printlogo


کد خبر: 209534تاریخ: 1398/2/26 00:00
اخبار

توقف برخی تعهدات برجامی ایران آغاز شد
اجرای برنامه‌های مربوط به توقف برخی تعهدات کشور در برجام که در بیانیه شورای عالی امنیت ملی بر آن تاکید شد آغاز شده است. به گزارش صداوسیما، یک مقام مطلع در سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: اجرای برنامه‌های مربوط به توقف برخی تعهدات کشور در برجام که در بیانیه شورای عالی امنیت ملی بر آن تاکید شد آغاز شده است. وی افزود: توقف برنامه‌های مربوط به رعایت سقف تولید اورانیوم غنی‌شده و همچنین تولید بدون محدودیت آب سنگین در تأسیسات اراک که در دوره ۶۰ روزه مربوط به گام اول بر انجام آن تاکید شده، برنامه‌هایی است که با جدیت دنبال می‌شود. این مقام مسؤول گفت: طی روزهای آتی برای آگاهی افکار عمومی از اقدامات انجام شده، برنامه‌هایی برای بازدید نمایندگان رسانه‌های گروهی از تأسیسات فعال در نطنز و اراک پیش‌بینی  شده که بزودی اعلام خواهد شد.

خیلی با اروپا مدارا کردیم
جانشین قرارگاه ثارالله سپاه با بیان اینکه در وضعیت کنونی مذاکره به هیچ وجه صحیح نیست، گفت: باید قرارگاه جنگی در حوزه اقتصاد تشکیل می‌شد ولی فقط حرف آن ‌زده شد. به گزارش مهر، سردار اسماعیل کوثری در برنامه «رویداد» رادیو گفت‌وگو با اشاره به تأکیدات رهبر انقلاب در جمع کارگزاران و مسؤولان نظام گفت: در گذشته نه‌تنها یک بار، بلکه چندین بار با کشورهای غربی پای میز مذاکره نشستیم ولی بدعهدی آنها منجر شده به هیچ وجه خوشبین نباشیم. سردار کوثری اظهار داشت: اگر مذاکره یک بار بود، می‌شد برای بار دوم پای میز نشست اما بدعهدی برای چندمین بار تکرار شد و مذاکره این بار برای ملت ایران قابل قبول نیست. سردار کوثری افزود: با اروپا بسیار مدارا کردیم چون می‌خواستیم حقانیت خود را ثابت کنیم و بگوییم شما بدعهد هستید. یک سال صبر کردیم تا شاید نتیجه دهد ولی نه‌تنها نتیجه نداد، بلکه به ضرر کشور و ملت ما تمام شد و هیچ فرد ایرانی خواهان مذاکره نیست. وی تصریح کرد: مگر اینکه طرف مقابل در عمل یکسری اقدامات انجام دهد و به واقع شاهد آن باشیم و اگر این عمل بدون حاشیه بود، می‌توان بررسی کرد و در نهایت برای این کار تصمیم گرفت، والا در وضعیت کنونی مذاکره به هیچ وجه صحیح و قابل قبول نیست.

اروپا بی‌وقفه اقدامات عملی خود را آغاز کند
دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی با سفیر آلمان در تهران دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، امیرعبداللهیان در این دیدار ضمن انتقاد از اجرایی نشدن کانال مالی مطرح‌شده و عدم اقدامات عملی از سوی کشور‌های اروپایی افزود: اینستکس اگرچه گامی کوچک ولی به جلو به حساب می‌آید اما تاخیر در اجرای آن و همچنین عدم بهره‌مندی مردم ایران از مزایای آن، در حالی ‌که جمهوری اسلامی ایران تعهدات برجامی خود را به‌طور کامل انجام داده است، بی‌اعتمادی فزاینده نسبت به اروپا را میان مردم و دولتمردان تقویت کرده است. دستیار ویژه رئیس و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس با اشاره به حمایت سیاسی کشور‌های اروپایی از حفظ برجام تصریح کرد: تنها حمایت سیاسی در حفظ برجام کافی نیست و اروپا باید اقدامات عملی خود را بی‌وقفه آغاز و قدری از دیوار بی‌اعتمادی را ترمیم کند. تاکنون دیپلماسی اروپا در مقابله با رفتار نادرست آمریکا بخوبی کار نکرده است.

از ۶۰ روز کوتاه نمی‌آییم
رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما به هیچ وجه از مهلت ارائه‌شده۶۰ روزه کوتاه نمی‌آییم، تاکید کرد به آنچه اعلام کردیم اقدام می‌کنیم. به گزارش ایسنا، محمود واعظی در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره  نیاز به زمان ۱۲۰ روزه از سوی اروپا برای نشان دادن تعهدش به اینستکس، تصریح کرد: به نظر من، حرف درستی نیست. آن چیزی که ثبت شده و سازوکارش مشخص است، اجرایش نباید بیش از یک هفته طول بکشد. وی افزود: البته قرار است وزرای خارجه 3 کشور و اتحادیه اروپایی راجع به مساله ایران بحث کنند و مذاکراتی با طرف ایرانی داشته باشند که ما حرف‌های‌مان را آنجا خواهیم زد. واعظی تصریح کرد: ما به هیچ وجه [از مهلت ارائه‌شده] کوتاه نمی‌آییم و در زمان ۶۰ روز به آنچه اعلام کردیم اقدام می‌کنیم که این زمان شروع هم شده است و در ۶۰ روز دوم هم آنچه در مرحله دوم است اجرایی خواهد شد.
 


Page Generated in 0/0033 sec