printlogo


کد خبر: 211732تاریخ: 1398/4/30 00:00
تیم ملی فوتبال ایران چه تفاوتی نسبت به زمان کی روش کرده است
هجومی اما آرام

زهره فلاح زاده: زمانی که کارلوس کی‌روش از تیم‌ملی ایران جدا شد، چه طرفداران و چه مخالفان او منتظر رونمایی از سرمربی جدید بودند تا با مرد پرتغالی مقایسه کنند و اگر نتیجه گرفت مخالفان بگویند همان بهتر که کی‌روش رفت و اگر نتیجه نگرفت، موافقان بگویند ما بهترین سرمربی تاریخ ایران را از دست دادیم و افسوس رفتن او را خواهیم خورد. اما در میان هیاهوها و انتخاب مربی‌ای بزرگ‌تر از کی‌روش، زمان به سرعت می‌گذشت و در نهایت هم مربی‌ای انتخاب شد که از نظر سابقه و کارنامه بهتر و بزرگ‌تر از کارلوس کی‌روش نبود. فوتبالی‌ها ابتدا روی خوش به مارک ویلموتس، مربی جدید تیم‌ملی نشان ندادند و او را مرد بازنده دیدارهای مهم قلمداد می‌کردند. ویلموتسی که خیلی خوب در تیم بلژیک توانست بازیکنان توانمندی را به فوتبال کشورش معرفی کند، کار بسیار سختی در ایرانی داشت و دارد که با هر نتیجه‌ای که تیمش قرار است کسب کند با کی‌روش مقایسه خواهد شد، حتی اگر سبک بازی تیم او بسیار متفاوت‌تر از سبک بازی تیم کی‌روش باشد.
تغییر سبک تیم‌ملی
ویلموتس به ایران آمد و نتایج خوب و پرگلی هم با تیم ایران در همان روزهای ابتدایی به دست آورد و تنها مقابل کره‌جنوبی که با کی‌روش چند سالی بود اکثراً پیروز می‌شدیم، در سئول مساوی کرد. اما آنچه مهم بود و خیلی به چشم می‌آمد، تغییر سبک دفاعی و تبدیل آن به سبک هجومی بود. حالا تیم ایران با نفرات بیشتری در حمله شرکت می‌کند و بازی هجومی و چشم‌نوازی را هواداران می‌بینند.
سبک دفاعی ایران که ۸ سال با کی‌روش طعمش را چشید، قرار است به سبک نسبتاً هجومی ویلموتس تغییر کند و شاید حالا پس از سال‌ها جرأت و جسارت بیشتری مقابل حتی بزرگان فوتبال جهان داشته باشیم. در واقع زمان کی‌روش با تجمع بازیکنان در دفاع این را به هواداران القا می‌کردیم که ما جسارت لازم را برای شروع یک حمله طراحی شده نداریم اما حالا با ویلموتس در تلاشیم این نگرش را تغییر دهیم و کمی جسورتر مقابل حریفان قرار بگیریم.
آرامش در تیم مرد بلژیکی
البته برای مقایسه کی‌روش و ویلموتس نیاز به زمان بیشتری داریم اما حداقل تا این لحظه رفتار عجیبی از مرد بلژیکی ندیده‌ایم و در نشست‌ها خبری از مصاحبه‌های حاشیه‌دار نیست. برای ویلموتس برخلاف کی‌روش دور شدن تیمش از حاشیه در اولویت است؛ چیزی که کی‌روش به آن بی‌توجه بود و مدام خود را وسط میدان جنگ پیدا می‌کرد و برای رقابت با دیگر مربیان تا بن دندان خود را مسلح می‌کرد. ویلموتس پس از قرعه‌ ایران در مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر برخلاف کی‌روش که مدام زمین و زمان را به هم می‌دوخت و صحبت از نبود امکانات می‌کرد، تنها گفت «قرعه آسانی نداریم اما هدف ما این است که تلاش کنیم عنوان نخست گروه را به دست بیاوریم». او خوب می‌داند تجهیزات ایران کامل نیست اما نق نمی‌زند، به کسی توهین نمی‌کند و جو را علیه خودش و تیمش نمی‌کند. در واقع آنچه در تیم کی‌روش دیده نمی‌شد تا این لحظه در تیم ویلموتس بخوبی دیده می‌شود که آن هم آرامش است.
بازیکنان داخلی بهتر دیده شدند
یک اتفاق مهم دیگری که در تیم ویلموتس رخ داده، توجه به بازیکنان داخلی است. برخلاف کی‌روش که اعتقاد چندانی به داخلی‌ها نداشت و بسیاری از بازیکنان لیگ را مجاب می‌کرد به خارج از ایران بروند، حتی ا‌گر لیگ درجه 2 اروپا باشد اما مرد بلژیکی یک اردو تنها با بازیکنان جدید داخلی برگزار کرد و حتی اگر بازی تدارکاتی مناسبی هم به انجام نرسید اما انگیزه «بهتر شدن برای دیده شدن» را به این بازیکنان تزریق کرد.
صعود به جام‌جهانی قطر با ویلموتس؟
تیم ایران بازی‌های نسبتاً سختی در گروه مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر با تیم‌های عراق و بحرین دارد و باید منتظر رونمایی از تیم جدید ویلموتس در این رقابت‌ها باشیم، هرچند بعید نیست تیم ایران بتواند به عنوان تیم اول هم به جام‌جهانی صعود کند. زمان زیادی مانده و قطعاً تا نخستین بازی، مربی تیم‌ملی شناخت کافی از بازیکنانش پیدا می‌کند. شاید بتوانیم سومین صعود پیاپی به جام‌جهانی را هم جشن بگیریم.
 

واکنش ویلموتس به قرعه تیم‌ملی در مقدماتی جام‌جهانی
مارک ویلموتس نسبت به قرعه تیم‌ملی در مقدماتی جام‌جهانی قطر اظهارنظر کرد. مراسم قرعه‌کشی دور دوم رقابت‌های انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۲  قطر و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ چین چهارشنبه هفته گذشته در مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار شد.
در این قرعه‌کشی، تیم‌ملی فوتبال کشورمان در گروه C با تیم‌های عراق، بحرین، هنگ‌کنگ و کامبوج هم‌گروه شد. سرمربی تیم‌ملی، درباره قرعه تیم‌ملی ایران در این رقابت‌ها به سایت فدراسیون فوتبال عنوان کرد: در وهله نخست باید بگویم که قرعه تیم‌ملی آسان نیست. به‌طور حتم، حریفان در این مسابقات با همه توان خود به میدان خواهند آمد و شاهد رقابت سطح بالایی خواهیم بود. ویلموتس درباره اینکه کدام تیم را رقیب اصلی تیم‌ملی در گروه سوم مسابقات می‌داند؟ اظهار کرد: ما به تک‌تک حریفان‌مان احترام می‌گذاریم. با این وجود هدف‌مان تنها یک چیز است و آن تلاش بی‌وقفه برای کسب‌ عنوان نخست گروه است.


Page Generated in 0/0035 sec