printlogo


کد خبر: 212120تاریخ: 1398/5/10 00:00
چهارگوشه

رویارویی انگلیس و روسیه  در آسمان استونی
جنگنده‌های بریتانیا واقع در استونی برای مسدود کردن مسیر یک هواپیمای ترابری نظامی روسی که نزدیک به حریم هوایی این کشور پرواز می‌کرد، از آشیانه خود برخاستند. این خبر را وزارت دفاع بریتانیا - سه‌شنبه - طی بیانیه‌ای اعلام کرد. در این بیانیه آمده است: «ما این هواپیمای ترابری را به سوی شمال همراهی کردیم تا از حریم هوایی استونی خارج شود». در این بیانیه همچنین آمده است که رویداد پیش‌آمده کاملا عادی است و نشان از آن دارد که «بریتانیا برای همکاری با شریک استونیایی خود در منطقه حضور دارد».

منطقه امن ترکیه در مرزهای سوری!
ترکیه با گذشت بیش از 8 سال از درگیری‌های سوریه کماکان به دنبال ایجاد یک منطقه حائل است. ترکیه از نفوذ گروه‌های کردی نگران است به همین منظور پیشنهاد منطقه حائل را با قوت پیگیری می‌کند. شورای دفاع ملی ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: در جلسه سه‌شنبه شب ما دوباره بر طرح‌مان برای ایجاد یک «کریدور صلح» در چارچوب تضمین امنیت مرزهای‌مان تاکید و آن طرح‌ها را تایید کردیم. در نشست امنیتی ترکیه درباره حفاری‌های گازی ترکیه در سواحل قبرس نیز بحث و بررسی‌هایی صورت گرفته است. در بیانیه شورای دفاع ملی ترکیه در این زمینه آمده است، موضع ترکیه در شرق مدیترانه براساس نیت این کشور برای صلح و ثبات در منطقه و تضمین گسترش همکاری‌های منطقه‌ای است و ترکیه به مواضع اصولی خود براساس منافع ملی آنکارا و قبرس و همچنین منطبق با قوانین بین‌المللی ادامه خواهد داد.

محاکمه بشیر به تعویق افتاد
دادستانی سودان اعلام کرد محاکمه عمر البشیر، رئیس‌جمهوری برکنار شده این کشور به ۱۵ آگوست (۲۴ مرداد) موکول شد. دادستانی سودان دلیل به تعویق افتادن جلسه محاکمه البشیر را حضور نیافتن وی در جلسه محاکمه عنوان کرد. در همین راستا، احمد ابراهیم الطاهر، رئیس وکلای مدافع عمر البشیر گفت جلسه محاکمه به دلیل حضور نیافتن البشیر در دادگاه به دلایل امنیتی به تعویق افتاده است. وی افزود: تنها یک اتهام علیه عمرالبشیر مطرح شده که در ارتباط با اموال مصادره شده در مقر ریاست‌جمهوری است. این اموال هدیه‌ای از سوی یک کشور بوده که شامل بودجه نمی‌شده است. مقامات سودان سه‌شنبه درخواست وکلای مدافع عمرالبشیر برای به تعویق انداختن جلسه محاکمه وی به دلیل درگذشت مادرش را رد کرده بودند. قرار بود این جلسه روز گذشته (چهارشنبه) برگزار شود.

پارلمان عراق توافق امنیتی با اردن را تصویب کرد
پارلمان عراق اجرایی شدن توافقنامه همکاری امنیتی با اردن را تصویب کرد. «فرات التمیمی» نماینده پارلمان عراق اظهار داشت: پارلمان عراق روز سه‌شنبه در یک جلسه رسمی، اجرایی شدن توافقنامه امنیتی میان بغداد و امان را امضا کرد. بغداد و امان در ماه آگوست گذشته یک توافقنامه امنیتی امضا کردند که هدف از آن تقویت همکاری میان 2 کشور در زمینه‌های امنیتی و نظامی از طریق تبادل اطلاعات