printlogo


کد خبر: 212291تاریخ: 1398/8/14 00:00
کدام شهر میزبان بازی عراق ـ ایران می‌شود؟
سه، صفر به‌نفع امنیت

هر چه به بازی تیم‌ملی فوتبال ایران و عراق در خاک این کشور نزدیک‌تر می‌شویم، التهابات کشور همسایه بیش از پیش می‌شود و مشخص نیست در چنین وضعیتی آیا فیفا اجازه برگزاری این بازی حساس را در بصره می‌دهد یا نه. فدراسیون فوتبال ایران پیش از این برای اینکه حسن‌نیت خود را نشان دهد، در چند موضع‌گیری اعلام کرد تابع تصمیم فیفاست و هیچ مشکلی برای بازی در عراق در صورت تایید فیفا ندارد اما آنچه 2 شب قبل در مقابل کنسولگری ایران در کربلا رخ داد، زنگ خطری جدی برای مسؤولان فدراسیون است. آنهایی که سعی بر دمیدن در آتش ضد ایرانی در کشور دوست و همسایه دارند، طبیعتا برای بازی ایران و عراق در بصره، اتاق فکری را تشکیل داده‌اند و اگر تعللی از سوی فدراسیون رخ دهد، شاید آن بازی برای ما اتفاقات تلخی را در بر داشته باشد. موضوع فقط 3 امتیاز و برد و باخت نیست، بلکه پیشینه بازی ذوب‌آهن  در بصره نشان می‌دهد شاید از حیث امنیت جانی، ضمانت‌های کافی وجود نداشته باشد. 
اولویت‌های ایران چیست؟
9 روز دیگر قرار است دیدار حساس تیم‌های فوتبال عراق و ایران از سری رقابت‌های انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر در بصره برگزار شود اما فیفا با گذشت بیش از یک هفته از درخواست ایران هنوز نظر نهایی خود را درباره شرایط محل برگزاری این دیدار اعلام نکرده تا کماکان همه چیز در هاله‌ای از ابهام باشد. طبق برنامه از پیش تعیین‌شده، تیم‌های ملی فوتبال عراق و ایران قرار است در چهارمین دیدار خود از مرحله دوم انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر ۲۳ آبان‌ماه در ورزشگاه بصره به مصاف هم بروند، با این حال افزایش نا‌آرامی‌ها و تنش‌ها در عراق شرایط را به گونه‌ای پیش برده که هنوز مشخص نیست این بازی به طور قطع در بصره برگزار شود و به نظر می‌رسد همه منتظر تصمیم نهایی فیفا در این رابطه هستند. فدراسیون فوتبال ایران برای انجام دیدار مقابل تیم‌ملی فوتبال هنگ‌کنگ نیز شرایط مشابهی را تجربه کرد و به دلیل افزایش تنش‌ها در این کشور نامه‌ای را به فیفا ارسال کرد و خواستار اعلام نظر نهایی فدراسیون جهانی فوتبال در رابطه با انجام این دیدار در ورزشگاه ملی هنگ‌کنگ بدون هیچ مشکل امنیتی برای عوامل تیم‌ملی فوتبال ایران شد، در نهایت نیز فیفا به فدراسیون فوتبال اعلام کرد انجام این دیدار در هنگ‌کنگ مشکلی ندارد و شرایط تحت کنترل است.
فدراسیون فوتبال و دولت عراق رو در روی هم
مسأله مهم این است که فدراسیون فوتبال عراق با دولت این کشور همسو نیست و رئیس فدراسیون عراق تمام تلاش خود را به کار بسته تا این دیدار در شهر بصره برگزار شود، چرا که فضای این ورزشگاه و شرایط این شهر به گونه‌ای است که بیشترین فشار را به تیم‌ملی فوتبال ایران وارد خواهد کرد، اتفاقی که در دیدار تیم فوتبال الزورای عراق و ذوب‌آهن ایران نیز شاهد آن بودیم. با توجه به شرایط فعلی عراق، فدراسیون فوتبال ایران حدود یک هفته قبل نامه‌ای را به فیفا ارسال کرد و خواستار اعلام نظر نهایی فدراسیون جهانی فوتبال در رابطه با انجام دیدار تیم‌ملی فوتبال ایران با عراق در بصره شد، با این تفاوت که درباره دیدار هنگ‌کنگ مقابل ایران فیفا ظرف مدت یک هفته نظر نهایی خود را اعلام کرد اما درباره دیدار تیم‌ملی فوتبال عراق مقابل ایران در بصره به‌رغم گذشت بیش از یک‌ هفته، از اعلام نظر فیفا خبری نیست و به نظر می‌رسد ناآرامی‌های این کشور به حدی است که فدراسیون جهانی فوتبال با دقت بیشتری در حال بررسی شرایط امنیتی این کشور است. این تاخیر اکنون شائبه برگزاری این دیدار در شهری غیر از بصره را بیش از پیش تقویت کرده است. همچنین این احتمال وجود دارد که فیفا تا لحظه آخر صبر کند تا وضعیت امنیتی در عراق مشخص‌تر شود و در لحظات پایانی نظر نهایی خود را اعلام کند تا در صورت کاهش تنش‌ها این دیدار در بصره یا شهر دیگری در عراق برگزار و در صورت ادامه تنش‌ها به کشور ثالثی منتقل شود.
3 اتفاق پیش‌روی دیدار عراق و ایران
یک احتمال این است دیدار تیم‌های ملی فوتبال عراق و ایران در کشوری بی‌طرف که به ترتیب اولویت قطر، امارات و اردن است برگزار شود. در صورت عدم برگزاری این دیدار در کشوری ثالث که مطلوب تر به نظر می رسد احتمال برگزاری این دیدار در اربیل عراق نیز وجود دارد؛ موضوعی که ایران با آن مخالفتی نخواهد داشت. در عین حال نظر نهایی را در این رابطه فیفا اعلام خواهد کرد که تصمیماتی چون تغییر محل بازی،‌ تعویق آن، لغو آن، انجام بازی در زمان دیگر و... خواهد بود.
بر اساس اعلام یک مقام آگاه در فدراسیون فوتبال، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز هماهنگ با فدراسیون فوتبال در حال رصد موضوع است تا با بررسی همه جوانب درباره انجام بازی تیم‌های فوتبال ایران و عراق در بصره تصمیم‌گیری شود. به طور حتم فدراسیون فوتبال ایران عهده‌دار تمام اتفاقات احتمالی ناگواری است که پیش روی تیم‌ملی ایران در دیدار مقابل عراق در خاک این کشور است و بر این اساس باید با بررسی همه جوانب، عقلانی‌ترین تصمیم را اتخاذ کند. مهم‌ترین چالش کنونی فدراسیون فوتبال ایران تامین امنیت بازیکنان و عوامل تیم‌ملی فوتبال ایران است، به همین دلیل باید مسؤولان فدراسیون فوتبال با دقت هر چه بیشتر در ارتباط با تعیین محل برگزاری این دیدار تصمیم‌گیری کنند تا در آینده پشیمانی در این‌باره وجود نداشته باشد.
فیفا تضمین امنیتی خواست
فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) برای برگزاری دیدار تیم‌ملی عراق با ایران و بحرین در بصره تضمین امنیتی خواست. به نقل از سایت «السومریه نیوز» عراق، فیفا با ارسال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال عراق خواهان تضمین امنیتی برای
2 دیدار با ایران و بحرین در شهر بصره شد. حسین الخراسانی، سخنگوی فدراسیون فوتبال عراق درباره این موضوع گفت: فیفا به خاطر تظاهرات‌های اخیر خواهان تضمین امنیتی برای برگزاری دیدار ایران و بحرین در شهر بصره شد. ما نیز در جواب فیفا اعلام کردیم همه زیرساخت‌ها برای تامین امنیت تیم‌ها در شهر بصره آماده است و مشکلی برای برگزاری بازی‌ها در ورزشگاه بصره وجود ندارد.
به نظر می‌رسد با توجه به مساله مهم امنیت و حرف و حدیث درباره شرایط عراقی‌ها برای برگزاری مناسب بازی، می‌توان گفت: امنیت 3 بر صفر برنده این بازی است؛ هیچ شکی نیست عراقی‌ها باید قبل از هر چیزی مساله امنیت را حل کنند، اگر نه بازنده بزرگ خواهند بود.
 

Page Generated in 0/0035 sec