printlogo


کد خبر: 210868تاریخ: 1398/4/5 00:00
روحانی ضمن تقدیر از عوامل ساقط کردن پهپاد جاسوسی آمریکا استفاده از یک سامانه کاملاً ایرانی در این باره را کاری عظیم توصیف کرد
دست وزارت دفاع و سپاه را می‌بوسم

گروه سیاسی: 5 روز پس از اقدام قاطع نیروی هوافضای سپاه در انهدام پهپاد جاسوسی آمریکا در حریم هوایی ایران، حسن روحانی طی اظهاراتی در این باره اعلام موضع کرده و اقدام سپاه را ارزشمند توصیف کرد.
به گزارش «وطن‌‌امروز»، در شرایطی که اقدام قاطع سپاه در سرنگون کردن پهپاد جاسوسی آمریکا با حمایت‌های ملی مواجه شده و از نمایندگان مجلس گرفته تا جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از این اقدام سپاه تقدیر و تشکر کرده‌اند، رئیس‌جمهور نیز روز گذشته طی سخنانی گفت دست همه آنهایی که این صنعت داخلی را در وزارت دفاع ساخته و آنهایی که از این ابزار در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بخوبی استفاده کردند، می‌بوسد. روحانی این اظهارات را یک روز پس از تحریم‌های جدید آمریکا علیه برخی مقامات ایران و از جمله محمدجواد ظریف بیان کرد.
حسن روحانی که در دیدار با وزیر و مدیران ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سخن می‌گفت، اظهار داشت: خوشبختانه کاری که آمریکا در این روزها انجام می‌دهد به معنای ناموفق بودن حتمی برنامه‌ها و شکست قطعی آن است و از لحاظ سیاسی، هیچ تردیدی در آن وجود ندارد.
رئیس‌جمهور افزود: امروز در هیأت حاکمه آمریکا یک سرخوردگی عجیب و سردرگمی بزرگ به‌وجود آمده است؛ آنها سرخورده شده‌اند، چرا که هر اقدامی می‌کنند به نتیجه نمی‌رسد و تأثیری ندارد، به گونه‌ای که آنها توقع داشتند کشور را در مدت 3-2 ماه برهم بریزند اما می‌بینند هر اقدامی می‌کنند، ملت ایران مستحکم‌تر، محکم‌تر، سرزنده‌تر و با روحیه بهتر در عرصه‌های مختلف حرکت می‌کند. وی با بیان اینکه اخیراً آمریکایی‌ها، سردرگم شده و کارهای عجیب و غریب انجام می‌دهند که تا به حال در دنیای سیاست سابقه نداشته است، اظهار داشت: آنها دچار ناتوانی ذهنی شده‌اند و امروز کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده و نمی‌داند چه کاری انجام می‌دهد. رئیس‌جمهور با اشاره به انهدام پهپاد جاسوسی آمریکا در تجاوز به حریم هوایی کشورمان گفت: از لحاظ نظامی کشف پهپاد به دلیل شرایط ساختمان تشکیلاتی و اندازه فیزیکی آن آسان نیست، ضمن اینکه این نوع پهپادها در ارتفاع بالای 50 هزار پا پرواز می‌کنند. روحانی ادامه داد: گاهی پرنده‌ای حریم هوایی کشور را نقض می‌کند و فرصت برای مقابله با آن وجود دارد اما در برخورد با این نقض حریم هوایی کشور در دقایق اولیه با آن برخورد کردیم و این پهپاد پس از نقض حریم هوایی ایران و عدم توجه به چندین اخطار بلافاصله با استفاده از یک سامانه کاملاً ایرانی مورد هدف قرار گرفت که این بسیار ارزشمند است. رئیس جمهور افزود: اگر این پهپاد به وسیله سامانه‌ای مانند اس300 مورد هدف قرار می‌گرفت آنقدر اقدامی حائز اهمیت به‌شمار نمی‌رفت اما این سامانه، موشک و رادار آن ساخت ایران است و من دست همه آنهایی که این صنعت داخلی را در وزارت دفاع ساخته و آنهایی که از این ابزار در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بخوبی استفاده کردند، می‌بوسم. روحانی تأکید کرد: ما دنبال تحقیر آمریکا نیستیم اما این اقدام، موجب ایجاد روحیه بزرگ برای ملت ایران شد و ثابت کرد که ما توانمندی لازم را در مقابله با تهدید دشمنان دارا هستیم. رئیس‌جمهور ادامه داد: این اقدام نمونه بارزی از این است که می‌گوییم «از آمریکا ترسی نداریم، اما صبری راهبردی خواهیم داشت»، یعنی متجاوز در حریم هوایی کشور ما پس از چند دقیقه منهدم می‌شود و این نشان‌دهنده قدرت ما است.
روحانی تأکید کرد: صبر ما تا ابتدای خط قرمزهای ما است و مرزهای کشور خط قرمز ما است و وقتی هواپیمایی از مرزهای ما عبور می‌کند،‌ از خط قرمز ما عبور کرده و اجازه دفاع از خود را داریم. رئیس شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: آمریکایی‌ها اعم از پنتاگون، سنتکام و کاخ سفید در این مدت به طور کامل از این اقدام سردرگم شدند و در این بین مشغول اقدامات غیرمعقول و یاوه‌گویی شده‌اند.
تحریم‌های اخیر آمریکا خنده‌دار است
اقدام اخیر آمریکا در اعمال تحریم‌های جدید علیه برخی مقامات جمهوری اسلامی ایران محور دیگر سخنان دیروز رئیس‌جمهور بود. روحانی در این باره گفت:‌ تحریم بالاترین مقام سیاسی، اجتماعی، دینی و معنوی یک کشور که نه‌تنها رهبر ایران، بلکه رهبر عاشقان انقلاب اسلامی و مسلمانان و شیعیان در سراسر جهان است، اقدامی مضحک و وقیح است. رئیس‌جمهور افزود: امروز جمع کثیری از مردم در لبنان، سوریه، افغانستان، پاکستان، هند و سایر نقاط جهان اعم از شیعه و غیر شیعه، علاقه‌مند، عاشق و مطیع فرامین رهبر معظم انقلاب هستند و اینکه یک انسان عقل خود را از دست داده و دست به اقدامی وقیحانه بزند، خنده‌دار است. روحانی با اشاره به اینکه آمریکا در تحریم جدید خود تصرف اموال رهبری را عنوان کرده است، گفت: اموال رهبری تنها یک حسینیه و یک خانه ساده است؛ رهبر ایران مانند سایر رهبران دنیا نیست که در حساب‌های خارجی خود میلیون‌ها دلار داشته  باشد که بخواهند آن را تصرف یا مسدود کنند. رئیس‌جمهور ادامه داد: این نشان می‌دهد دشمن ملت ایران امروز در یک شرایط و رفتار غیرعادی قرار گرفته است و این اقدامات روحیه مردم را افزایش داده و مردم می‌فهمند دشمن از مسیر عقلانی به طور کامل خارج شده است.
دروغگویی آمریکایی‌ها ثابت شد
واکنش به اقدام 2 روز پیش آمریکا در تحریم محمد جواد ظریف موضوع دیگری بود که روحانی به آن پرداخت. وی در این راستا سر دادن شعار مذاکره از سوی آمریکایی‌ها و تصمیم به تحریم وزیر امور خارجه ایران همزمان با آن را نشان دروغگویی دشمنان ملت ایران دانست و گفت: آمریکایی‌ها خودشان بلافاصله دروغگویی خود را ثابت کردند، چرا که اگر دنبال مذاکره بودند از شرایطی که به واسطه مذاکره به‌وجود آمده بود، خارج نمی‌شدند. رئیس جمهور با اشاره به مذاکرات فشرده و طولانی‌مدت ظریف به‌عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با وزرای خارجه آمریکا از جمله تیلرسون، گفت: آمریکایی‌ها خود عهد و پیمان‌شان را زیر پا گذاشتند و امضای خود را باطل و اعلام کردند که دنیا نمی‌تواند به آنها اعتماد کند و هیچ اعتباری برای‌شان باقی نمانده است. در این شرایط چگونه آنها توقع دارند مجدداً و از ابتدا با ایران مذاکره کنند.  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، روحانی ادامه داد: در تاریخ انقلاب ایران سابقه نداشته وزیر امور خارجه ایران با وزیر خارجه آمریکا، به طور مداوم 17 شبانه‌روز با هم مذاکره داشته باشند اما در جریان توافق برجام این اتفاق افتاد و نشان داد ما اهل مذاکره هستیم و در آن مذاکره هم به نتیجه رسیدیم.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها تا به امروز اعلام می‌کردند با دولت ایران مخالف هستند اما به ملت ایران با عبارات زشت و تروریست خواندن توهین کردند، خطاب به دولتمردان آمریکا خاطرنشان کرد: هدف شما به زانو درآوردن ملت و نظام بزرگ ایران است اما بدانید هر چه در این مسیر جلوتر بروید سرخورده‌تر شده و هر راهی را که انتخاب کنید، در نهایت به بن‌بست خواهید رسید. روحانی با بیان اینکه ملت ایران در یک‌سال‌ونیم گذشته از اردیبهشت سال گذشته بخوبی در برابر مشکلات و سختی‌ها ایستادگی و مقاومت کرده است، گفت: دولت در ماه‌های اخیر اقدامات بسیار مهمی در زمینه کاهش تعهدات خود در برجام انجام داده که البته آمریکایی‌ها به‌رغم آنکه برجام را معاهده‌ای بد می‌دانستند اما از این کاهش تعهدات بشدت عصبانی هستند.
 

پاتروشف: پهپاد آمریکایی در حریم هوایی ایران هدف قرار گرفته است
دبیر شورای امنیت ملی روسیه بعد از دیدار با «جان بولتون» و «بنیامین نتانیاهو» در فلسطین اشغالی تأیید کرد پهپاد جاسوسی آمریکا در حریم هوایی ایران هدف قرار گرفته است. به گزارش فارس،‌ «نیکلای پاتروشف» دبیر شورای امنیت ملی روسیه بعد از دیدار با «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی تأکید کرد ایران یکی از شرکای کلیدی روسیه در مبارزه علیه تروریسم است. این مقام روسیه به ساقط شدن پهپاد جاسوسی آمریکا در حریم هوایی ایران اشاره کرد و گفت: «بر اساس داده‌های وزارت دفاع روسیه، ایران پهپاد آمریکایی را در حریم هوایی خود هدف قرار داده است». پاتروشف پس از این نشست سه‌جانبه در جمع خبرنگاران به اتهاماتی که واشنگتن و تل‌آویو درباره حادثه نفتکش‌ها در دریای عمان به ایران وارد کرده بودند اشاره کرد و گفت: «درباره حمله به نفتکش‌ها تحقیق کنید. ما اتهامات علیه ایران درباره حمله به نفتکش‌‌ها را قبل از تحقیق نمی‌پذیریم».  وی تأکید کرد: «حملات اسرائیل به سوریه نامطلوب است و هرگونه تلاش برای تهدید جلوه دادن ایران به‌عنوان تهدید بین‌المللی غیرقابل قبول است».
 


Page Generated in 0/0042 sec