printlogo


کد خبر: 204622تاریخ: 1397/10/20 00:00
اخبار

پشت‌پرده لغو مجمع فدراسیون فوتبال
بازنشسته‌ها دست‌بردار نیستند
مرتضی احمدی: فدراسیون فوتبال در شرایطی مجمع را لغو کرد که از ابتدا هم برگزاری این مجمع با توجه به همزمانی با جام ملت‌های آسیا بعید به نظر می‌رسید. سناریویی که از قبل نوشته شده بود در حال اجراست. در حالی که قرار بود مجمع فدراسیون فوتبال روز چهارشنبه برگزار شود اما سایت فدراسیون اعلام کرد این مجمع  «با درخواست تعدادی از اعضای مجمع و همچنین ملاحظه شرکت تیم‌ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران در رقابت‌‌های جام‌ملت‌‌های آسیا و ضرورت تمرکز همه‌جانبه بر موفقیت تیم‌ملی» لغو شد. برنامه‌‌ریزی برای برگزاری این مجمع و لغو آن ۲۴ ساعت قبل از برنامه اعلام شده از چند جهت قابل بررسی است. با بالا گرفتن بحث بازنشسته‌ها در فوتبال و فشار نهادهای نظارتی و قانونگذار، اعضای بازنشسته هیات‌رئیسه فدراسیون فوتبال مکلف به ترک پست‌های‌شان بودند. قرار بود مجمع فدراسیون فوتبال هم به همین بهانه برگزار شود تا درباره ثبت‌نام نامزدهای جدید برای احراز پست‌‌های خالی شده تصمیم‌‌‌گیری شود. تعدادی از اعضای بازنشسته هیات‌رئیسه از همان ابتدا مقابل این قانون سرسختی نشان دادند و در جلسات خصوصی اعلام کردند از سمت‌های‌شان کنار نمی‌روند. این در حالی بود که مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال توانست مجوز ادامه فعالیتش را تا پایان جام ملت‌ها بگیرد تا شرایط تیم‌ملی تحت تاثیر تغییرات قرار نگیرد ولی برای سایر اعضا، استثنایی وجود نداشت. ابتدا عنوان شد مجمع دی‌ماه فدراسیون فوتبال برای انتخاب جایگزین‌‌های اعضای بازنشسته و مستعفی برگزار می‌شود اما به مرور زمان و در خبرهایی که سایت فدراسیون فوتبال منتشر می‌کرد، عنوان شد دستور جلسه این مجمع «عادی»، گزارش عملکرد فدراسیون فوتبال در سال ۹۷-۹۶، پیش‌بینی برنامه و بودجه فدراسیون در سال ۹۸-۹۷ و گزارش صورت‌‌های مالی منتهی به ۳۱ تیرماه ۹۷ بوده است؛ موضوعی که به خودی خود بحث بازنشسته‌ها را در سایه قرار می‌داد. از سوی دیگر در نظر گرفتن تاریخ ۱۹ دی برای مجمع با توجه به همزمانی جام ملت‌های آسیا و برگزاری دیدارهای تیم‌ملی جای سوال داشت و از همان زمان اعلام تاریخ مجمع، به نظر می‌رسید که فدراسیون فوتبال همین تاریخ و بازی‌ها را به عنوان دستاویزی برای تحت تاثیر قرار دادن مجمع به کار می‌گیرد. با بررسی این مسائل می‌توان این‌طور برداشت کرد که فدراسیون فوتبال به دنبال خرید زمان بیشتر است. هیات‌رئیسه که حمایت هیات‌‌های استانی را هم پشت خود دارد، با علم به برگزاری جام ملت‌‌های آسیا، سقف تاریخ برگزاری مجمع
(۱۹ دی) را برای پشت سر گذاشتن التهابات قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در نظر گرفت تا به یکباره همین تاریخ را هم لغو کند. باید دید مقاومت بازنشسته‌‌های فدراسیون تا کجا ادامه خواهد داشت. آیا سرنوشت هیات‌رئیسه فدراسیون فوتبال با نتایج تیم‌ملی در جام ملت‌ها و قهرمانی در این مسابقات تغییر می‌کند؟ آیا هیات‌رئیسه در انتظار این است تا با قهرمانی احتمالی تیم‌ملی در آسیا، فشار قانون بازنشسته‌ها را از روی دوشش بردارد؟


پیروزی سخت ژاپن مقابل ترکمنستان
تیم‌ملی فوتبال ژاپن در نخستین دیدار خود در جام ملت‌های آسیا مقابل ترکمنستان به برتری دست پیدا کرد. در ادامه مسابقات فوتبال جام ملت‌‌های آسیا و از گروه ششم این بازی‌ها، تیم‌ملی فوتبال ژاپن روز  چهارشنبه به مصاف ترکمنستان رفت که این بازی با نتیجه ۳ بر ۲ به سود ژاپن به پایان رسید. آمانف (۲۷) و آتایف (۷۹- پنالتی) برای ترکمنستان گلزنی کردند و گل‌‌های ژاپن را هم یویا اوساکو (۵۶ و ۶۰) و ریتسو دوان (۷۱) به ثمر رساندند. قضاوت این دیدار برعهده علیرضا فغانی بود که محمدرضا منصوری و رضا سخندان وی را به عنوان 2 کمک همراهی می‌کردند. ژاپن در این مسابقه ابتدا از ترکمنستان عقب افتاد و نیمه نخست را بازنده به رختکن رفت ولی در نیمه دوم به خودش آمد و توانست 3 گل متوالی وارد دروازه ترکمنستان کند. ترکمن‌ها هم در دقیقه ۷۱ یکی از گل‌ها را با ضربه پنالتی جبران کردند تا اختلاف گل‌های‌شان با حریف به حداقل برسد.

ازبکستان  از سد عمان گذشت
تیم ملی فوتبال ازبکستان نخستین دیدار خود در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا را با برتری برابر عمان به پایان رساند. در ادامه رقابت‌های جام ملت‌های آسیا دیروز تیم‌های ازبکستان و عمان از گروه ششم به مصاف هم رفتند که این دیدار با برتری ۲ بر یک ازبک‌ها به پایان رسید. در این دیدار که در ورزشگاه شارجه امارات برگزار شد، احمدوف در دقیقه ۳۴ و شاهمرادف در دقیقه ۸۶ برای تیم‌ملی ازبکستان گل زدند. محسن القسانی هم در دقیقه ۷۳ برای عمان گل زد. تلاش بازیکنان عمان برای رسیدن به گل تساوی در دقایق پایانی ثمری نداشت، آن هم در شرایطی که ازبکستان در 3 دقیقه پایانی با اخراج یکی از بازیکنانش، 10 نفره شد.


Page Generated in 0/0037 sec