printlogo


کد خبر: 208452تاریخ: 1398/1/27 00:00
چهارگوشه

دادستان مصر  اعدام مرسی را خواستار شد
دادستانی مصر، محمد مرسی، رئیس‌جمهور مخلوع این کشور و 23 نفر دیگر از اعضای اخوان‌المسلمین مصر را به جاسوسی برای سازمان‌های خارجی متهم کرد و خواستار اعدام آنان شد. دادستان مصر مدعی شده است مرسی و این 23 نفر با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جنبش مقاومت حماس و حزب‌الله لبنان در ارتباط بودند. از زمان برکناری مرسی، رئیس‌جمهوری قانونی مصر در سال 2013، تاکنون نیروهای پلیس و ارتش این کشور دست‌کم 1400 تظاهرات‌کننده طرفدار مرسی را کشته و بیش از 15 هزار نفر دیگر را زندانی کرده‌اند. عبدالفتاح السیسی در سال 2013 با یک کودتای نظامی، مرسی را از قدرت برکنار کرد. انتظار می‌رود در سایه طرح اصلاح قانون اساسی مصر که یکشنبه کمیته قانونگذاری پارلمان مصر مطرح کرد، السیسی تا 2030 در قدرت بماند.

لغو سفر هیأت صهیونیستی به بحرین
سفر یک هیأت رژیم صهیونیستی برای شرکت در یک همایش جهانی در منامه، در پی اعتراض‌های گسترده نمایندگان پارلمان، فعالان و مخالفت مردمی در شبکه‌های اجتماعی بحرین لغو شده است. قرار بود هیأت اسرائیلی به ریاست الی کوهن، وزیر اقتصاد این رژیم، در همایش بین‌المللی نوآوری‌ها و ابتکارات که از روز گذشته به مدت 3 روز در منامه آغاز به کار کرده، حضور یابد. در حالی ‌که حکام برخی کشورهای عربی بیش از همه به دلیل فشارهای آمریکا صریحا از روابط رسمی با رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنند، مردم این کشورها با برگزاری تظاهرات متعدد مخالفت شدید خود را در این‌باره اعلام کرده‌اند. خالد بن‌احمد آل‌خلیفه، وزیر خارجه بحرین 2 ماه پیش در جریان کنفرانس ورشو اعلام کرد عادی‌سازی مناسبات کشورش با اسرائیل «سرانجام اتفاق خواهد افتاد».

تیراندازی در کلیسایی در کانادا
پلیس کانادا صبح دوشنبه از حمله یک مرد مسلح 25 ساله به حاضران در کلیسای شهر سالمون آرم در استان «بریتیش کلمبیا» خبر داد. طبق گفته پلیس، جوان مسلح به حاضران تیراندازی کرده که در نتیجه آن یک نفر کشته و یک نفر زخمی شده است. بنا بر گزارش پایگاه کانادایی «سی‌بی‌سی»، به نظر می‌رسد این تیراندازی ناشی از اختلافات مذهبی باشد. پلیس این شهر در استان بریتیش‌کلمبیا اعلام کرد: ضارب حداقل یکی از قربانیان این حمله را می‌شناخته و اکنون ما اعتقاد داریم انگیزه او از این حمله ناشی از اختلاف مذهبی بوده است. رسانه‌های کانادایی گزارش دادند ضارب بعد از تیراندازی توسط حاضران در کلیسا دستگیر شد و اکنون در بازداشت نیروهای پلیس قرار دارد.

سفر قریب‌الوقوع بشار اسد به عراق
فالح الفیاض، مشاور امنیت ملی عراق یکشنبه با بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در دمشق دیدار کرد. فالح الفیاض دی‌ماه سال گذشته هم در سفری به دمشق با بشار اسد دیدار و نامه عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر کشورش را به وی تقدیم کرد. دفتر ریاست‌جمهوری سوریه با اشاره به این دیدار و پیام نوشت که این پیام حول محور تقویت روابط دوجانبه و اهمیت تداوم هماهنگی بین 2 کشور سوریه و عراق در همه زمینه‌ها بویژه در مسأله مقابله با تروریسم و همکاری موجود بین 2 طرف بویژه در مرزهای مشترک بوده است. در همین راستا وبگاه عراقی «بغداد الیوم» گزارش داد بشار اسد قصد دارد بزودی به عراق سفر کند و این سفر ماه آوریل یا مه ‌انجام خواهد شد.

پیروزی سوسیال ‌دموکرات‌ها  در انتخابات فنلاند
حزب سوسیال‌دموکرات فنلاند با 7/17 درصد آرا و کسب 40 کرسی از مجموع 200 کرسی پارلمان، توانست در انتخابات پارلمانی این کشور پیروز شود. حزب سبز و ائتلاف چپ هم سهم‌شان از کرسی‌های پارلمان را افزایش داده‌اند اما حزب راست افراطی «فنلاندی‌ها» هم موفقیت چشمگیری داشته و پس از حزب سوسیال‌دموکرات بیشترین کرسی‌ها را به دست آورده است. نتیجه انتخابات اخیر فنلاند به طور کم‌سابقه‌ای نزدیک بوده و برای نخستین‌بار در بیش از یک قرن اخیر، هیچ حزبی نتوانسته بیش از 20 درصد آرا را جلب کند. با چنین نتیجه نزدیکی و تقسیم کرسی‌های پارلمان میان احزاب متعدد، تشکیل دولت ائتلافی مسیر دشواری خواهد داشت. با توجه به آنکه انتخابات فنلاند کمتر از 2 ماه پیش از انتخابات پارلمان اروپا انجام شده است، نتایج آن می‌تواند برای کارزار انتخاباتی احزاب راست افراطی و همچنین احزاب چپ جالب باشد.
 


Page Generated in 0/0041 sec