printlogo


کد خبر: 219871تاریخ: 1399/3/3 00:00
با وجود ملاحظات مربوط به شیوع کرونا، در برخی کشورها مردم به صورت خودجوش تجمعاتی را به مناسبت روز قدس برگزار کردند
قدس محور وحدت جهان اسلام

گروه بین‌الملل:‌ روز جهانی قدس امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا شکل و شمایل متفاوتی نسبت به سال‌های قبل داشت. با توجه به تصمیم گستاخانه سران رژیم صهیونیستی در اشغال بخش‌های دیگری از کرانه باختری، علاوه بر تجمعات خودجوش در برخی کشورهای منطقه، گروه‌های مقاومت و جمعیت‌های اسلامی در کشورهای مختلف با صدور بیانیه‌هایی بر حمایت همه‌جانبه از تمامیت ارضی فلسطین و مقابله با رژیم صهیونیستی تاکید کردند. 
به گزارش «وطن امروز»، شهرهای مختلف عراق از جمله بغداد در روز قدس شاهد تجمع گروه‌های مختلف مردمی علیه اشغالگری رژیم صهیونیستی بود. نیروهای امنیتی از ساعات اولیه صبح جمعه برای تامین امنیت برگزاری راهپیمایی این روز تاریخی، خیابان‌های مرکزی و مهم پایتخت را به روی خودروها بستند. گزارش‌ها حاکی است افزون بر بغداد، راهپیمایی‌هایی در شهرهای مختلف از جمله نجف، کربلا، کوت، بعقوبه و بصره با حضور گروه‌های مردمی برگزار شد. برگزاری این راهپیمایی‌ها در حالی است که به علت شرایط ناشی از بیماری کرونا هیچ فراخوانی صادر نشده بود و مردم به صورت خودجوش برای محکومیت رژیم صهیونیستی و حامیان اشغالگری به خیابان آمدند و روز جهانی قدس را گرامی داشتند. این راهپیمایی با رعایت نکات بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا انجام شد. در پاکستان نیز مردم با برگزاری راهپیمایی گسترده در اسلام‌آباد و دیگر شهرها با سردادن شعارهای ضد رژیم صهیونیستی و آمریکا، ضمن حمایت از مقاومت مردم فلسطین و آرمان‌های آنان، تصمیم رژیم اشغالگر قدس برای ضمیمه کردن اراضی اشغالی را محکوم کردند. شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی ضمن پایبندی به پروتکل‌های بهداشتی که از مسجد اثنی عشری اسلام‌آباد تا میدان اصلی منتهی به پارلمان و کاخ ریاست‌ جمهوری ادامه داشت با حمل پوسترهایی از شهدای قدس از جمله سردار سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس و ابومهدی المهندس همرزم شهید وی و پلاکاردهایی حاوی شعارهای ضد رژیم صهیونیستی و آمریکا، ضمن حمایت از نبرد ملت فلسطین و مبارزه تا آزادی قدس، از کشورهای اسلامی و ملت‌های حامی حقوق بشر خواستند به مشکلات و مظلومیت مردم فلسطین توجه و نسبت به حل و رفع این چالش یک کشور اسلامی اقدام کنند.
در سوریه نیز شهروندان دمشق راهپیمایی خودرویی به مناسبت روز قدس تحت عنوان «بیت قدس . . راه شهدا» برگزار کردند. در همین حال، گروه‌های مقاومت و جمعیت‌های اسلامی در کشورهای مختلف با صدور بیانیه‌هایی بر حمایت از آرمان قدس و مقابله با اشغالگری صهیونیست‌ها تاکید کردند.
 
* قدس تا بیرون راندن صهیونیست‌ها مرکز نبرد باقی خواهد ماند
گروه‌های مقاومت فلسطینی در بیانیه‌ای مطبوعاتی به مناسبت فرا رسیدن روز قدس به تشکیل جبهه‌ ملی و عربی-اسلامی گسترده متشکل از تمام آزادگان برای مقابله با جریانی که به عادی‌سازی روابط با دشمن صهیونیستی می‌پردازد و با آن هماهنگی امنیتی دارد، فرا خواندند. در این بیانیه آمده است، با توجه به توطئه‌های دولت آمریکا در اجرای معامله قرن برای یهودی‌سازی قدس و مسجدالاقصی، کنار زدن حقوق ملت فلسطین و تشکیل کابینه تروریستی صهیونیستی برای اجرای این قرارداد شوم با اشغال بخش‌های زیادی از کرانه باختری، اهمیت این همراهی ملی و اسلامی بیشتر شده است. در بیانیه مذکور آمده است، گرامیداشت روز قدس و افزایش مخالفت امت اسلام با روابط با رژیم صهیونیستی و توطئه‌های صهیونیستی-آمریکایی، تاکیدی بر جایگاه فلسطین و مسجدالاقصی در قلب‌های امت است. آنها در پایان تاکید کردند که قدس مسیر شهدا و قبله آزادگان جهان باقی خواهد ماند؛ قدس تا بیرون کردن صهیونیست‌ها مرکز نبرد باقی خواهد ماند. 
 
* زیاد نخاله: ملت فلسطین قدردان مواضع ایران است
در فلسطین زیاد النخاله، دبیرکل جهاد اسلامی در سخنرانی خود به مناسبت روز قدس اعلام کرد: امت عربی و اسلامی بدون قدس به بقایای کشورها و ممالکی تبدیل می‌شوند که به اسرائیل خدمت می‌کنند. وی در ادامه به معامله قرن پرداخت و گفت: این قرارداد، بدترین قرارداد از زمان پیمان بالفور است و کلمه عبوری است که اسرائیل برای ورود به تمام کشورهای عربی از آن استفاده خواهد کرد. ملت فلسطین با کمترین امکانات می‌ایستد و می‌جنگد و قدردان مواضع ایران است. تحریم‌های ایران جز به این دلیل نیست که در کنار مسأله فلسطین ایستاده است. دبیرکل جهاد اسلامی افزود: آنچه را ابومازن از موضع خود درباره رژیم اشغالگر گفت، جدی می‌گیریم و باید راهی برای اجرای آن پیدا کند. وی ادامه داد: سخنان ابومازن همزمان با روز قدس اعلام شده و ملت فلسطین باید تحت شعار «قدس، پایتخت فلسطین» متحد شود. از ابومازن می‌خواهیم با عینکی متفاوت و به دور از حساسیت‌های حزبی به نوار غزه بنگرد. النخاله تأکید کرد: روز قدس باید روز وحدت ملی در مقابل معامله قرن باشد.
حازم قاسم، سخنگوی حماس نیز در توئیتی به مناسبت روز جهانی قدس نوشت: روز قدس ایجاب می‌کند تمام اختلافات مذهبی و طایفه‌ای کنار گذاشته شود و گفتمان وحدت و گذشت در رویارویی با این طرح صهیونیستی ارجحیت داده شود. وی تصریح کرد: محور مقاومت باید گسترش یابد تا تمام امت را در برگیرد، چرا که تمام امت از سوی طرح صهیونیستی هدف قرار گرفته شده است. روز قدس تاکیدی بر توانمندی امت جهت رویارویی با طرح صهیونیستی و شکست آن تا برچیدن کامل این طرح از تمام اراضی عربی است. وی تاکید کرد تلاش برخی برای عادی‌سازی روابط با اشغالگر به نمایندگی از تمام امت انجام نمی‌شود، بلکه آنها گروهی کوچک هستند و در حاشیه امت قرار دارند و نماینده موجودیت اصلی امت نیستند.
 
* بیانیه  شخصیت‌ها و جمعیت‌های اسلامی در روز جهانی قدس
سید عبدالملک الحوثی، رهبر انصارالله یمن هم در سخنرانی خود به مناسبت روز جهانی قدس، مسأله فلسطین را مسأله نخست دنیای اسلام قلمداد و دشمن صهیونیستی را خطری برای همه امت اسلامی عنوان کرد که خطر آن صرفا نظامی و امنیتی نیست. رهبر انصارالله افزود: مسأله قدس از ابتدا تا به امروز به نسبت خطری که آن را تهدید می‌کند مورد توجه قرار نگرفته است و بیشتر نظام‌ها و ملت‌های منطقه اهتمام جدی در این‌باره نشان نداده‌اند. در حال حاضر این مواضع خودجوش است که در قبال فلسطین و مقدسات جریان دارد. 
«انجمن‌های اسلامی» و «شوراهای اسلامی» یمن هم با صدور بیانیه‌های جداگانه بر ضرورت جهاد در راه آزادسازی فلسطین تاکید کردند. در این بیانیه‌‌ها ضمن توصیف مسأله قدس به عنوان مسأله مادر و حقی که دست کشیدن از آن جایز نیست، بر محوریت این مسأله برای تمام کشورهای عربی و مسلمانان تا‌کید شده است. انجمن‌های اسلامی تمام علما و نخبگان فرهنگی را به افزایش آگاهی مردم درباره خطر صهیونیسم فرا خواندند. شوراهای اسلامی یمن نیز در بیانیه‌ای، از همه مسلمانان خواستند با محور قرار دادن قرآن کریم با خطر صهیونیسم و طرح‌های آمریکا مقابله کنند. این شوراها در ادامه با غاصب دانستن صهیونیست‌ها، از مسلمانان خواستند دشمنی خود علیه آنان را از طریق حمایت جنبش‌های جهادی و تحریم کالاهای آمریکایی و صهیونیستی عملی کنند. 
جمعیت الوفاق بحرین نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد فلسطین مسأله نخست امت عربی و اسلامی باقی خواهد ماند و هیچ چشم‌پوشی و کوتاهی از این مسأله در کار نخواهد بود. الوفاق همچنین تاکید کرد که هروله رژیم‌ها و گروه‌ها برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، گزینه‌ها و پایبندی ما به مسأله فلسطین را مستحکم‌تر می‌کند. این جمعیت معارض بحرینی، ملت‌های عربی و اسلامی را به بیداری کامل و هوشیاری در برابر توطئه‌های دشمن دعوت کرد و افزود که معامله قرن نیز شکست خواهد خورد. 
 شورای اخوت اسلامی افغانستان هم با صدور بیانیه‌ای روز جهانی قدس را متعلق به تمام جهان اسلام معرفی کرد و از همه بزرگان اسلام خواست از این روز حمایت ‌کنند: انتظار این است که امت اسلامی در یک صف قرار گیرند و از سرزمین‌های اسلامی دفاع کنند. شورای علمای شیعه افغانستان در بیانیه‌ای در آستانه روز جهانی قدس اظهارداشت: «اگرچه تمام جهان اسلام از جمله افغانستان غرق در خون است اما موضوع فلسطین و قدس شریف درد ناسور قدیمی است بر پیکر جهان اسلام که اگر به‌موقع درمان می‌شد شاید امروز این روزگار خونین و تلخ را نمی‌داشتیم». شورای علمای شیعه افغانستان همچنین از سران کشورهای اسلامی خواست از عادی‌سازی روابط با رژیم غاصب اسرائیل بپرهیزند و جلوی معامله‌ ننگین قرن را بگیرند. لیاقت بلوچ، معاون حزب جماعت اسلامی پاکستان هم اعلام کرد: اقدامات رژیم منحوس صهیونیستی باعث شده تمام دنیا از جنایات آنها در فلسطین آگاه شده و از آنها بیزار شوند. قدس قبله اول مسلمانان است و باید مسلمانان جهان برای دفاع از قبله اول خود متحد شوند و اختلافات را کنار بگذارند. 
***
[پایان همکاری ساف با سیا]
شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی  روز جمعه به نقل از چند مقام فلسطینی اعلام کرد تشکیلات خودگردان فلسطین رسما قطع همکاری امنیتی را به اسرائیل ابلاغ کرده است. طبق گزارش این شبکه، یک مقام اسرائیلی نیز تاکید کرده است تشکیلات خودگردان فلسطین در پیامی به دولت اسرائیل اطلاع داده تمام توافقنامه‌های میان 2 طرف از این پس دیگر لازم‌الاجرا نیست. این رسانه عبری‌زبان در ادامه گزارش داد، این پیام از طرف «حسین الشیخ» وزیر امور مدنی تشکیلات خودگردان فلسطین و چند مقام فلسطینی دیگر برای کمیل ابورکن، هماهنگ‌کننده دولت رژیم صهیونیستی در مناطق اشغالی ارسال شده و شامل اظهارات اخیر محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان است. تشکیلات خودگردان همچنین از توقف همکاری خود با آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) خبر داد. در همین راستا، صائب عریقات، دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) گفت پس از اعلام خروج فلسطین از توافقنامه‌های امضا شده با اسرائیل و آمریکا توسط رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، توقف همکاری با سیا نیز به آمریکا ابلاغ شده است. ژنرال «گادی شمنی» فرمانده پیشین منطقه مرکزی و از افسران بلندپایه رژیم صهیونیستی ضمن هشدار درباره عواقب قطع ارتباط بین این رژیم و تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: توقف همکاری تشکیلات خودگردان با اسرائیل بویژه در زمینه امنیتی خطر عملیات مسلحانه و برخورد نظامی را افزایش می‌دهد. احتمالا در منطقه «الف» شدت  عملیات مسلحانه بیشتر خواهد بود. دیگر هیچ واسطه‌ای بین ما وجود ندارد؛ زیرا اردنی‌ها از دایره خارج شده‌اند و آمریکایی‌ها نیز جایگاه خود را به عنوان یک میانجی بی‌طرف در منطقه از دست داده‌اند. در همین حال  برخی منابع صهیونیست هم خبر دادند نیروهای امنیتی فلسطین صبح جمعه  از شهرک «ابودیس» در نزدیکی قدس خارج شدند. این اقدام در راستای اعلام توقف هماهنگی با صهیونیست‌ها توسط تشکیلات خودگردان است. به دنبال تصمیم یکجانبه دولت اسرائیل برای الحاق مناطقی از کرانه باختری به اراضی اشغالی، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اخیرا دستور توقف فوری همکاری امنیتی با رژیم صهیونیستی را صادر کرد.
***
راهپیمایی روز قدس در فضای مجازی
با توجه به شیوع کرونا، جهان اسلام روز قدس امسال را با فعالیت‌های مجازی در شبکه‌های اجتماعی گرامی داشت. به دلیل اهمیت این روز در جهان عربی و اسلامی و جایگاه قدس نزد مسلمانان چندین پایگاه اینترنتی و تریبون برای مشارکت در راهپیمایی مجازی اختصاص داده شد. طی این کمپین مجازی هشتگ‌های #القدس_درب_الشهداء و  FlyTheFlag# ترند شد. کاربران مختلف با دست‌نوشته‌ها و تصاویر مختلف در این کمپین شرکت کردند. 

 


Page Generated in 0/0041 sec