printlogo


کد خبر: 209535تاریخ: 1398/2/26 00:00
خرازی در جریان رایزنی با کشورهای اروپایی برای انجام تعهدات برجامی:
از اروپا ناامید شدیم

گروه سیاسی: با خروج آمریکا از برجام و آشکارتر شدن ضعف‌های دستگاه دیپلماسی دولت، برخی بازوهای دیگر در این حوزه فعال شدند. علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل و کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی 2 بازوی جدید دیپلماسی ایران شدند که در 2 حوزه مختلف از شرق تا غرب به رایزنی پرداختند. به گزارش «وطن‌‌امروز»، در این میان کمال خرازی که به عنوان وزیر امور خارجه فعالیت کرده و مذاکرات هسته‌ای در دولت اصلاحات نیز در زمان حضور وی در راس وزارت امور خارجه انجام شد، طی ماه‌های اخیر رایزنی‌هایی را به صورت ویژه با کشورهای اروپایی انجام داده است. در 2 برهه این رایزنی‌های خرازی با اروپایی‌ها ملموس‌تر از گذشته بوده است. سال گذشته و پس از تعلل اروپا برای ارائه تضمین‌های لازم به ایران برای متقاعد شدن تهران به ماندن در برجام، خرازی سفرهای دوره‌ای خود به اروپا را آغاز کرد تا اروپایی‌ها را راضی کند تعهدات خود در برجام را در قالبSPV انجام دهند. با این حال اما اروپا با رونمایی از INSTEX نشان داد اگرچه در مواضع اعلامی خود، بر حفظ برجام تاکید می‌کند اما در عمل اراده‌ای برای اجرای تعهداتش در برجام ندارد. اکنون با آغاز فرآیند خروج مرحله‌ای ایران از برجام و اولتیماتوم 60 روزه دولت ایران به 1+4، کمال خرازی باز هم عازم اروپا شده است تا رایزنی‌های جدیدی را برای متقاعد کردن اروپایی‌ها به اجرای تعهدات‌شان در برجام انجام دهد. در این میان، و در جریان رایزنی‌های خرازی در اروپا، او در گفت‌وگو با شبکه فرانسوی فرانس 24 اذعان کرد از اروپا ناامید شده است.
خرازی در این گفت‌وگو تصریح کرد رفتار اروپایی‌ها در برجام باعث شده ایران از آنها ناامید شود. در ادامه متن سوال و جواب‌های فرانس 24 با کمال خرازی را به نقل از خبرگزاری ایسنا می‌خوانیم.
  ایران بتازگی اعلام کرد تصمیماتی را در واکنش به فشارهای آمریکا اتخاذ می‌کند. شما به طور اخص اعلام کردید از این پس ایران برای تولید آب‌سنگین و اورانیوم غنی‌شده محدودیتی قائل نمی‌شود و 2 ماه به اروپایی‌ها مهلت دادید تا شرایط را برای کمک به بخش‌های بانکی و نفتی ایران برای خروج از انزوا ایجاد کنند. این یک ضرب‌الاجل به طور کلی است که اروپایی‌ها پیشاپیش آن را رد کرده‌اند. آیا شما فکر می‌کنید ممکن است در نهایت ایران نیز به نوبه خود از توافق هسته‌ای خارج شود؟
قبل از هر چیز این حق ایران مطابق با متن توافق هسته‌ای است که در صورتی که طرف مقابل به تعهداتش عمل نکند برخی از تعهداتش را کاهش دهد، این حق بر اساس توافق هسته‌ای برای ایران به رسمیت شناخته‌ شده است. اینها 2 موردی است که می‌تواند آغازی برای این کار باشد. 2 ماه به کشورهای اروپایی فرصت داده ‌شده است. متاسفانه این کشورها با وجود موضع‌گیری سیاسی در حمایت از اجرای توافق هسته‌ای، اقدام محسوس