printlogo


کد خبر: 208309تاریخ: 1398/1/24 00:00
درباره یک نزاع سینمایی که احتمالاً بعد از این بیشتر هم خواهد شد
سینمای اینترنتی؟!

احسان سالمی: «اینترنت» بدون شک یکی از پیچیده‌ترین پدیده‌های عصر ما است؛ پدیده‌ای که تاثیرش حالا به سینما رسیده تا یکی از داغ‌ترین بحث‌های این روزهای سینمای جهان، تاثیر حضور کمپانی‌های اینترنتی تولید محصولات نمایشی بر نظام فیلمسازی هالیوود و فرآیند تماشای فیلم توسط مخاطبان در سالن سینما باشد؛ بحثی که امسال به واسطه حضور پرقدرت فیلم سینمایی «رما» از تولیدات کمپانی اینترنتی نتفلیکس در فصل جوایز سینمایی آغاز شد و حالا با نزدیک شدن به زمان اکران تازه‌ترین ساخته مارتین اسکورسیزی که آن هم با حمایت همین کمپانی تولید شده، یک بار دیگر در صدر اخبار سینمایی جهان قرار گرفته است.
 

فیلم‌هایی که برای تلویزیون هستند، نه سینما
درست چند روز بعد از برگزاری نود و یکمین دوره مراسم اسکار، خبرهای مختلفی درباره اعتراض استیون اسپیلبرگ، کارگردان مشهور سینمای آمریکا و عضو موثر آکادمی اسکار درباره حضور فیلم‌های تولید شده توسط کمپانی‌های اینترنتی در فصل جوایز سینمایی بویژه جوایز آکادمی اسکار منتشر شد. اسپیلبرگ که البته پیش از این نیز اعتراض خود را نسبت به چنین اتفاقی مطرح کرده بود، اعلام کرد در اعتراض و مخالفت با حضور فیلم‌های شرکت نتفلیکس، در جلسه بعدی مدیران آکادمی در رابطه با این مشکل و برابر بودن فیلم‌های سینمایی و فیلم‌های شبکه‌های سیال در آکادمی اسکار سخن خواهد گفت. حرف اصلی اسپیلبرگ در این زمینه این بود که بین فیلم‌های شبکه‌های سیال مثل نتفلیکس و فیلم‌هایی که در سینما اکران می‌شوند، تفاوت قائل است و از نظر او فیلم‌های شرکت نتفلیکس باید تنها در جایزه امی (جایزه‌ای که فقط به بررسی آثار تولید شده برای تلویزیون یا فضای مجازی می‌پردازد) شرکت کنند، نه در مراسم سینمایی مثل اسکار. در واقع آنچه بیش از همه اسپیلبرگ را نسبت به حضور کمپانی‌های اینترنتی در این فضا نگران می‌کرد، در این بخش از صحبت‌هایش آشکار بود: «نمی‌توانم باور کنم فیلم‌هایی که تنها در چند سینما برای کمتر از یک هفته پخش می‌شوند، کیفیت لازم را برای حضور در اسکار داشته باشند».
باید به سالن‌های سینما احترام بگذاریم
هر چند پس از طرح نظر اسپیلبرگ درباره این موضوع، کارگردانان بسیاری نسبت به این نظر او اعتراض کردند و حضور کمپانی‌هایی همچون نتفلیکس را برای فراهم کردن زمینه تولید برخی از آثار کم‌خرج و فعالیت برخی کارگردان‌های شناخته نشده لازم دانستند اما در میان همه اعتراضات و مخالفت‌هایی که با صحبت‌های اسپیلبرگ شد، حرف‌های رابرت دنیرو، بازیگر بزرگ سینمای جهان و دوست قدیمی اسپیلبرگ بیش از همه به چشم آمد. دنیرو در جدیدترین مصاحبه خود با سی‌ان‌ان درباره ایستادگی اسپیلبرگ و دیگر افراد هالیوود در برابر حضور فیلم‌های محصول نتفلیکس در رقابت اسکار گفت: اسپیلبرگ موفق‌ترین کارگردان د