را انکار کردند. در همین حال نتانیاهو به دروغ القا کرد که او این ملاقات را لغو کرده است و زئیف الکین، وزیر محیط زیست اسرائیل هم به لطف اینکه یک مهاجر روس‌تبار است و به زبان روسی تسلط دارد با نخست‌وزیرش در همه ملاقات‌ها با پوتین حضور می‌یابد، ادعا کرد که این دیدار به دلیل اینکه هماهنگی کارها در پاریس اجازه برگزاری چنین دیدار دوجانبه را نداده، لغو شده است. او دروغ افتضاحی به زبان آورد تا آبروی نتانیاهو حفظ شود، چون چگونه ممکن است که کارها، اجازه ملاقات رجب‌طیب اردوغان با پوتین را در حاشیه اجلاس بدهد و احتمالا ترامپ هم با پوتین دیدار داشته باشد اما برای ملاقات نتانیاهو با پوتین فرصتی نباشد. پوتین بلافاصله پس از سقوط جنگنده ایل20 روسی در کمتر از 2 هفته سامانه‌های موشکی اس300 را در اختیار ارتش سوریه قرار داد؛ اتفاقی که شاید تا ابد کلک حملات هوایی اسرائیل به سوریه را از ریشه بکند، در حالی که پیش از این هواپیماهای اسرائیلی براحتی در آسمان سوریه گشت‌زنی و هر چه را می‌خواستند بمباران می‌کردند، به طوری که در کمتر از 2 سال اخیر قریب به 210 بار مناطق مختلف سوریه را هدف حملات هوایی خود قرار دادند.
در همین حال کسنیا سفیتلووا، عضو کمیته سیاست خارجه و دفاع در  کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی تاکید کرد جنگنده‌های اسرائیلی از زمانی که دمشق سامانه‌های موشکی اس300 را تحویل گرفت هیچ حمله نظامی تازه‌ای به سوریه نداشته و بدین ترتیب همه ادعاهای اسرائیل که خلاف این را می‌گوید، تکذیب کرد. مقامات اسرائیلی برای پوشاندن قباحت کار خود دوباره زبان تهدید به کار گرفته و وعده دادند این سامانه‌های موشکی پیشرفته را که تهدیدی برای امنیت اسرائیل است نابود می‌کنند حتی اگر بمباران این سامانه‌ها تهدیدی برای جان کارشناسان روس محسوب شود. سرنگونی هواپیمای ایل20 روسیه هدیه‌ای ارزشمند برای پوتین بود تا خود را از زیر فشار دوستی با بنیامین نتانیاهو خلاص کند و مبالغه‌آمیز نیست اگر بگوییم رئیس‌جمهور روسیه آرزو و انتظار چنین روزی را داشت تا از این میهمان مزاحم و سفرهای تکراری او نجات یابد.
جیمز جفری، فرستاده ویژه آمریکا به سوریه نیز پنجشنبه گفت واشنگتن از استقرار این نوع سامانه‌های موشکی روسیه در سوریه بشدت نگران است اما این نگرانی برای همه کسانی که آرزوی وجود چنین موشک‌هایی را برای دفاع از حاکمیت سوریه و مقابله با حملات اسرائیل داشتند، خوشحال‌کننده است. سوریه جدید قوی‌تر و پرصلابت‌تر از همیشه از میان خاکستر توطئه‌ها سربلند خارج می‌شود و اوضاع آن در همه سطوح بهبود می‌یابد و ابزارهای بازدارندگی برای مقابله با هر تجاوزی که آن را هدف می‌گیرد در اختیار دارد؛ دوره‌ای که هواپیماهای اسرائیلی در آسمان سوریه گشت می‌زدند و تفریح می‌کردند و پاسخی نمی‌دیدند، تمام شد و بازنخواهد گشت.


Page Generated in 0/0039 sec