printlogo


کد خبر: 202743تاریخ: 1397/9/15 00:00
آخ‌جون نیکسون!
تا چند سال پیش فکر می‌کردیم روز دانشجو روزی است که دانشجویان به ورود نیکسون، معاون رییس جمهور آن زمان آمریکا، به ایران اعتراض کردند و سه دانشجو در این اعتراض شهید شدند و این روز باید نماد استکبارستیزی یا حداقلش نماد مطالبه‌گری دانشجویان باشد اما آدم مراسماتی در بعضی از دانشگاه‌ها می‌بیند که به نظر می‌رسد ماجرای این روز اشتباه به گوش بعضی دوستان رسیده است. در ادامه به تصور بعضی دوستان از روز دانشجو می‌پردازیم.


به تصور دسته اول، هنگامی که نیکسون قصد آمدن به ایران را داشته است، دانشجویان از ماجرا مطلع شده و با خوشحالی ‌برای آمریکا سینه‌چاک کرده‌اند که در این بین، سربازان خوشحالی دانشجویان را می‌بینند و به جمع دانشجویان می‌پیوندند اما در میان تیرهوایی زدن از روی خوشحالی، چند تیر زمینی می‌شود و سه نفر می‌میرند؛ به همین دلیل، این گروه روز دانشجو را با دعوت از سخنرانانی که برای آمریکا سینه‌چاک می‌کنند، گرامی می‌دارند.

 


دسته دوم بر این اعتقادند که هنگامی که دانشجویان دانشگاه تهران برای جشن تولد مهدی شریعت رضوی در دانشگاه جمع شده بودند، نیروهای نظامی با شنیدن صدای ترقه‌هایی که برای جشن می‌زدند، به تصور شورش، وارد دانشگاه شدند که در این بین، سه نفر هم کشته می‌شوند؛ گروه دوم، با برگزاری جشن و دعوت از عموقناد، عموپورنگ، خاله شادونه و... این روز را گرامی می‌دارند.


Page Generated in 0/0031 sec