printlogo


کد خبر: 217808تاریخ: 1398/12/28 00:00
بعد از ناکامی کمیته 7 نفره در معرفی نخست‌وزیر، برهم صالح رئیس‌جمهور عراق روز گذشته استاندار سابق نجف را به عنوان نخست‌وزیر مکلف به پارلمان معرفی کرد
عدنان الزرفی نخست‌وزیر خواهد شد؟

رئیس‌جمهور عراق بعد از ناکامی کمیته 7 نفره برای معرفی نخست‌وزیر،‌ عدنان الزرفی از چهره‌های سیاسی و استاندار سابق نجف را مامور تشکیل کابینه جدید عراق کرد.
 فرآیند انتخاب نخست‌وزیر از طریق ائتلاف احزاب درون‌پارلمانی عصر دوشنبه به دلیل درخواست گروه‌های سیاسی برای رایزنی‌های بیشتر به تعویق افتاد و برهم صالح در اقدامی متفاوت روز گذشته الزرفی را برای نخست‌وزیری عراق به پارلمان معرفی کرد. 
 به گزارش «وطن امروز»، انتخاب عدنان الزرفی  توسط رئیس‌جمهور عراق و حدود 3 هفته بعد از عذر خواستن محمد توفیق علاوی از تشکیل کابینه و بعد از پایان کار کمیته 7 نفره پارلمانی مورد تایید گروه‌های سیاسی برای انتخاب نخست‌وزیر صورت گرفت. برخی منابع اطلاع‌رسانی عراق اعلام کردند جلسه انتخاب با حضور مدحت المحمود رئیس دادگاه عالی فدرال، فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی و محمد الحلبوسی رئیس پارلمان تشکیل شد. بر این اساس الزرفی وظیفه دارد طی ۳۰ روز از تاریخ مکلف شدن دولت تشکیل دهد. پیش از این رسانه‌های عراقی اعلام کرده بودند که برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق قصد دارد «نعیم السهیل» را مامور تشکیل دولت انتقالی عراق کند.
 
* آیا اقدام رئیس‌جمهور قانونی است؟
«علی التمیمی» کارشناس حقوقی عراق در گفت‌و‌گو با وبگاه المسله، بر این عقیده است که پس از ناکامی کمیته 7 نفره در معرفی نخست‌وزیر و پایان مهلت قانونی، «برهم صالح» طبق قانون می‌توانست خود تمام اختیارات نخست‌وزیری را بر عهده بگیرد و دیگر فراکسیون اکثریت موضوعیت ندارد. همچنین رئیس‌جمهور در انتخاب هر فردی برای معرفی به عنوان نخست‌وزیر آزاد است.
 
* موضع جریان‌های سیاسی درباره انتخاب الزرفی
از زمانی  که زمزمه‌ها درباره انتخاب الزرفی برای نخست‌وزیری آغاز شد، برخی گروه‌ها مخالفت خود را به دلیل سابقه او، ابراز کردند و در شبکه‌های اجتماعی نیز کاربران عراقی نوشتند که او تابعیت آمریکایی دارد. وبگاه الاخباریه عراق نوشت که تاکنون عمده گروه‌های سیاسی شیعه مخالفت خود را صراحتا با نخست‌وزیری الزرفی اعلام کرده‌اند که از جمله آنها ائتلاف دولت قانون، بدر، عصائب اهل‌الحق و حکمت هستند.
یک منبع عراقی نیز گفت که برخی گروه‌های سیاسی به «برهم صالح» گفته‌ بودند هر فردی را می‌تواند معرفی کند جز «عدنان الزرفی». «حنین القدو» از نمایندگان ائتلاف الفتح به وبگاه المعلومه عراق گفت که نوری المالکی و هادی العامری به برهم صالح پیام دادند که مخالف نخست‌وزیری الزرفی هستند و با انتخاب الزرفی به‌ عنوان مأمور تشکیل کابینه، به نظر می‌رسد که برهم صالح بدون توجه به نظر احزاب و ائتلاف‌های سیاسی دست به این کار زده است.
«فالح الزیادی» از نمایندگان عضو ائتلاف النصر نیز در بیان چگونگی نخست‌وزیر شدن «الزرفی» گفت که پس از شکست کمیته 7 نفره، ائتلاف النصر شروع به جمع‌آوری امضا از نمایندگان گروه‌های سیاسی مختلف کرد تا بتواند الزرفی را به رئیس‌جمهور معرفی کند.
به هر حال بسیاری بر این عقیده هستند که دریافت رأی اعتماد از پارلمان برای کابینه او در سایه مخالفت شدید برخی گروه‌های سیاسی، بسیار دشوار خواهد بود و از هم‌اکنون برخی گروه‌ها شرط‌های بسیار مهمی را جلوی پای الزرفی گذاشته‌اند.
«کرم علیوی» از نمایندگان ائتلاف الفتح (به رهبری هادی العامری) در اولین واکنش به وبگاه المعلومه گفت که اگر الزرفی اجرای مصوبه پارلمان مبنی بر اخراج نیروهای خارجی از عراق را تضمین نکند، هرگز گروه‌های شیعه به کابینه او رأی اعتماد نخواهند داد.
 
* «عدنان الزرفی» کیست؟
عدنان عبد خضیر عباس مطر الزرفی 55 ساله و متولد نجف در 3 دوره مختلف استاندار نجف بوده و از سال 2018 تاکنون نماینده پارلمان عراق است. وی از سال 1983 به عضویت حزب الدعوه، از پرسابقه‌ترین احزاب سیاسی عراق درآمد. از سال 1991 تا 1998 در زندان ابوغریب حبس شد و پس از فرار از زندان به عربستان و از آنجا به آمریکا پناهنده شد. پس از جنگ 2003 به عراق بازگشت و عمده پست‌های وی مربوط به مناصب امنیتی و نمایندگی پارلمان بوده است. وی در سال 2009 از حزب الدعوه خارج شد و تشکل الوفاء را شکل داد و دبیرکل این جنبش شد. الزرفی از سال 2018 تاکنون نماینده پارلمان عراق است و سمت ریاست فراکسیون النصر (ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی، نخست‌وزیر اسبق عراق) در پارلمان را بر عهده دارد. وی مسؤول سابق اداراتی است که بعد از جنگ آمریکا علیه عراق در سال ۲۰۰۳ تشکیل شده‌اند.

Page Generated in 0/0038 sec