printlogo


کد خبر: 219877تاریخ: 1399/3/3 00:00
بازگشت هیجان به کاراته
آغاز دوباره دوئل پورشیب – گنج‌زاده

انتشار اصلاحیه برنامه‌های فدراسیون جهانی در مسیر کسب سهمیه المپیک، بعد از چند ماه رکود و سکوت، هیجان را به این رشته جذاب رزمی بازگرداند. 
در ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۲۰ در حالی که برترین‌های کاراته جهان در کوران حضور در مسابقات مختلف برای قطعی کردن سهمیه‌های المپیکی خود بودند، شیوع بیماری کرونا زندگی همه مردم جهان را تحت تأثیر قرار داد و به دنبال آن ورزش در دنیا تعطیل شد تا کاراته هم مانند همه رشته‌های ورزشی در مسیر حرکت به سمت المپیک متوقف شود. 
همان زمان به گمان آنکه این ویروس میهمان چند روزه است، فدراسیون جهانی کاراته اقدام به انتشار لیست سهمیه‌های المپیک از سیستم رنکینگ کرد. اما «کرونا» ماند و المپیک را نیز یک سال به عقب راند؛ تصمیمی که مسؤولان IOC بعد از مشورت با کمیته برگزاری، سازمان جهانی بهداشت و فدراسیون‌های المپیکی اتخاذ کردند. 
اما فدراسیون جهانی کاراته پس از آنکه هفته گذشته جلسه شورای اجرایی را به صورت ویدئوکنفرانس برگزار کرد، 3 روز قبل برنامه جدید مسابقات لغو شده به دلیل شیوع بیماری ویروس کرونا را اعلام کرد. 
مسابقات کاراته وان مراکش در سال ۲۰۲۱ به جای مسابقات لغو شده ۲۰۲۰ و قهرمانی ۲۰۲۱ اروپا در گوتنبرگ به جای مسابقات لغو شده ۲۰۲۰ باکو، 2 رویدادی است که می‌تواند تأثیر زیادی روی سهمیه‌های برخی کشورها بویژه ایران داشته باشد. 
در ادامه نگاهی به سهمیه‌های کسب شده ایران و تأثیر برگزاری این دو رویداد بر تعداد نمایندگان کشورمان در بازی‌های توکیو ۲۰۲۱ خواهیم داشت.
کاراته ایران بعد از حضور در رقابت‌های سنگین و فشرده طی 2 سال گذشته موفق به کسب 2 سهمیه در بخش مردان و 2 سهمیه در بخش زنان شد. بر اساس آخرین لیستی که WKF منتشر کرد، بهمن عسگری در وزن ۷۵-کیلوگرم، سجاد گنج‌زاده در ۷۵+ کیلوگرم، سارا بهمنیار در ۵۵- کیلوگرم و حمیده عباسعلی در وزن ۶۱+ کیلوگرم جواز حضور در بازی‌های المپیک را کسب کرده‌اند. 
بهمن عسگری که با 5/9265 امتیاز و اختلاف فاحش نسبت به رقبا رتبه نخست وزن خود است، سهمیه‌ قطعی گرفته و حتی نیازی نیست به مسابقات پیش رو اعزام شود. همین شرایط را حمیده عباسعلی در وزن ۶۱+ کیلوگرم دارد. وی با 5/6997 امتیاز رتبه نخست وزن خود را در اختیار دارد و با خیالی آسوده می‌تواند روند درمانی‌اش را طی کند. 
سارا بهمنیار در وزن ۵۵- کیلوگرم المپیکی با ۵۶۴۷ امتیاز کسب سهمیه کرده است. این وزن تلفیقی از 2 وزن استاندارد جهانی ۵۰- و ۵۵- کیلوگرم است، طبق قوانین از هر وزن 2 نفر موفق به کسب سهمیه می‌شوند و بهمنیار به عنوان نفر دوم وزن ۵۰- کیلوگرم سهمیه خود را تا اینجای کار قطعی کرده است. نزدیک‌ترین کاراته‌کا به نماینده ایران، «بتینا پلانک» کاراته‌کای اتریشی است که با ۵۰۰ امتیاز اختلاف بهمنیار را تعقیب می‌کند. بهمنیار باید بتواند در رقابت‌های مراکش جایگاه فعلی خود را حفظ کند. 
اما در بخش مردان در وزن ۷۵+ کیلوگرم المپیکی شرایط متفاوت است. این وزن هم تلفیقی از 2 وزن ۸۴- و ۸۴+ کیلوگرم است که طبق اعلام قبلی فدراسیون جهانی، سجاد گنج‌زاده با امتیاز 5/8062 با رتبه یک رنکینگ وزن خود (۸۴+ کیلوگرم) سهمیه گرفت و پورشیب با امتیاز ۹۲۲۵ از رسیدن به المپیک بازماند. حال اما دوئل این دو کاراته‌کای شایسته و خوب کشورمان از سر گرفته خواهد شد و نتایج رقابت‌های مراکش برای هر دو اهمیت بالایی دارد. در کنار آن نتایج «جاناتان هورنه» آلمانی که تعقیب‌کننده گنج‌زاده در جدول است و «ایگور آکتاش» ترکیه‌ای که بالای سر پورشیب در رنکینگ قرار دارد هم در مسابقات «رباط» و هم در قهرمانی اروپا در معادلات این وزن بسیار تأثیرگذار است. اما نکته مهم این وزن آنجاست که کاراته ایران سهمیه قطعی را در اختیار دارد و فقط نام مسافر توکیو شاید تغییر کند. 
نکته با اهمیت دیگر برنامه جدید فدراسیون جهانی، بازگشت شانس برای کسب سهمیه در وزن ۶۱- کیلوگرم توسط رزیتا علیپور است. علیپور در وزن ۶۱- کیلوگرم با 5/5107 امتیاز در رتبه ششم است و این شانس را دارد که با کسب مدال در مسابقات مراکش سهمیه حضور در بازی‌های المپیک را دریافت کند. در این وزن «پرکوویچ» از صربستان با 5/5482 امتیاز به عنوان نفر چهارم سهمیه گرفته و «هاوا جوما»ی کانادایی با 5/5137 امتیاز در رتبه پنجم است. فاصله زیادی بین این سه نیست و نتایج مسابقات پیش رو معادلات را بدون شک تغییر خواهد داد. البته از 2 کاراته‌کای فرانسوی که نفرات هفتم و هشتم رنکینگ هستند نیز نباید غافل بود. 
در بخش مردان تیم ‌ملی کشورمان می‌تواند یک نماینده خود را در وزن ۶۷- کیلوگرم به مرحله نهایی مسابقات کسب سهمیه که قرار است فدراسیون جهانی برنامه برگزاری آن را اعلام کند، اعزام و سهمیه‌های خود را تکمیل کند. 
به هر حال فدراسیون جهانی کاراته به دنبال برقراری عدالت در مسیر کسب سهمیه است و کاراته‌کاهایی که به دلیل لغو 2 مسابقه فوق شانس حضور در بازی‌های المپیک را از دست دادند، حالا می‌توانند همچنان برای رسیدن به این هدف تلاش کنند. ضمن اینکه سایر مدعیان باید به فکر تثبیت جایگاه خود باشند. 

Page Generated in 0/0038 sec