printlogo


کد خبر: 208339تاریخ: 1398/1/24 00:00
گزارش خبرنگار اعزامی «وطن‌امروز»
واقعیت ماجرای هورالعظیم چیست؟

میکائیل دیانی: جمعه 23 فروردین: این چند روز فیلمی در اینستاگرام و تلگرام بین خوزستانی‌ها دست به ‌دست می‌شود که مدعی است هورالعظیم در مناطق نفتی خالی از آب است و این گزاره در فضای مجازی بویژه از سوی جریان «تجزیه‌طلب» مطرح شده که «شرکت نفت حاضر است جان مردم خوزستان را بگیرد اما آب سمت تاسیسات نفتی‌اش نرود». در کمتر از چند ساعت هشتگ‌های #هور_را_باز_کنید و #هور_را_آزاد_کنید در فضای مجازی راه افتاد. در این میان برخی این شایعه را هم پررنگ کردند که وزارت نفت اساسا کل هورالعظیم را بسته و آبی در آن نمی‌رود.
این جو روانی باعث شد چه خوزستانی‌هایی که در میدان مجاهدانه در حال سیل‌بند زدن و حفظ خانه‌های‌شان هستند و چه آنهایی که در شهرهای مختلف‌ دست به تلفن همراهند، برخی به جای وحدت و همدلی به دعوا و مشاجره بپردازند.
عزم خودم را جزم کردم تا به سمت هورالعظیم بروم و وضعیت را از نزدیک مشاهده کنم.
صبح از اهواز سوار ماشین شدم تا به سمت شهر مرزی رفیع در نزدیک‌ترین منطقه به هورالعظیم بروم. در مسیر تحولات منطقه را هم زیر نظر داشتم. جاده اهواز - اندیمشک از تقاطع نهر سلمان به بعد بسته شده است. عین‌دو کامل به زیر آب رفته و ترافیک از روزهای قبل بیشتر است. مردم عین‌دو در حال تخلیه به سمت اهواز و پادگان‌ها هستند. مردم حمیدیه نیز در شهر همچنان مشغول ایجاد سیل‌بندند. یکی‌، دو روستای دیگر از حمیدیه هم زیر آب رفته است. همین وضعیت در سوسنگرد هم برقرار است. ساعت حدود ۱۰ صبح است و من در کمربندی هویزه‌ام؛ ماشین‌های مکانیکی سنگین در حال ایجاد خاکریز و سیل‌بند در اطراف هویزه هستند. از هویزه به سمت رفیع می‌روم.
یکی از دوستانم در اهواز من را به «محمد» نامی در رفیع وصل کرده است. محمد معلم است و شغل خانوادگی‌شان هم کشاورزی است. زمین‌های خودشان در کنار دژ باکری- دژ مرزی هورالعظیم - است. با محمد به سمت هورالعظیم حرکت می‌کنیم. از او می‌خواهم برای آشنایی بیشترم ‌با منطقه مختصات محیط را توضیح دهد.
«این منطقه رفیع از شهرهای شهرستان نیسان است؛ شمال رفیع نهرهای نیسان-بخش انتهایی رودخانه کرخه - وجود دارد که محل تلاقی کرخه با هورالعظیم است؛ از رفیع تا جنوب هم مساحت بزرگ هورالعظیم است که شامل 5 حوضچه می‌شود».
ورودی کرخه به هور بسته است؟!
ورودی کرخه به هور هیچ وقت بسته نبوده؛ در ایام گرم سال که آنقدر کرخه از بالادست مصرف می‌شود چیز چندانی به هور نمی‌رسد؛ در این ایام هم معمولا هر سال سیلاب‌هایی داریم که در قدیم بیشتر بود و سد کرخه را اساسا برای جلوگیری از سیلاب گذاشته‌اند که حالا بعضی وقت‌ها مثل الان کم می‌آورد. اما مساله محدود بودن ورودی هور بیشتر به‌خاطر لایروبی نشدن نهرهای نیسان است.
از جزئیات اتفاقات این چند روز بگویید؟
خب! آب که بالا زد شهر ما هم محصور شد؛ سیل‌بند زدیم که داشت خراب می‌شد؛ تا اینکه ب