printlogo


کد خبر: 212012تاریخ: 1398/5/8 00:00
حملات موشکی و پهپادی ارتش و نیروهای مردمی یمن به خاک عربستان وحشت را بر اردوگاه متجاوزان حاکم کرد
آتش درآسمان سعودی
منابع اطلاعاتی ارتش و کمیته‌‌های مردمی یمن تأکید کرده‌‌اند ده‌ها نظامی سعودی بر اثر شلیک موشک کشته شده‌‌‌اند

کشته شدن تعدادی از نظامیان سعودی و اختلال در عملیات هوایی فروگاه ابها در عربستان‌سعودی در پی حملات موشکی و پهپادی ارتش و نیروهای مردمی یمن به خاک دشمن متجاوز، روز گذشته را به یکی از سیاه‌ترین روزهای ارتش سعودی تبدیل کرد. این در حالی است که نیروهای مسلح یمن وعده تداوم این حملات را داده‌اند و با انتشار اخباری مبنی بر عقب‌نشینی نیروهای اماراتی از یمن، آینده ائتلاف سعودی و سرنوشت جنگ نابرابر علیه ملت مظلوم یمن با ابهامات فراوانی روبه‌رو است.
سخنگوی نیروهای مسلح یمن از شلیک موشک بالستیک به مواضع نظامیان سعودی در عسیر در جنوب عربستان و حرکت گسترده آمبولانس‌ها و خودروهای آتش‌نشانی به محله اصابت موشک و رعب و وحشت متجاوزان خبر داد. به گزارش مهر به نقل از المسیره، یگان موشکی ارتش و کمیته‌‌های مردمی یمن دیروز موشک بالستیک از نوع «بدر اف» به سوی مواضع ارتش عربستان در عسیر شلیک کرد.
سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد: یگان موشکی ارتش و کمیته‌‌های مردمی یمن موشک بالستیک از نوع «بدر اف» به سوی مواضع ارتش سعودی شلیک کرد که مرکز تجمع نظامیان سعودی و مزدورانش و انبارهای سلاح در منطقه الدائر در غرب عسیر را هدف قرار داد.
یحیی سریع افزود: موشک با دقت به هدفش اصابت کرده است. منابع اطلاعاتی ارتش و کمیته‌‌های مردمی یمن تاکید کرده‌‌اند ده‌ها نظامی سعودی بر اثر شلیک این موشک کشته شده‌‌‌اند. این حمله موشکی به انفجارهای مهیبی که منطقه را لرزاند، منجر و حرکت گسترده آمبولانس‌ها و خودروهای آتش‌نشانی در مکان مورد هدف مشاهده، به شکلی که وحشت و رعب میان نظامیان سعودی حکمفرما شده است.
سریع تاکید کرد: هدف قرار دادن مواضع ارتش عربستان پس از عملیات اطلاعاتی دقیق انجام شد و در واکنش به جنایات متجاوزان علیه ملت یمن است. سخنگوی نیروهای مسلح همچنین از حملات غافلگیر‌کننده آتی ارتش و کمیته‌‌های مردمی یمن علیه متجاوزان خبر داد.
حمله پهپادی انصارالله به فرودگاه ابها
در همین حال شبکه المسیره یمن از حمله پهپادی انصارالله به فرودگاه ابها در عربستان سعودی در روز یکشنبه خبر داد.
سخنگوی ارتش یمن این حمله را نیز تایید کرده و گفته حمله پهپادی به ترمینال ورودی فرودگاه ابها، عملیات ناوبری هوایی این فرودگاه را مختل کرده است.  یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اوایل روز یکشنبه نیز با پهپاد‌هایی از نوع «قاصف 2k» اهدافی نظامی در فرودگاه نجران واقع در جنوب عربستان سعودی را هدف قرار داده بود. در عملیات اول بامداد یکشنبه، اتاق‌های کنترل از راه دور پهپادها در فرودگاه نجران و در عملیات دوم آشیانه پهپاد‌ها و دیگر مواضع نظامی مورد هدف بوده است. بنا بر اعلام یحیی سریع، این عملیات به اهداف دقیق خود رسید و منجر به تعطیلی [چند ساعته] ناوبری هوایی در این فرودگاه شد. عملیات‌های روز یکشنبه در واکنش به جنایات ائتلاف سعودی و حملات متعدد آن انجام شد؛ ائتلاف تنها در 48 ساعت 27 حمله هوایی به اهدافی یمنی انجام داد. عربستان از فرودگاه‌های غیرنظامی در جنوب کشورش برای فعالیت‌های نظامی علیه یمن استفاده می‌کند به نحوی که یک مرکز کنترل از راه دور برای پهپادها در فرودگاه‌ها با هدف انجام مأموریت‌های رصد و حمله به خاک یمن ایجاد شده است.
عربستان خلأ امارات را با القاعده پر می‌کند
منابع یمنی اعلام کرده‌اند به دنبال عقب‌نشینی امارات از بخش‌هایی از یمن، عربستان سعودی تشکیلاتی مرکب از 25 هزار شبه‌نظامی از جمله عناصر القاعده را در ساحل و جنوب یمن تاسیس کرده است. به گزارش فارس به نقل از روزنامه «الاخبار»، عربستان سعودی در تلاش است شبه‌نظامیان وفادار به ائتلاف در یمن را بازسازی کند و از طریق تأسیس پادگان‌های جذب نیرو که به طور خاص در جنوب واقعند، بنیه تشکیلات شبه‌نظامی خود را با عناصر اضافی تقویت کند.
این اتفاقات نشان می‌دهد ریاض در تلاش برای تغییر معادلات میدانی پیش از هرگونه مذاکراتی است که مقامات سعودی آن را قریب‌الوقوع می‌بینند، آن هم در شرایطی که امارات از بخش‌هایی از یمن، عقب‌نشینی کرده است.
روزنامه الاخبار گزارش داد: به محض اینکه امارات از کاهش حضور نظامی خود در ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان علیه یمن خبر داد و بخشی از نیروهای مستقر خود در یمن را خارج و بقیه را بازآرایی کرد، عربستان سعودی مرحله جدیدی از سربازگیری را کلید زد، یعنی همان رویکرد متحد خود را در پرورش شبه‌نظامیان، بویژه در استان‌های جنوبی، به بهانه پر کردن خلأ امارات در پیش گرفت. به موازات رسیدن نیروهای سعودی و دیگر نیروهای طرفدار ژنرال «علی محسن الاحمر» معاون رئیس‌جمهور مستعفی یمن به استان حضرموت و به طور مشخص صحرای حضرموت، پس از آموزش آنها در استان مأرب، الاخبار به نقل از منابع بومی در استان ابین مطلع شد ریاض اخیرا دستور احیای مجدد کمیته‌هایی را داده است که در سال 2012 به ادعای مبارزه با تروریسم از تشکیل آنها در ابین حمایت کرده بود، بویژه که به گفته این منابع «صالح المشجری» شیخ سلفی موفق به بسیج بیش از 15 هزار نیروی تازه‌کار در آنجا با پشتیبانی عربستان سعودی شده است.
المشجری ماه گذشته پادگان الاماجد را در شهر لودر استان ابین تأسیس کرد و 4 هزار جوان این شهر را به خدمت گرفته است. متعاقب آن در اوایل ماه جاری نیز یک اردوگاه سربازگیری جدید دیگر را هم در منطقه المنیاسه واقع در بین شهرهای مویه و لودر در مرکز استان ابین افتتاح کرد و 11 هزار نفر شهر دثینه و الوضیع را که اصل و نسب عبدربه منصورهادی به آنجا بازمی‌گردد، در این اردوگاه بسیج کرد.
منابع الاخبار گفتند عملیات سربازگیری به دستور مستقیم رهبری عربستان انجام شده است. فرمانده این گروه تروریستی سرتیپ «عبداللطیف السید» است که در حال حاضر فرماندهی شبه‌نظامیان کمربند امنیتی را که طرفدار امارات هستند در ابین برعهده دارد، بر خلاف آنچه در ساحل غربی جریان دارد و امارات بیشتر فرماندهان خود را از آنجا خارج کرده و فقط در آنجا حضور نمادین دارد. در این راستا ریاض به گزینه تشکیل مجدد این تشکیلات شبه‌نظامی متوسل شده که قرار است با 25 هزار سرباز کار خود را آغاز کند. در اولین اعتراض به این نقشه‌های سعودی، جنبش جوانان انقلابی ابین، یکی از جنبش‌های محلی مخالف ائتلاف عربی درباره خطر رویکرد اخیر عربستان سعودی که به دنبال بهره‌برداری از شرایط دشوار معیشتی و اقتصادی اهالی استان است و از بدتر شدن خدمات عمومی و نرخ بالای فقر و بیکاری رنج می‌برد، هشدار داد. این جنبش در بیانیه‌ای تاکید کرده است: موج جدید سربازگیری عربستان برای کشاندن جوانان ابین به هولوکاست جبهه‌های شمال و ساحل غربی است. المشجری ده‌ها عضو القاعده را که از استان البیضاء در مرکز یمن آمده بودند به پادگان خود دعوت کرده و به برخی از آنها پست‌های کلیدی در المنیاسه داده است که این امر خطر ایجاد بسیج طایفه‌ای به رهبری مبلغان سلفی در پادگان‌های سربازگیری تحت حمایت عربستان سعودی را پدید آورده است. در همین راستا فرماندهی ائتلاف سعودی دستور داده گردان الکواسر که شمار نیروهای آن به 4 هزار نفر می‌رسد، از نجران در مرز جنوب یمن به ابین منتقل شوند. قرار است 2 هزار سرباز دیگر هم از مناطق مرزی بین ابین و شبوه در جنوب یمن به این گردان ملحق شوند.


Page Generated in 0/0035 sec