printlogo


کد خبر: 219899تاریخ: 1399/3/3 00:00
اخبار

عرضه 2 صندوق ETF دیگر در تیر و مرداد
در حالی که مهلت ثبت‌نام در صندوق دارا یکم ساعت ۲۴ پنجشنبه به اتمام رسید، معاون وزیر اقتصاد گفت: 2 صندوق دیگر را تیر و مرداد عرضه می‌کنیم و مردم می‌توانند آنها را پذیره‌نویسی کنند. عباس معمارنژاد گفت: پس از یک ماه از پایان پذیره‌نویسی صندوق‌ دارا یکم یعنی از اول تیر امسال، امکان معامله واحد‌های سرمایه‌گذاری این صندوق در بازار سرمایه فراهم می‌شود و هیچ محدودیتی برای خرید یا فروش این واحد‌ها وجود نخواهد داشت. به گفته معاون امور بانکی و بیمه وزیر امور اقتصادی و دارایی تا شب پنجشنبه گذشته بیش از 3 میلیون نفر در صندوق ‌دارا یکم پذیره‌نویسی کردند که فقط یک میلیون نفر کد بورسی داشتند و فعال بازار سرمایه بودند؛ یعنی بیش از 2 میلیون نفر از مردم غیرفعال در بورس وارد این بازار شدند. بنابراین ضریب نفوذ بازار سرمایه افزایش یافته است. وی ادامه داد: میزان تخفیفی که دولت برای عرضه این صندوق‌ها در نظر گرفته، به جذابیت این صندوق‌ها افزوده است. معمارنژاد افزود: صندوق واسطه‌گری مالی «دارا یکم» همین الان 65 درصد بازدهی دارد؛ یعنی هر 10 هزار تومان این صندوق به قیمت‌های دیروز بورس، 16 هزار و 500 تومان ارزش دارد. معاون امور بانکی و بیمه وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: برای این صندوق، بازارگردانی در نظر گرفته شده است یعنی اگر مردم برای فروش مراجعه کنند، خود این صندوق می‌تواند از آنها در کوتاه‌مدت خریداری کند و پس از مناسب شدن بازار، به فروش برساند و این موضوع قابلیت نقد‌شوندگی را افزایش و خطر را برای پذیره‌نویس‌ها کاهش می‌دهد. 
***
جزئیات سازوکار مالیات‌ستانی از املاک لوکس و خانه‌های خالی
معاون فنی و حقوقی سازمان مالیاتی با اشاره به دستور کار وصول مالیات هوشمند در بازار مسکن، سازوکار مالیات‌ستانی از املاک لوکس و خانه‌های خالی را تشریح کرد. محمود علیزاده در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به 2 برنامه پیش روی سازمان مالیاتی که نتایج تنظیم‌کننده جدی در بازار مسکن خواهد داشت، گفت: بر اساس قانون بودجه سال 1399 دریافت مالیات از املاک لوکس بالای 10 میلیارد تومان و همچنین خودروهای لوکس با ارزش بیش از 700 میلیون تومان در دستور کار قرار خواهد گرفت. به گفته معاون سازمان مالیاتی، اگر قیمت املاک افزایش یابد، به همان نسبت مالیات بیشتری باید پرداخت ‌شود. علیزاده با بیان اینکه، دستورالعمل نحوه رسیدگی و چگونگی مالیات‌ستانی از خانه‌های خالی با همکاری شهرداری و وزارت راه‌ و شهرسازی تدوین خواهد شد، گفت: مودیانی که دارای خانه خالی هستند تا دی‌ماه سال جاری فرصت دارند اطلاعات لازم از قبیل ارزش ملک و... را در اختیار سازمان مالیاتی قرار دهند در غیر این صورت برگه مطالبه مالیات برای آنها صادر خواهد شد.  
***
عرضه 25 هزار خودرو در عید فطر
نشست کمیته خودرو با حضور سرپرست وزارت صنعت با محوریت فروش خودروسازان در عید سعید فطر برگزار شد. نشست کمیته خودرو با حضور حسین مدرس‌خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت و مدیران عامل ایران‌خودرو و سایپا با دستورالعمل فروش محصولات این دو گروه خودروسازی در ایام عید سعید فطر آغاز شد. در این جلسه مباحث مرتبط با فروش خودرو، افزایش تولید خودرو و به کارگیری شیوه‌های ویژه فروش به منظور کاهش حضور دلالان در بازار خودرو مطرح شد. یکی از مسائل مورد بحث در جلسه دیروز کمیته خودرو، عرضه 25 هزار دستگاه انواع خودرو همزمان با ایام عید سعید فطر است که این اقدام می‌تواند بر کاهش قیمت خودرو در بازار و کاهش دلال‌بازی اثرگذار باشد.
***
خسارت کرونا به جهان حداقل 2/3 تریلیون دلار
مرکز مطالعات ریسک دانشگاه کمبریج از احتمال خسارت ۸۲ تریلیون دلاری کرونا به اقتصاد جهانی طی 5 سال آینده خبر داد. آنطور که فاکس‌بیزینس گزارش داد، به نظر می‌رسد پیامدهای ویروس کرونا روی اقتصاد جهانی تنها محدود به ماه‌های پیش رو نخواهد بود و در سناریوهای بدبینانه‌تر، رکود اقتصادی ناشی از شیوع این ویروس می‌تواند تا سال‌ها همراه کشورها باشد. مرکز مطالعات ریسک دانشگاه آکسفورد با مدل‌سنجی سناریوهای مختلف دریافته است در نتیجه شیوع کرونا و بسته به شرایط مختلف، اقتصاد جهانی طی 5 سال آینده بین 2/3 تا ۸۲ تریلیون دلار خسارت متحمل خواهد شد. برای درک بزرگی این مبلغ کافی است بدانید مجموع تولید ناخالص داخلی 5 کشور بزرگ جهان در سال ۲۰۱۹ حدود ۷۰ تریلیون دلار بوده است. به گفته این مرکز، در محتمل‌ترین سناریو اقتصاد جهانی تا 5 سال‌ آینده 8/26 تریلیون دلار (معادل 3/5 درصد کل تولید ناخالص داخلی جهان در بازه زمانی فوق) خسارت خواهد دید. آمریکا یکی از بزرگ‌ترین قربانیان شیوع این ویروس از نظر اقتصادی خواهد بود تا جایی که اقتصاد این کشور در سناریوی خوش‌بینانه ۵۵۰ میلیارد دلار و در سناریو بدبینانه 9/19 تریلیون دلار خسارت خواهد دید.
***
خرید اعتباری با طرح «آینده‌داران»
 همه مشتریان بانک آینده که دارای یکی از انواع سپرده‌های قرض‌الحسنه (جاری و پس‌انداز)، سپرده‌های بلندمدت شتاب و آینده‌ساز باشند، می‌توانند از اول خردادماه امسال با ثبت‌نام در سامانه پیشخوان مجازی (abplus.ir) یا مراجعه به شعب بانک آینده، بر اساس موجودی حساب انتخابی، اعتباری بین 10 (ده) میلیون ریال تا 50 (پنجاه) میلیون ریال دریافت کرده و با مراجعه حضوری به فروشگاه‌های ایران‌مال که دارای نشان«آینده‌داران» هستند از مزایای این طرح بهره‌مند شوند. زمان پرداخت این طرح، 3 ماه بعد از خرید است؛ این اعتبار به ‌صورت قرض‌الحسنه بوده، هیچ‌گونه هزینه‌ای بابت دیرکرد پرداخت به حساب مشتری منظور نمی‌شود. این در حالی است که مشتری از ابتدای ثبت درخواست، امکان پرداخت یک ‌باره مبلغ خرید، لغو اعتبار دریافت‌شده و انصراف از مشارکت در طرح را دارد.
گفتنی است خرید مازاد بر اعتبار ثبت شده مشتری از کارت‌های دیگر او، به طور نقدی کسر می‌شود.

Page Generated in 0/0029 sec