printlogo


کد خبر: 209536تاریخ: 1398/2/26 00:00
بانک مرکزی به علت تنبلی بانک‌ها در فراهم کردن زیرساخت‌های رمز دوم یکبار مصرف اجرای این طرح را عقب انداخت
عقب‌نشینی یکبار مصرف!

گروه اقتصادی: همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد اجرای رمز دوم یکبار مصرف تا اطلاع ثانوی به تاخیر افتاد تا بانک‌ها با آمادگی بیشتری این طرح را اجرا کنند.
به گزارش «وطن‌امروز»، رمز دوم یکبار مصرف با هدف افزایش ضریب امنیت تراکنش‌های بانکی به بانک‌ها تکلیف شد. در این طرح به جای اینکه کاربران برای خرید اینترنتی یا موبایلی رمز دوم دائمی داشته باشند از رمز دوم یکبار مصرف که بانک‌ها اعلام می‌کنند استفاده می‌کنند تا سوءاستفاده از اطلاعات بانکی به حداقل برسد. اولین اقدام بانک‌ها برای اجرای این طرح نیز ساخت اپلیکیشن موبایلی بود که برخی بانک‌ها از چند ماه پیش آن را اجرایی کردند. بانک مرکزی نیز به بانک‌ها هشدار داد تا اول خرداد زیرساخت‌های رمز یکبار مصرف را ایجاد کنند، اگرنه باید خسارت ناشی از سوءاستفاده‌ها را پرداخت کنند. در این بین 2 مساله اساسی مانع از اجرای درست این طرح شد؛ اول اینکه همه مشتریان بانکی گوشی هوشمند که قابلیت نصب اپلیکیشن داشته باشد ندارند و دوم اینکه بسیاری از دارندگان گوشی اپل به علت محدودیت‌های این گوشی برای نصب اپلیکیشن‌های داخلی با مشکل مواجهند. به همین علت پیشنهاد شد بانک‌ها به وسیله پیامک رمز دوم یکبار مصرف را برای کاربران ارسال کنند اما طبیعی بود که بانک‌ها به علت هزینه‌زا بودن با آن مخالفت کنند. در اطلاعیه‌های بانک مرکزی آمده بود که رمز دوم یکبار مصرف حتما باید رایگان باشد و هیچ هزینه‌ای به مردم تحمیل نکند و به همین علت بانک‌ها و موسسات مالی نتوانستند در موعد مقرر خود را برای اجرای این طرح آماده کنند. از این رو، بانک مرکزی دیروز اعلام کرد طرح رمز یکبار مصرف به تاخیر افتاد.
موضوع ارائه رمز دوم یکبار مصرف به صورت پیامکی هم ابلاغ شده بود اما غیر از هزینه‌زا بودن آن، مشکل دیگر عدم تطابق اطلاعات شماره تلفن مشتریان بانک‌هاست، به طوری‌ که براساس یک برآورد، اطلاعات شماره تلفن حدود 70 درصد مشتریان شبکه بانکی بدرستی ثبت نشده است. بنابراین شبکه بانکی برای اجرای این طرح باید زمان بیشتری صرف کند تا نقص‌های اطلاعاتی در این بخش برطرف شود.
کارمزد 20 هزارتومانی
 بانک‌ها برای اجرای طرح رمز‌های یکبار مصرف، در نظر داشتند کارمزد ۲۰ هزار تومانی بگیرند که بانک مرکزی مانع این کار شد.
به گزارش تسنیم، اجرای طرح رمزهای‌ یکبار مصرف بانکی که بنا بود طبق بخشنامه بانک مرکزی از ابتدای خردادماه سال جاری در سیستم پرداخت عملیاتی شود، با تصمیم بانک مرکزی به تأخیر افتاد. البته عقب‌نشینی بانک مرکزی از این طرح دائمی نیست و به بانک‌ها اعلام کرده که باید مشوق‌هایی را در نظر بگیرند تا مشتریان پرریسک برای دریافت رمزهای یکبار مصرف به شعب مراجعه کنند. هدف بانک مرکزی از اجرای این طرح، برقراری امنیت در معاملات غیرکارتی و جلوگیری از کلاهبر