printlogo


کد خبر: 208302تاریخ: 1398/1/24 00:00
پاس اتحادیه اروپایی به ترامپ

نوید مؤمن: اگرچه این روزها دولت دونالد ترامپ بابت اتخاذ تصمیم خصمانه، وقیحانه و البته احمقانه خود بابت قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست گروه‌های تروریستی مورد عتاب قرار گرفته است اما نمی‌توان از نقش منفی و موثر اتحادیه اروپایی در اتخاذ این تصمیم صرف‌نظر کرد. صورت مساله کاملا مشخص است! نشست گروه 7 که 16 و 17 فروردین‌ماه امسال برگزار شد، با انتشار بیانیه‌ای رسمی علیه کشورمان همراه بود. در این بیانیه، تروئیکای اروپایی به حمایت از ادعاهای مضحک ایالات متحده علیه کشورمان پرداخت. در متن این بیانیه نسبت به آنچه نقش بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه، از جمله حمایت از سازمان‌های تروریستی و شبه‌نظامیان مسلح خوانده شده، ابراز نگرانی شده  و از ایران خواسته شده در زمینه کاهش تنش‌ها در یمن، متوقف کردن آنچه حمایت‌های نظامی، اقتصادی و سیاسی از برخی عاملان غیردولتی بویژه در کشورهایی مانند لبنان و سوریه خوانده شده، پایبندی به قطعنامه‌های مربوطه در شورای امنیت سازمان ملل و جلوگیری از اشاعه مستقیم و غیرمستقیم  در زمینه فعالیت‌های بالستیک، پهپادها و توان موشکی خود به صورت فعال‌تری همکاری کند!
به عبارت بهتر، در این بیانیه از جمهوری اسلامی ایران به عنوان خطری برای ثبات و آرامش منطقه یاد شده است! این بیانیه در حالی صادر شد که دونالد ترامپ و جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا قبل از آن، اتحادیه اروپایی را در جریان تصمیم خود مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در زمره گروه‌های تروریستی قرار داده بودند. همان گونه که قابل مشاهده است، تروئیکای اروپایی به نمایندگی از کل اتحادیه اروپایی بار دیگر در کسوت یک کاتالیزور و تسریع‌کننده اهداف واشنگتن علیه حاکمیت جمهوری اسلامی ایران ایفای نقش کرده است. 4 کشور اروپایی آلمان، انگلیس، فرانسه و ایتالیا که در گروه 7 عضویت دارند نه‌تنها اقدام  بازدارنده‌ای در مقابل کاخ سفید و تصمیم غیرعاقلانه آن انجام ندادند، بلکه با تصویب بیانیه پایانی گروه 7، برای هضم این تصمیم در فضای سیاست داخلی آمریکا زمینه‌سازی کردند. نکته جالب توجه اینکه خدمت اتحادیه اروپایی به ترامپ را در این معادله، حتی برخی جمهوری‌خواهان سنتی و مقامات نظامی آمریکایی انجام ندادند!
روزنامه واشنگتن پست اخیرا تصریح کرده است تصمیم اخیر ترامپ با مخالفت‌هایی از سوی مقامات نظامی و ژنرال‌های آمریکایی همراه بوده و نگرانی‌های زیادی را در میان آنها برانگیخته است. در چنین شرایطی اتحادیه اروپایی به بازوی «دولت ترامپ» در مواجهه با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تبدیل شده است. مقامات اروپایی طی ماه‌های گذشته و بویژه در جریان نشست اخیر گروه 7، سعی کرده‌اند بدون نام بردن از سپاه پاسداران، آدرس نادرستی را از این نیروی مخلص و ضد تروریسم به مخاطبان خود مخابره کنند.
رفتارشناسی اتحادیه اروپایی پس از اقدام اخیر دولت ترامپ نیز این موضوع را بخوبی نشان می&zwnj