printlogo


کد خبر: 207802تاریخ: 1397/12/23 00:00
بزودی عرضه مرغ، شکر و گوشت دولتی آغاز می‌شود
تصمیمات جدید برای توزیع کالاهای اساسی

گروه اقتصادی: گرانی‌ها این روزها خیلی‌ها را آزرده خاطر کرده است، چرا که مردم بویژه قشر کم‌درآمد و ضعیف جامعه قدرت خرید لازم را برای تامین مایحتاج شب عید ندارند. در این میان افزایش قیمت کالاهای اساسی بویژه گوشت قرمز، مرغ، شکر، روغن و... موجب شده برای تهیه این کالاها که در قالب طرح تنظیم بازار با قیمت ارزان‌تر عرضه می‌شوند، صف‌های طولانی شکل بگیرد.
در این باره دبیر ستاد تنظیم بازار با تشریح چرایی اختلاف قیمت مرغ در بازار با قیمت مصوب، با اشاره به افزایش قیمت مرغ تا مرز ۱۷هزار تومان در برخی سوپرگوشت‌های تهران، از توزیع ۱۰هزار تن مرغ با قیمت مصوب ۱۱هزار و ۵۰۰ تومانی در میادین میوه و تره‌بار خبر داد. به گزارش تسنیم، عباس قبادی در تشریح چرایی تفاوت قیمتی مرغ موجود در بازار با قیمت مصوب 11 هزار و 500 تومانی آن اظهار کرد: در جریان نرخ‌گذاری مرغ، تشکل مربوطه و جهاد کشاورزی پیشنهادات خود را به سازمان حمایت از مصرف‌کننده می‌برند و پس از بحث و بررسی نرخ تمام‌شده تولید و فرآیند تولید تا توزیع، قیمت آن مصوب می‌شود. دبیر ستاد تنظیم بازار اضافه کرد: بعد از تصویب نرخ 11 هزار و 500 تومان برای هرکیلوگرم مرغ گرم، متأسفانه به مشکلاتی برخوردیم و اگرچه قیمت مصوب، نرخی کارشناسی‌شده بود اما به‌دلیل مشکلاتی که در نقل و انتقالات مالی و بانکی برای واردات چند کشتی حامل نهاده‌ها وجود داشت، نوساناتی در میزان نهاده‌های موجود در کشور به‌وجود آمد. دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: شرایط سیاسی و اجتماعی کشور به‌شکلی است که مثلاً در بحث شکر دیدیم مشکل یک‌هفته‌ای که به‌دلیل بارندگی‌ها در جنوب کشور و برداشت نیشکر به‌ وجود آمد، چطور باعث شد قیمت شکر از حدود 3 هزار تومان به 5700 تومان برسد. وی نقل و انتقالات مالی و بانکی را یکی از مهم‌ترین دلایل مشکلات در توزیع اقلام اساسی از جمله گوشت دانست و گفت: در حال حاضر حدود 20 هزار تن گوشت منجمد در گمرک متوقف است و به‌رغم همراهی گمرک، ما نمی‌توانیم این گوشت‌ها را ترخیص کنیم، چرا که پول طرف خارجی به حسابش واریز نشده است. وی در ادامه ابراز کرد: قبول دارم قیمت مرغ در برخی سوپرها تا 17 هزار تومان رسیده و گزارشاتی از این قیمت به دست من هم رسیده است ولی مرغ در میادین میوه و تره‌بار با قیمت مصوب عرضه می‌شود. قبادی گفت: در جلسه اخیر تکلیف شد تا 10 هزار تن مرغ و 10 هزار تن گوشت به‌ صورت گسترده در میادین میوه و تره‌بار توزیع شود. به ‌گفته وی، در توزیع یادشده، هیچ‌گونه محدودیتی برای خریداران وجود ندارد و اصلاً بحث ارائه کارت ملی برای خرید مرغ مطرح نیست. قبادی خاطرنشان کرد: در توزیع درنظر گرفته‌شده، مرغ منجمد با قیمت 10 هزار و 500 تومان و مرغ گرم با قیمت 11 هزار و 500 تومان عرضه خواهد شد.
توزیع بسته‌های 5 تا 10 کیلویی شکر
در همین ارتباط رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی، برنج و حبوبات گفت: با کمبود شکر در بازار و افزایش قیمت آن دولت به بازار ورود کرد و با توزیع شکر در بین اصناف و فروشگاه‌ها نبض بازار را در دست گرفت و مانع افزایش مجدد قیمت این محصول شد. محمد آقاطاهر در گفت‌وگو با ایلنا، اظهار کرد: به هر شهر مقادیر زیادی شکر توسط دولت اختصاص داده شده که در حال انتقال به استان‌هاست و از روز پنجشنبه به مغازه‌ها برای فروش ارسال خواهد شد. وی افزود: این شکرها به صورت بسته‌های 5 تا 10 کیلویی بین مردم توزیع خواهد شد. قیمت شکر و قند بسیار بالا رفته بود اما با اقدامات وزارت‌ جهاد کشاورزی قیمت آن در بازار کاهش خواهد یافت و ما امیدواریم قیمت این اقلام در تهران هم کاهش یابد. رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی، برنج و حبوبات با اشاره به کاهش قیمت قند و شکر در استان‌های مجاور تهران تصریح کرد: قیمت این محصولات در استان قم بشدت افت کرده و با ادامه تزریق قند و شکر ما شاهد کاهش قیمت در تهران هم خواهیم بود.  در آستانه عید نوروز و با افزایش قیمت و کمبود ناگهانی شکر در بازار این احتمال وجود داشت که بخش‌های مختلف صنعتی و تولیدی مانند شیرینی‌پزی‌ها که به طور مستقیم با این کالای اساسی در ارتباط هستند هم قیمت تولیدات خود را افزایش دهند. در این باره  علی بهرمند، رئیس اتحادیه دارندگان قنادی، شیرینی‌فروشی و کافه قنادی تهران اظهار کرد: ما قیمت شیرینی را به همکاران خود ابلاغ کرده‌ایم و تغییری در این قیمت به وجود نخواهد آمد. دولت هم در بین اصناف مختلف شکر توزیع کرده و ما هم شکر سهمیه دولتی را بین اعضای خود تقسیم کرده‌ایم، بنابراین هیچ افزایش قیمتی در صنف شیرینی و قنادی نخواهد بود.
توزیع مرغ و شکر تنظیم بازاری در فروشگاه‌های زنجیره‌ای
رئیس اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای از توزیع مرغ و شکر تنظیم بازاری در فروشگاه‌های زنجیره‌ای خبر داد. امیرخسرو فخریان درباره تدابیر اتحادیه برای شب عید از توزیع روزانه 100تن مرغ منجمد تنظیم بازاری به نرخ مصوب دولتی به منظور کاهش قیمت گوشت مرغ در استان تهران خبر داد و گفت: این طرح مختص قشر خاصی نبوده و مصرف‌کنندگان می‌توانند از فروشگاه‌های زنجیره‌ای اتحادیه‌های سراسری تعاونی‌های مصرف محلی ایران، رفاه، افق کوروش، هایپر می، هایپر استار، شهروند، سپه، اوشانک (هفت)، جانبو، اتکا، کامبای فور، نجم خاورمیانه، یاران دریان و انتخاب من این کالا را تهیه کنند. رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای همچنین درباره وضعیت شکر تنظیم بازاری افزود: ظرفیت اعضای این اتحادیه ماهانه 10 هزار تن است که تا به حال بخش عمده‌ای از میزان شکر مورد نیاز جذب و بین مصرف‌کنندگان توزیع شده است. فخریان با بیان اینکه برنج هندی تنظیم بازاری نیز در سطح فروشگاه‌های عضو در حال توزیع است، افزود: برای تخصیص و توزیع سایر اقلام تنظیم بازاری کالاهای شب عید در حال رایزنی با مسؤولان ستاد تنظیم بازار هستیم.
 


Page Generated in 0/0038 sec