printlogo


کد خبر: 210269تاریخ: 1398/3/20 00:00
جنگ در جزیره‌العرب به مرحله سرنوشت‌‌سازی رسیده است
وزیر دفاع یمن در خاک عربستان

ورود وزیر دفاع یمن به عمق خاک عربستان و بازدید او از خطوط مقدم ارتش، جنگ در جزیره‌العرب را وارد مرحله‌ای جدید و سرنوشت‌ساز کرده است. ظرف هفته‌‌های گذشته دفع حملات گسترده نیروهای ائتلاف متجاوز سعودی به مرزهای شمالی یمن از 3 منطقه مرزی عربستان یعنی نجران، جیزان و عسیر و همچنین پیشروی مبارزان یمنی در این جبهه‌ها همراه با نمایش موشکی و قدرت پهپادی انصارالله تا صدها کیلومتر دورتر، باعث شده آنها در زمین و هوا ابتکار عمل را در جهاد مقدس با متجاوزان در دست بگیرند. طبق آخرین خبرها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، یک فرودگاه راهبردی دیگر سعودی‌ها در نزدیک مرزهای جنوبی عربستان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای چهارمین بار طی کمتر از یک ماه هدف حملات پهپادی فلج‌کننده یمنی‌ها قرار گرفته است. این ‌بار فرودگاه شهر بندری جیزان (جازان) در جنوب غربی عربستان هدف حملات پهپادی انصارالله قرار گرفت. این در حالی است که فرودگاه نجران در فاصله 10 کیلومتری مرزهای شمالی یمن، متعاقب 3 حمله پهپادی ماه میلادی گذشته کارکرد خود را در تدارک حملات هوایی ائتلاف از دست داده است. فرودگاه جیزان یک فرودگاه چند منظوره است که اخیرا در کنار پایگاه هوایی خمیس‌مشیط در جنوب عربستان به یک پایگاه نظامی تبدیل شده بود اما حالا در خطر فلج شدن همانند فرودگاه نجران قرار گرفته است. در روزهای گذشته پدافند هوایی یمنی‌ها یک پهپاد سعودی را در نزدیکی «جبل‌السدیس» در نجران و یک پهپاد آمریکایی را در آسمان الحدیده منهدم کرده‌. منابع ارتش هم از تسلط مبارزان یمنی بر تعدادی پایگاه و تپه‌های نزدیک «جبل قیس» در جیزان عربستان خبر داده‌اند. این در حالی است که جنگنده‌های رژیم سعودی با وجود 8 سری بمباران شدید مناطق مختلف استان صعده در نزدیکی مرز با عربستان نتوانستند پیشروی مبارزان یمنی به عمق خاک خود را متوقف کنند. به گزارش المیادین، با وجود بمباران‌‌های متوالی، حمله غافلگیرکننده شامگاه شنبه ارتش به مواضع متجاوزان سعودی در شرق جبل‌النار در محور جیزان، هلاکت 5 نظامی سعودی را در پی داشت. دیروز همچنین  وزارت دفاع یمن اعلام کرد نبرد پشت مرزها به کشته شدن بیش از 70 سرباز و مزدور سعودی، از جمله فرماندهان رده‌بالای ائتلاف منجر شده است. به گزارش خبرگزاری رسمی سبأ، روز شنبه  بزرگ‌‌‌‌‌ترین حمله زمینی ائتلاف عربی به مرزهای شمال غربی یمن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، در صحرای میدی در هم شکسته شد. برخلاف ادعای واس، خبرگزاری رسمی سعودی یک منبع ارتش یمن به خبرگزاری سبأ گفت: «پیشروی زمینی از 3 محور به سوی صحرای میدی انجام شد. از محورهای شمالی، جنوبی و غربی که شامل مساحتی در حدود 40 کیلومتر مربع می‌شد». حمله زمینی ائتلاف با مشارکت ارتش عربستان، نیروهای سودانی و 7 تیپ از شبه‌نظامیان اجیرشده اهل یمن انجام شد و از صبح تا شامگاه طول کشید اما به‌رغم حمایت همه‌جانبه جنگنده‌‌های سعودی، به تلفات سنگین مهاجمان منجر شد. روز جمعه نیز مزدوران ائتلاف سعودی- اماراتی در عملیاتی گسترده تلاش داشتند به مواضع ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در نزدیکی «ابواب الحدید» در گذرگاه «علب» حمله کنند که ناکام ماندند. علاوه بر این صبح شنبه یک دستگاه خودروی زرهی سعودی با شلیک موشک هدایت‌شونده در «مجازه الشرقیه» در شهر عسیر در خاک عربستان  منهدم شد که به کشته و زخمی شدن سرنشینان آن انجامید.
وزیر دفاع یمن در نجران
شبکه المسیره، ارگان انصارالله، روز شنبه تصاویری را از سیطره واحدهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بر مواضعی در استان نجران عربستان  پخش کرد. این شبکه به گزارش بازدید «محمد ناصر العاطفی» وزیر دفاع دولت نجات مردمی یمن از خط مقدم واحدهای ارتش  و کمیته‌های مردمی در محور «البقع الخمیس» در ارتفاعات مشرف به شهر نجران در عمق 10 کیلومتری خاک عربستان پرداخت. «محمد ناصر العاطفی» که سرتیپ «جمیل یحیی زرعه» فرمانده منطقه ششم نظامی او را همراهی می‌کرد، طی این بازدید عید فطر را به نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی حاضر در خاک دشمن تبریک گفت و پیام‌های تبریک سران سیاسی و فرماندهان نظامی دولت نجات ملی را به این نیروها ابلاغ کرد. او با تمجید روحیه بالای نیروهایش تأکید کرد پیروزی بر دشمن سعودی نزدیک است و تا تحقق آن بیشتر از چند ماه نمانده است. او گفت: «حتی اشغال یک وجب از خاک یمن را نخواهیم پذیرفت و به لطف خدا تمام مناطق کشورمان را آزاد خواهیم کرد و دشمن هر اقدامی که انجام دهد و هر اندازه که هزینه کند در نهایت این یمن و ملت آن هستند که پیروز می‌شوند». العاطفی پیشرفت در توان نظامی یمن را به لطف تلاش‌های انسان‌های مخلص در زمینه صنایع نظامی، آموزش و آماده‌سازی نیروهای مسلح این کشور دانست.
 شکاف در ائتلاف عربی- غربی
شکست‌های متوالی اخیر ائتلاف سعودی-اماراتی و رسوایی‌‌های حامیان غربی‌‌‌‌اش باعث اختلاف شدید میان متجاوزان عربی-غربی به یمن شده به طوری که انگلیس برای بیرون کشیدن خود از باتلاق یمن مجبور به مداخله سیاسی شده و سفیر آن کشور در یمن «مایکل آرون» به همراه «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل در این کشور با ریاض و دولت دست‌نشانده یمن دچار اختلاف شده‌اند. در نتیجه «عبدربه منصورهادی» رئیس‌جمهور فراری و مستعفی یمن در نامه‌ای به «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل عملکرد گریفیتس را زیر سوال برده است. در همین حال برگ امارات در جنوب یمن به بهانه حمایت از مشروعیت دولت مزدور منصورهادی سوخته است. «علی محمد السعدی» از فرماندهان جنبش «الحراک الجنوبی» در یک حمله تند توئیتری  به امارات، حضور این شیخ‌نشین را در عدن و دیگر استان‌های جنوبی یمن اشغالگرانه توصیف کرد.
 

 انصارالله: صحرای میدی متجاوزان را بلعید
حساب توئیتری وابسته به انصارالله شنبه‌شب با انتشار خبر شکست ائتلاف در حمله زمینی به میدی، گزارش کرد «صحرای میدی آنان را بلعید». انصارالله توضیح داد عملیات ائتلاف سعودی بیش از 20 ساعت طول کشیده و از پشتیبانی جنگنده‌ها برخوردار بود اما سرانجام ده‌ها خودروی ائتلاف به آتش کشیده شد و ده‌ها نفر کشته یا زخمی شدند و چند نفر نیز به اسارت در آمدند. طبق آنچه در رسانه‌های یمنی منتشر شده، روز شنبه حداقل 10 حمله هوایی به 2 شهرستان حرض و میدی انجام شده است.
 


Page Generated in 0/0038 sec