printlogo


کد خبر: 206171تاریخ: 1397/11/21 00:00
موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات محکومان به‌مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی
اعلام جزئیات و نحوه اجرای عفو گسترده محکومان

به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و ایام‌الله مبارک فجر و ۲۲ بهمن، جمع زیادی از محکومان دادگاه‌های عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیروهای مسلح و سازمان تعزیرات حکومتی که تا تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ محکومیت آنان قطعیت یافته و واجد شرایط استفاده از عفو یا تخفیف مجازات تشخیص داده شده‌اند با موافقت رهبر حکیم انقلاب اسلامی مشمول عفو و تخفیف مجازات قرار گرفته و از رأفت اسلامی بهره‌مند شدند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، متن نامه رئیس قوه‌قضائیه، جزئیات و چگونگی نحوه اجرای این عفو و تخفیف مجازات‌ها به شرح زیر است:
محضر مبارک حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای «ادام‌الله ظله الوارف»
رهبر معظم انقلاب اسلامی
با اهدای سلام و تحیات
احتراماً ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن چهلمین سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و ایام‌الله دهه مبارک فجر و ۲۲ بهمن‌ماه، در اجرای بند ۱۱ از اصل ۱۱۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در راستای کاهش اثرات سوء حبس بر خانواده زندانیان و باز اجتماعی شدن آنان، بدینوسیله شرایط و ضوابط عفو به محضر مبارک تقدیم می‌شود تا در صورت تصویبِ آن مقام عالی، محکومان دادگاه‌های عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیروهای مسلح و سازمان تعزیرات حکومتی که محکومیت آنها تا تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ قطعیت یافته و به شرح آتی واجد شرایط استفاده از عفو یا تخفیف تشخیص داده می‌شوند، مشمول عفو یا تخفیف مجازات واقع و از رأفت اسلامی بهره‌مند شوند.
الف – محکومیت محکومان به حبس تا 6 ماه که به هر علت تاکنون اجرا نشده باشد، مشروط بر اینکه فاقد شاکی یا مدعی خصوصی باشند و یا بتوانند حداکثر تا ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ رضایت شاکی را تحصیل نمایند.
ب – محکومان به حبس که در زندان به‌سر می‌برند:
باقیمانده محکومیت محکومان به حبس تا یک‌سال.
سه‌چهارم محکومیت محکومان به حبس بیش از یک سال تا 5 سال.
دوسوم محکومیت محکومان به حبس بیش از 5 سال تا 10 سال.
یک‌دوم محکومیت محکومان به حبس بیش از 10 سال تا ۲۰ سال، مشروط بر اینکه حداقل یک سال حبس را تحمل کرده باشند.
باقیمانده محکومیت محکومان به حبس بیش از ۲۰ سال برای مردان در صورتی که حداقل ۱۲ سال و برای زنان در صورتی که حداقل ۱۰ سال تحمل حبس نموده باشند.
باقیمانده محکومیت محکومان به حبس ابد برای مردان در صورتی که حداقل ۱۵ سال و برای زنان در صورتی که حداقل ۱۲ سال تحمل حبس نموده باشند.
باقیمانده محکومیت حبس کلیه محکومان جرائم غیرعمدی
باقیمانده محکومیت حبس (غیر از حبس ابد) زنانی که به حکم قانون سرپرستی یا حضانت فرزندان‌شان را بر عهده دارند، در صورتی که حداقل یک‌پنجم حبس را تحمل کرده باشند.
باقیمانده محکومیت حبس محکومان ایثارگر و خانواده معظم شهدا (پدر، مادر، همسر، فرزند، برادر، خواهر) که به دلایل مختلف در زندان به‌سر می‌برند به شرط آنکه در محکومیت حبس بیش از 5 سال، حداقل یک‌پنجم و در محکومیت به حبس ابد، حداقل 5 سال تحمل حبس نموده باشند.
تبصره - مشمولان این بند ملزم به ارائه تأییدیه لازم از مراجع ذی‌ربط بوده و مصادیق ایثارگری نیز تابع قوانین و مقررات مربوط می‌باشد.
باقیمانده محکومیت حبس بیماران صعب‌العلاج یا لاعلاج که مراتب بیماری آنان تا قبل از پایان دوره محکومیت مورد تأیید کمیسیون پزشکی قانونی قرار گیرد.
بدیهی است اقدامات دادگاه در جهت اجرای مواد ۵۰۲ و ۵۲۲ قانون آیین دادرسی کیفری مانع اعمال این عفو نیست.
باقیمانده محکومیت حبس محکومان ذکور بالای ۷۰ سال تمام و اُناث بالای ۶۰ سال تمام به استناد اسناد سجلی و درباره اتباع بیگانه فاقد اسناد معتبر به تأیید پزشکی قانونی به شرط آنکه در محکومیت حبس بیش از پنج سال، حداقل یک‌پنجم و در محکومیت به حبس ابد، حداقل ۵ سال تحمل حبس نموده باشند.
باقیمانده محکومیت حبس و یا جزای نقدی اتباع بیگانه که به جرم ورود یا اقامت غیرمجاز محکوم شده‌اند.
تبصره - مشمولان این بند پس از طرد از کشور چنانچه ظرف مدت 10 سال بدون مجوز وارد قلمرو جمهوری اسلامی ایران شوند، عفو آنان کان لم یکن تلقی و باقیمانده مجازات آنان اجرا خواهد شد.
پ - محکومیت محکومان به جزای نقدی تا 10 میلیون ریال که به هر علت تاکنون اجرا نشده باشد.
ت - محکومان به جزای نقدی که به علت عجز از پرداخت جزای نقدی در زندان به‌سر می‌برند:
باقیمانده محکومیت محکومان به جزای نقدی تا 700 میلیون ریال.
دوسوم محکومیت محکومان به جزای نقدی بیش از 700 میلیون ریال تا 2 میلیارد ریال.
یک‌دوم محکومیت محکومان به جزای نقدی بیش از 2 میلیارد ریال تا 5 میلیارد ریال.
تبصره - محکومان به حبس و جزای نقدی که حبس آنها مشمول عفو قرار گرفته باشد، محکومیت قطعی جزای نقدی آنان نیز مشمول این دستورالعمل قرار خواهد گرفت.
ث - تمام محکومان به شلاق‌های تعزیری
ج - شرایط استفاده از عفو:
نداشتن بیش از 2 فقره سابقه محکومیت مؤثر کیفری.
عدم ارتکاب جرم عمدی جدید مستوجب مجازات درجه یک تا پنج موضوع ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ در ایام تحمل حبس در حال اجرا یا در زمان مرخصی اعطایی.
نداشتن مدعی خصوصی و یا جلب رضایت وی و یا جبران ضرر و زیان و یا ترتیب پرداخت خسارت مدعی خصوصی و زیان‌دیده (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) تا قبل از پایان دوره محکومیت.
تبصره - معاونت در جرائم، به‌استثنای قتل عمد، نیاز به جلب رضایت شاکی خصوصی نداشته و مانع اعمال عفو نمی‌باشد.
عدم استفاده از عفو در محکومیت‌های قبلی متضمن مجازات درجه یک تا سه.
چ - مرتکبان جرائم ذیل، از شمول این عفو مستثنی می‌باشند:
قاچاق مسلحانه و یا عمده مواد مخدر (منظور از قاچاق عمده مواد مخدر، بیش از ۱۰۰ کیلوگرم تریاک و ملحقات آن، و بیش از 2 کیلوگرم هرویین و روانگردان‌ها و ملحقات آن می‌باشد)
قاچاق اسلحه و مهمات.
جرائم امنیتی که محکومیت آنها بیش از یک سال باشد.
آدم‌ربایی در صورت عدم گذشت شاکی.
اسیدپاشی
تجاوز به عنف
دایر کردن مرکز فساد و فحشا
سرقت مسلحانه یا مقرون به آزار یا سرقت سارقانی که میزان محکومیت حبس آنان بیش از 5 سال باشد.
اختلاس
ارتشا
کلاهبرداری
جعل اسکناس و ضرب سکه تقلبی
پولشویی
اخلال در نظام اقتصادی کشور
قاچاق مشروبات الکلی
قاچاق کالا و ارز سازمان‌یافته، حرفه‌ای و عمده
تبصره - معاونان جرائم موضوع بندهای ۱، ۵ و ۱۴ این قسمت نیز از شمول عفو مستثنی می‌باشند.
والامر الیکم
والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته
صادق آملی لاریجانی
متن موافقت حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به این شرح است:
بسمه‌تعالی
با سلام و تحیت و تبریک دهه‌ مبارک فجر
از پیشنهاد جنابعالی درباره‌ عفو این جمع انبوه از محکومان دادگاه‌ها استقبال و به خاطر آن از شما تشکر می‌کنم. یادبود انقلاب اسلامی حقاً شایسته است که خاندان‌هایی از مبتلایان به محکومیت قضایی را در شادی عمومی ملت ایران شریک کند.
والسلام علیکم و رحمه‌الله
 


Page Generated in 0/0034 sec