printlogo


کد خبر: 209515تاریخ: 1398/2/26 00:00
سفیر ونزوئلا در ایران در نشست «ترامپ از ونزوئلا دست بردار»:
کودکان ما قربانی تحریم‌‌های آمریکا هستند

سفیر جمهوری بولیواری ونزوئلا در ایران طی نشستی خبری در تهران با عنوان «ترامپ از ونزوئلا دست بردار» گفت: «آمریکا از سال ۲۰۰۸ ونزوئلا را مورد مداخله قرار داده‌ و به‌دنبال اهدافی استراتژیک در ونزوئلاست. هدف اصلی آنها نابودی جمهوری بولیواری ونزوئلا به ریاست‌جمهوری نیکلاس مادورو است تا بتوانند کنترل سیاسی ونزوئلا را به‌دست گرفته و سیاست‌های اقتصادی فعلی ما را تغییر داده و به نفع منافع خود برگردانند. هدف دیگر آنها، در دست گرفتن منابع راهبردی ونزوئلا مانند معادن و منابع نفتی و طلا و آلومینیوم است. اما تا کنون نگذاشته‌ایم در تحقق اهداف‌شان موفق باشند». ژنرال «کارلوس آکالا کوردونس» با اشاره به تحریم‌‌های یکجانبه واشنگتن علیه شخصیت‌‌های اصلی حاکمیت و همین‌طور بانک مرکزی، نفت و موسسات مالی و اعتباری ونزوئلا فاش کرد: «عملاً دولت آمریکا در حال دزدی و غارت اموال ونزوئلا از جمله دارایی‌های شرکت نفت است.  بانک بریتانیا رقم یک میلیارد و 300 میلیون دلار دارایی دولت ونزوئلا را مسدود کرد. این مبلغی بود که قرار بود برای تأمین موادغذایی و دارو صرف شود». به گفته وی، این تاراج آمریکا و اروپا مجموعا بر ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از دارایی‌‌های مردم ونزوئلا بالغ می‌شود. او همچنین فهرستی از مدارکی که وزارت خارجه آمریکا درباره تحریم‌های ونزوئلا و برنامه‌ریزی برای مداخله در امور این کشور منتشر کرده بود را به خبرنگاران نشان داد، از آن جمله مدرک مهمی درباره اعمال فشار به دولت قانونی ونزوئلا برای به رسمیت شناختن ریاست‌جمهوری رئیس مجمع ملی و انحراف میل و اراده مردم به سمت مخالفت با دولت. کوردونس به مواردی از اختلالات ایجاد شده در ونزوئلا در پی تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و متحدانش اشاره کرد و گفت: «درباره پیوند مغز استخوان، کودکانی بودند که نیاز به عمل جراحی در ایتالیا داشتند اما به‌خاطر اقدامات آمریکا این اتفاق نیفتاد و این کودکان جان خود را از دست دادند».
پناهندگی نمایندگان مخالف به سفارتخانه‌ها
موج پناهندگی نمایندگان مخالف دولت ونزوئلا به سفارتخانه‌‌های خارجی در کاراکاس بالا گرفته است. پس از تلاش خوان گوایدو، رئیس رد صلاحیت شده مجمع ملی این کشور و رهبر مخالفان برای کودتا علیه دولت قانونی، دیوان عالی تاکنون خیانت او و حدود 17چندین نماینده دیگر خواهان دخالت آمریکا در امور داخلی این کشور را احراز کرده است. یک روز پس از اتهام رسمی خیانت دیوان عالی علیه 10 نماینده غرب‌گرا، روز سه‌شنبه نیز 4 عضو دیگر به جرم تلاش برای شوراندن نظامیان علیه حکومت قانونی به خیانت متهم شدند. «سبین» دستگاه اطلاعاتی ونزوئلا و پلیس و ارتش در جست‌وجوی نمایندگان متخلف هستند اما گوایدو با تشکیل یگ گارد خصوصی در ساختمان مجمع ملی پناه گرفته و برخی نمایندگان مخالف را در آنجا جمع کرده است. در همین حال نیروهای امنیتی هشدار داده‌‌اند که در حال تحقیق درباره وجود یک وسیله انفجاری در داخل ساختمان هستند، چرا که طبق برخی گزارش‌‌های اطلاعاتی، امکان دارد آمریکایی‌ها بخواهند با توطئه انفجار در محل تجمع نمایندگان مخالف یا ترور آنها، برای شورشیان قربانی‌‌سازی کرده و رئیس‌جمهور مادورو و حامیانش را متهم به قتل مخالفان کنند. هفته پیش بود که دگار زامبرانو، نایب‌رئیس مجمع ملی (معاون گوایدو) به جرم خیانت دستگیر شد و 3 نماینده دیگری که در همین زمینه تحت تعقیب قرار گرفته بودند در سفارتخانه‌‌های خارجی پناه گرفتند.
ونزوئلا محور جلسه غیرعلنی شورای امنیت
شورای امنیت سازمان ملل به صورت غیرعلنی و به درخواست کشورهای اروپایی نشستی را درباره بحران سیاسی و بشری ونزوئلا برگزار کرد. در این نشست همچنین به جزئیات درباره یک روند دیپلماتیک با حمایت اتحادیه اروپایی برای پایان دادن به بحران ونزوئلا اشاره شده است. شورای امنیت گزارشی از جانب آنه گوگون، معاون سفیر فرانسه در سازمان ملل را دریافت کرد که در آن به برنامه‌ای از سوی گروه تماس بین‌الملل تحت حمایت اتحادیه اروپایی برای پایان دادن به بن‌بست در ونزوئلا اشاره شده است. معاون سفیر فرانسه در سازمان ملل گفت: این گروه قابلیت این را دارد که طرف‌های درگیر را برای حضور در یک روند سیاسی که به برگزاری انتخاباتی آزاد، عادلانه و شفاف در ونزوئلا منجر شود، سوق دهد. مقام‌های سازمان ملل گفته‌اند هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل روز دوشنبه با نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا و سایر مقام‌های این کشور در کاراکاس دیدار کرده و به بررسی برنامه پیشنهادی واکنش بشری سازمان ملل در این کشور پرداخته است. سازمان ملل قصد دارد بزودی یک هماهنگ‌کننده بشردوستانه را برای نظارت بر ارسال کمک‌های بشردوستانه به ونزوئلا منصوب کند.
 


Page Generated in 0/0033 sec