printlogo


کد خبر: 202865تاریخ: 1397/9/18 00:00
دومین کنفرانس رؤسای مجالس 6 کشور آسیایی (افغانستان، ایران، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه) برای مبارزه با تروریسم روز گذشته در تهران برگزار شد
تفاهم برای ایجاد ساز و کار ویژه ضدتروریسم

دومین کنفرانس روسای مجالس 6 کشور ایران، پاکستان، ترکیه، چین، روسیه و افغانستان با موضوع «چالش‌های تروریسم و ارتباطات درون‌منطقه‌ای» روز گذشته در تهران برگزار شد. به گزارش «وطن امروز»، تصمیم آمریکا برای انتقال تروریست‌های داعش به افغانستان یا کشورهای حوزه آسیای مرکزی قفقاز که به دنبال شکست داعش و کشورهای غربی حامی آن در عراق و سوریه صورت گرفت، موجب شد کشورهای این منطقه از یکی دو سال پیش همکاری‌های سیاسی و امنیتی خود را توسعه داده و برای مقابله با تهدید تروریسم تلاش کنند. در این راستا طی یک سال گذشته چند کنفرانس سیاسی- امنیتی با این رویکرد در تهران برگزار شد. در همین راستا دومین کنفرانس روسای مجالس 6 کشور ایران، پاکستان، ترکیه، چین، روسیه و افغانستان که روز گذشته در تهران برگزار شد هم اولویت خود را مقابله با تروریسم تعریف کرد. علاوه بر این تجارب گذشته، راهبردهای کنونی و اتخاذ رویکرد جدید و موثر منطقه‌ای، گسترش ارتباطات و تقویت همکاری‌های بین‌منطقه‌ای، تحقق صلح و توسعه همه‌جانبه و پایدار در منطقه از موضوعات مهمی است که در این کنفرانس مطرح شد. البته جلسات کارشناسی، کمیته تدوین اسناد و کمیته تدوین بیانیه تهران روز جمعه در تهران برگزار شده بود. همچنین در جریان کنفرانس دیروز، اسد قیصر، رئیس مجلس پاکستان ریاست این کنفرانس را به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی تحویل داد و ضمن ابراز امیدواری مبنی بر اینکه ریاست‌ لاریجانی موجب بهبود این حرکت شود، گفت اطمینان می‌دهد مجلس پاکستان به عنوان دفتر دائمی این کنفرانس با تمام توان پشتیبان ایران خواهد بود. روسای مجالس شرکت‌کننده در کنفرانس دیروز همچنین به صورت جداگانه با روحانی، رئیس جمهور و لاریجانی رئیس مجلس دیدار کردند.
در مبارزه با تروریسم باید به ریشه‌های آن توجه کرد
روسای مجالس ایران، افغانستان، پاکستان، چین، ترکیه و روسیه در بیانیه پایانی کنفرانس تهران تاکید کردند: مبارزه با تروریسم صرفا نباید به حذف تروریست‌ها و سازمان‌ها و شبکه‌های تروریستی محدود شود بلکه ریشه‌ها و شرایط نشو و نمای تروریسم در جهت مقابله با آن باید به طور کامل مورد توجه قرار گیرد. به گزارش ایرنا، روسای مجالس 6 کشور عصر دیروز- شنبه- در بیانیه پایانی دومین کنفرانس خود با عنوان «چالش‌های تروریسم و ارتباطات درون‌منطقه‌ای» موافقت کردند سومین کنفرانس روسای مجالس درباره چالش‌های تروریسم در تقویت همکاری‌های منطقه سال 2019 در استانبول ترکیه برگزار می‌شود. روسای مجالس 6 کشور همچنین در پایان دومین کنفرانس مقابله با تروریسم در تهران اقدامات تروریستی در کشورهای عضو از جمله حادثه تروریستی اخیر در چابهار را محکوم و اعلام کردند در خشکاندن ریشه تروریسم و محکومیت حمایت از تروریسم مصمم هستند. همچنین در این بیانیه روسای مجالس 6 کشور آسیایی، سازمان‌های امنیتی اعضای شرکت‌کننده را به ایجاد یک سازوکار ویژه برای تبادل اطلاعات آشکار و پنهان و رویه‌های خوب و درس‌های آموخته‌شده برای جلوگیری و مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی تشویق کردند. آنان یادآور شدند مبارزه با تروریسم صرفا نباید به حذف تروریست‌ها و سازمان‌ها و شبکه‌های تروریستی محدود شود، بلکه ریشه‌ها و شرایط نشوونمای تروریسم در جهت مقابله با آن باید به طور کامل مورد توجه قرار گیرد.
 


Page Generated in 0/0033 sec