printlogo


کد خبر: 210880تاریخ: 1398/4/5 00:00
هشتگ اقتدار پلیس

گروه اجتماعی: خبر برخورد با 2 مامور نیروی انتظامی که با هنجارشکنی در پارکی در محله تهرانپارس مقابله کرده بودند، با واکنش منفی مردم مواجه شد به طوری‌که  مرکز اطلاع‌رسانی پلیس عصر روز گذشته اعلام کرد برخورد با 2 مامور وظیفه‌شناس متوقف شده است. به گزارش «وطن‌امروز»، پس از انتشار فیلم منقطع شده در شبکه‌های اجتماعی از برخورد پلیس با هنجارشکنان محله تهرانپارس در پایتخت، ضد انقلاب سعی کردند از این واقعه سوءاستفاده کنند اما پلیس در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «در پی تماس تلفنی تعدادی از شهروندان مبنی بر حضور چند دختر و پسر در پارک پلیس منطقه تهرانپارس، مأموران پس از حضور در محل، ابتدا ضمن ارشاد و امر به معروف و نهی از منکر این افراد، آنان را به رعایت عفت و هنجارهای اجتماعی دعوت کردند که در مقابل این رفتار مأموران پلیس، یکی از این افراد ضمن ایجاد جوسازی شروع به فحاشی نسبت به مأموران کرده در نتیجه این ماجرا 3 پسر و 2 دختر دستگیر و به کلانتری انتقال داده شدند. در بررسی‌های اولیه مشخص می‌شود این افراد به دلیل مصرف موادمخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند، لذا در این‌باره اقدامات قانونی صورت گرفت. برخورد با اینگونه جرائم که موجب جریحه‌دار شدن عفت عمومی جامعه می‌شود علاوه بر اینکه از مطالبات جامعه به شمار می‌آید، از وظایف پلیس نیز محسوب می‌شود».
اما یک روز پس از این اطلاعیه ناگهان فرمانده نیروی انتظامی تهران اعلام کرد: با آغاز تذکر مأموران ما، این افراد با مأموران درگیر شده و اقدام به رفتارهای نامناسبی با مأمور ما کردند و به قانون نیز تمکین نکردند که پس از آن درگیری رخ داد. جانشین کلانتری و یکی از مأموران کلانتری در این ماجرا بازداشت و از سمت خود عزل شده‌اند!  انتشار خبر برخورد با 2 ماموری که وظیفه خود را انجام دادند موجی از اعتراض و انتقاد به این اقدام را در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی به‌وجود آورد تا جایی که پلیس مجبور شد خبر توقف برخورد با ماموران وظیفه‌شناس را اعلام کند. پلیس عصر دیروز اعلام کرد: «به دستور رئیس پلیس پایتخت، برخورد با مأموران ناجا درباره حادثه پارک پلیس متوقف شد. به دنبال بررسی‌های اولیه توسط بازرسی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، سردار حسین رحیمی، دستور قبلی خود را متوقف و اجرا یا تعلیق آن را منوط به پایان تحقیقات کرد».
 همان چند ساعت خبر برخورد با ماموران واکنش منفی بسیاری را در پی داشت و کاربران شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «جیغ، سلاح، مجرم» یا «اقتدار پلیس» به برخورد با ماموران اعتراض کردند.
یک کاربر نوشت: ‏دست آن ماموران وظیفه‌شناس را که در تهرانپارس‬ با آن دخترک... برخورد کردند می‌بوسم.‬
‏دیگری نوشت: پلیس باید برای اجرای قانون اختیارات و اقتدار داشته باشد و در موارد مشابه در آمریکا و اروپا در صورت مقاومت فرد خاطی، پلیس حق تیر دارد. ناجا از نیروهایش حمایت کند و منفعل نشود.‬
سیاوش نیز معتقد است: ‏از هر طرف نگاه می‌کنم متوجه نمی‌شم چرا نیروی انتظامی ایران اینقدر منفعل شده که تحت فشار امثال علینژاد کم میاره. حقیقتا برام خیلی سنگین بود وقتی که استوری شادی مهناز افشار از این کار پلیس رو دیدم.
کاربر دیگری نوشت: ‫پلیس‬ وظیفه‌‌‌‌اش را انجام می‌دهد عزل می‌شود. تاثیر این کار بر دیگر پلیسان چه خواهد بود؟ آیا آنها می‌توانند با قاطعیت کار خود را ادامه دهند؟ آیا می‌توانند با مجرمان در خور شخصیت‌شان برخورد کنند؟ تصمیم اشتباهی که گرفته شد بیشتر به نفع مجرمان است تا مردم. پلیس باید شجاع باشه نه ترسو‬.
سروش با هشتگ فتنه 98 نوشته: ‏دست‌های پشت‌پرده خواهان کاهش برخورد پلیس با مفاسد اجتماعی و کاهش حضورش در سطح جامعه هستند. شاید می‌خواهند این امر را قانون کنند. شاید می‌خواهند بابتش استعفای دسته جمعی هم بدهند که شاید در روز مبادایی که دنبالش هستند، پلیس مزاحم اغتشاشات آنها نشود!‬
اردکانی اعلام کرده: اگه فردا هر کسی تونست پلیس رو زیر مشت و لگد بگیره جیغ بکشه و قهرمان بشه، اگه فردا مسیح علینژاد تونست با انتشار یه فیلم از اون سر دنیا بزنه تو دهن پلیس اینجا تقصیر امروز تو و اوناییه که پشت این تصمیم به خودزنی بودن.
محمدحسین هم نوشته: فحاشی می‌کنن، پلیس رو می‌زنن، مواد مصرف می‌کنن، بعد فقط از اون تیکه آخری فیلم می‌گیرن که پلیس داره با مجرم برخورد می‌کنه و وارد ماشین می‌کندش. هر جای دنیا پلیس دستور ایست بده یا بگه سوار ماشین شو و طرف تمرد کنه استخونشو خرد می‌کنن، بعضی کشورا که اسلحه آزاده شلیک می‌کنن به طرف.
کاربری با نام سرباز نوشت: ‏باید دید پشت این تصمیم چه کسی بوده، آیا ایشون را تهدید به اخراج کردند شتاب‌زده چنین تصمیمی بگیره؟ تو آمریکا پلیس‬ آمریکا یک خشاب رو راننده خالی می‌کنه و می‌گه احتمال دادم اسلحه داره و عذرخواهی هم نمی‌کنه، رئیس پلیس هم پشتش وایستاده.
آسمان صامت نیز نوشت: ‏این همه شهید‬ ندادیم که الان اقتدار_ پلیس‬ لطمه بخوره.‬‬
ماهناز هم گفته: رئیس پلیسی که امروز در برابر هیاهوی رسانه‌ای ضد انقلاب عقب‌نشینی می‌کند، فردا نمی‌تواند در برابر قاچاقچی‌ها و اراذل و اوباش از خود اقتدار نشان بدهد.
سیاوش هم نوشته: پلیسی که بی‌سلاح می‌فرستنش بین اشرار فرقه گنابادی و بابتش افتخار هم می‌کنن؛ پلیس‬ که بابت برخورد با کسی که جرم مشهود داره و تازه گردن‌کشی هم کرده، بازداشت می‌شه؛ چنین پلیسی با چه انگیزه و پشتوانه‌ای باید با مفاسد و جرائم برخورد کنه و چطور باید مایه امنیت خاطر شهروندان قانونمند باشه؟!‬
محمدامین نوشته: یک قدم عقب‌نشینی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، نتیجه‌‌‌‌اش 10 قدم رو به جلو دشمن می‌شه! نیروی انتظامی با بازداشت مامورش امروز اشتباه بزرگی کرد. یا بهتره بگم جای شهید و جلاد کاملا عوض شد کاملا.
صباغی هم معتقد است: در نهایت کسی که ضرر می‌کنه مردم هستند، تصور کنید کسی دزدی کند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، تصور کنید به ناموس کسی تعرض شود، تصور کنید حق کسی ناحق شود، تصور کنید... و با جیغ و داد از دست اقتدار_ پلیس‬ در امان باشد‬.
‏آنوقت چه فرقی با حیوانات جنگلی خواهیم داشت؟
معنوی هم نوشت: خبر عزل و بازداشت 2 مامور وظیفه‌شناس در برخورد با هنجارشکنی، اگر انفعال پلیس را در مقابله با هجمه باطل نرساند قطعا گویای تسلیم در برابر ناحق است. به‌جای تقدیر از پلیس سیلی خورده، او را بازداشت و عزل کردند! دیگر چه کسی حاضر به مواجهه با فساد علنی خواهد بود؟
محمد صادقی هم نوشت: ‏باز هم محافظه‌کاری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، باز هم مصلحت‌اندیشی غلط، کی تموم می‌شه خدا می‌دونه، با این کار زین پس شاهد بیشتر شدن به_من_چه‬ها در جامعه خواهیم بود.‬
مهدی هم نوشت: ‏آقای رئیس_پلیس‬ تهران جناب سردار رحیمی‬ کو اقتدار پلیس؟ می‌خواهید با برخورد با مامور قانونمدار اقتدار داشته باشید؟‬‬
صادق هم معتقد است: ‏هیچ شهروندی هم حق تمرد از دستور پلیس را ندارد حتی اگر مجرم نباشد.
‏مقاومت در برابر دستور پلیس باید با برخورد مواجه شود.
حبیب هم نوشته: آره مست کنید، نشئه کنید، بعد بیاید تو خیابون هر غلطی خواستید بکنید، آرامش و امنیت مردمو ازشون بگیرید، بعد هم که خواستن جلوتونو بگیرن با وحشی‌بازی و هوچی‌گری فیلم بگیرید. بعد فکر کنید خیلی زرنگید، نه‌! شما مجرمید و باید طبق قانون باهاتون برخورد بشه.
رستمی هم معتقد است: برای تحت‌الشعاع قرار دادن اقتدار نیروی انتظامی دست به هر داستان‌سرایی‌ای می‌زند تا فردا هر مجرمی که دستگیر شود بتواند با جیغ و داد کردن خودش را تبرئه کند.
احمدی هم نوشت: از فردا یه مختلس هم اگه جیغ زد و کلیپش رو تو پیج مسیح علینژاد دیدید تعجب نکنید آخه به‌تازگی جیغ_سلاح_مجرم‬ شده.‬
آش شور و رسانه دولتی‌ها
آش برخورد با 2 مامور ناجا آنقدر شور بود که حتی مخاطبان رسانه‌هایی مثل ایسنا نیز به این موضوع اعتراض کرده بودند. برخی مخاطبان ایسنا در واکنش به برخورد با ماموران پیام‌های زیر را ارسال کردند:
یه دوست: واقعا متاسفم که ابهت پلیس و نیروی انتظامی اینگونه پایین میاد که قطعا دست‌هایی پس پرده اس... پلیس باید برخورد کنه اونم با فسادی به این شکل... برخورد با پلیس یعنی چه؟؟؟ لطفا قوانین انتظامی دیگر کشورها رو یه نگاهی بندازید.
علی: باید اون دخترا رو به‌خاطر فحاشی و حمله به پلیس تبعید و زندانی کنن.
ایلیا: برخورد با این‌گونه هنجارشکنی‌ها لازم و ضروری است و عموم افراد جامعه و خانواده‌ها برخورد با چنین بی‌عفتی‌‌‌هایی را خواستارند. دم بچه‌‌های نیروی انتظامی گرم خدا خیرشون بده.
علی: با سلام فقط لطفا حق رو بگید اگه تقصیر اون جوان‌هاست یا پلیس فقط حق را بگویید به‌خدا خدا بالای سر ما است برای او و آخرت خودمان کار انجام بدهیم. ممنونم.
مریم: کار پلیس درسته عزل هم نادرسته اگه برخورد نشه بقیه جرأت هنجارشکنی پیدا می‌کنن.


Page Generated in 0/0036 sec