printlogo


کد خبر: 221223تاریخ: 1399/4/11 00:00
افزایش انتقاد اعضای حزب جمهوری‌خواه از عملکرد ترامپ سبب واکنش شدید وی شد
ترامپ: مخالفانم احمقند

گروه بین‌الملل: 4 ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ در مقام رئیس‌جمهور ایالات متحده از شرایط با ثبات و منسجمی برخوردار نیست. علاوه بر نتایج نظرسنجی‌های مراکز معتبر که از پیشتازی رقیب دموکرات ترامپ در انتخابات خبر می‌دهد، اخبار غیر رسمی از کاخ سفید و حزب جمهوری‌خواه نیز نشان می‌دهد ترامپ تردید جدی نسبت به نتایج انتخابات دارد.
***
به گزارش «وطن امروز»، در حالی که ایالت‌های آمریکا پس از انتشار اخباری درباره شیوع دوباره ویروس کرونا طرح‌های خودشان برای بازگشایی کسب و کارها را معلق کرده‌اند و عملا بی‌اعتمادی خود را به سخنان ترامپ نشان داده‌اند، رئیس‌جمهور آمریکا ترجیح داد در توئیترش به مسائلی که برای کارزار انتخاباتی‌اش مهم هستند بپردازد. وی در توئیتی بدون اشاره به اینکه منظورش کدام نظرسنجی است، مدعی شد 95 درصد شهروندان حامی حزب جمهور‌ی‌خواه از او حمایت می‌کنند.
  ترامپ در این توئیت نوشت: «میزان رضایت از رئیس‌جمهور ترامپ در حزب جمهوری‌خواه ۹۵ درصد است. تصور می‌کنم ۵ درصد باقی، یا آنهایی هستند که اسم‌شان را جمهوری‌خواه گذاشته‌اند یا احمق‌هایی هستند که داشتن قضات و دیوان عالی فوق‌العاده، ارتش جدید و قدرتمند، امنیت 2 برابری، کاهش عظیم مقررات اداری و خیلی چیزهای دیگر برای‌شان مهم نیست!» در حالی که ترامپ مدعی است میزان محبوبیت وی در حزب جمهوری‌خواه بالاست، نظرسنجی‌های سراسری نشان می‌دهد مقبولیت وی در آمریکا کاهش یافته و رأی‌دهندگان به رقیب انتخاباتی وی «جو بایدن» دموکرات گرایش یافته‌اند. علاوه بر این، نتایج یک نظرسنجی جدید دیگر نشان می‌دهد بحران کرونا به کاهش قابل توجه اعتماد آمریکایی‌ها و  اروپایی‌ها به نقش رهبری آمریکا در جهان منجر شده است. بیش از ۶۰ درصد پاسخ‌دهندگان به این نظرسنجی در کشورهای آلمان، فرانسه، اسپانیا، دانمارک و پرتغال گفته‌اند اعتمادی به آمریکا ندارند. توهین ترامپ به منتقدانش در حالی ادامه دارد که او اخیراً در پرتو عملکرد ضعیفش در نظرسنجی‌ها به احتمال باختش در انتخابات ماه نوامبر اذعان کرده و گفته ممکن است رقیبش  در این رأی‌گیری به پیروزی برسد. ترامپ اخیراً در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس‌نیوز گفته «ممکن است بایدن رئیس‌جمهور بعدی آمریکا شود، چون بعضی‌ها من را دوست ندارند».
 
* طرح سناریوی کنار‌ه‌گیری ترامپ
رفتارهای متناقض و خارج از عرف ترامپ سبب شده شکاف چشمگیری در حزب جمهوری‌خواه پیرامون حمایت یا عدم حمایت از ترامپ به وجود آید. از سویی نوع مواجهه ترامپ با نظرسنجی‌ها نیز سبب شده احتمالاتی پیرامون کناره‌گیری ترامپ از انتخابات مطرح شود. در همین ارتباط یک عضو حزب جمهوری‌خواه به شبکه خبری فاکس‌نیوز گفت: چنانچه دونالد ترامپ به این باور برسد که هیچ شانسی برای پیروزی در انتخابات ندارد، احتمالا از رقابت ریاست جمهوری ۲۰۲۰ کنار می‌کشد. عضو حزب جمهوری‌خواه افزود: هنوز بسیار زود است اما اگر نظرسنجی‌ها همچنان رو به وخامت برود، شما می‌توانید شاهد سناریوی کناره‌گیری او باشید. چارلز گاسپارینو، نویسنده این گزارش در یکسری پیام‌های توئیتری نوشت او با «بازیگران اصلی» در حزب جمهوری‌خواه درباره این مطلب صحبت کرده است. یکی از آنها حالت ترامپ را «شکننده» توصیف کرد، چرا که فرصت‌های او برای دور دوم ریاست جمهوری در حال از دست رفتن است. یک منبع جمهوری‌خواه دیگر درباره احتمال کنار کشیدن ترامپ گفت: این صحبت را شنیده‌ام اما درباره صحت آن تردید دارم. در عین حال فکر می‌کنم اگر او باور داشته باشد هیچ راهی برای پیروزی ندارد، کنار می‌رود.  ترامپ حمایت رای‌دهندگان سفیدپوست سالخورده را که همواره از حزب جمهوری‌خواه حمایت می‌کردند و برای پیروزی پرزحمت او در ۲۰۱۶ حیاتی بودند، از دست داده است. ترامپ همچنین در اکثر ایالت‌های «چرخشی» از معاون رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا عقب است. ایالات چرخشی به ایالت‌هایی در آمریکا گفته می‌شود که هیچ‌کدام از 2 حزب اصلی در آنها حمایت صد درصدی ندارند و در نتیجه مورد توجه زیاد کاندیداها قرار می‌گیرند. بر اساس رصد نظرسنجی‌ها از سوی پایگاه «ریل کلیر پالیتیکس» (Real Clear Politics) جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در حال حاضر میانگین پیشتازی ۹ درصدی نسبت به دونالد ترامپ دارد. در این میان کارزار انتخاباتی ترامپ گزارش‌ها درباره احتمال کناره‌گیری او از رقابت ۲۰۲۰ را «اخبار جعلی» خواند. سخنگوی کمپین ترامپ به فاکس‌نیوز گفت: همه می‌دانند موسسات نظرسنجی‌ همواره درباره ترامپ اشتباه کرده‌اند.  ترامپ هم در پیامی به نتایج نظرسنجی‌های نیویورک‌تایمز و فاکس‌نیوز تاخت و آنها را به ترتیب «جعلی» و «شوخی» توصیف کرد. 
 
* سرقت فرهنگی؛ جرم جدید ترامپ
تخلفات ترامپ صرفا معطوف به حوزه شبکه‌های اجتماعی نیست و اخیرا اتهاماتی علیه سرقت فرهنگی کارزار انتخاباتی ترامپ نیز مطرح شده است. بر این اساس استفاده بدون مجوز ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ در همایش‌های اخیر از موسیقی یک گروه آمریکایی سبب شده علیه این اقدام ستاد انتخاباتی ترامپ به جرم سرقت فرهنگی در دادگاه اقامه دعوا شود.  این گروه موسیقی در بیانیه‌ای در این باره نوشت: استفاده بدون مجوز از آهنگ‌های این گروه در  همایش‌های ستاد انتخاباتی ترامپ یک  تخلف حقوقی محسوب می‌شود. هیل در ادامه گزارش داد: رولینگ استون سال ۲۰۱۶ میلادی نیز  اقدام مشابهی را علیه  ستاد انتخاباتی ترامپ انجام داده بود. این گزارش می‌افزاید: تنها گروه موسیقی رولینگ استون نیست که علیه این اقدام ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ دست به شکایت می‌زند، بلکه سایر خوانندگان و دیگر گروه‌های موسیقی نیز از استفاده آهنگ‌های خود در ستاد انتخاباتی وی شکایت و اعلام کرده‌اند مایل نیستند آهنگ‌های آنها در این موارد پخش شود. 
 
* حمله به دموکرات‌ها
رئیس‌جمهور آمریکا در حرکتی انتخاباتی  از اقدام دموکرات‌ها برای حذف نام «جان وین» از فرودگاهی در کالیفرنیا و تصمیم برای حذف نام «وودرو ویلسون» از روی دانشکده‌ای در دانشگاه پرینستون ایالت نیوجرسی انتقاد کرد. دونالد ترامپ از «دموکرات‌های بیکاره» بابت تلاش‌های حزب دموکرات در «اورنج کانتی» کالیفرنیا برای محکوم کردن جان وین، هنرپیشه آمریکایی برای «اظهارات نژادپرستانه و تعصب‌آمیز» او حین یک مصاحبه قدیمی و رای آنها به حذف نام او از روی فرودگاهی در «سانتا آنا» انتقاد کرد. ترامپ در این پیام توئیتری همچنین به تصمیم اخیر دانشگاه پرینستون در ایالت نیوجرسی برای حذف نام وودرو ویلسون، بیست و هشتمین رئیس‌جمهوری آمریکا از روی دانشکده روابط عمومی و بین‌المللی که جمعه رای آن داده شد، اشاره کرد. رئیس‌جمهوری آمریکا نوشت: چه کسی باور می‌کند پرینستون نام وودرو ویلسون را از روی یک مرکز سیاست‌گذاری کاملا مورد احترام برداشت. حال دموکرات‌های بیکار می‌خواهند نام جان وین را هم از روی یک فرودگاه بردارند؛ حماقت باورنکردنی! رئیس‌جمهور آمریکا اوایل همین ماه هم با اظهارنظری مشابه، طرح نیویورک‌سیتی برای برچیدن مجسمه تئودور روزولت، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا از پله‌های موزه تاریخ طبیعی را محکوم کرد. این مجسمه در واقع روزولت را سوار بر اسب نشان می‌دهد، در حالی ‌که یک مرد بومی آمریکایی و یک مرد آفریقایی‌تبار در کنارش قرار گرفته‌اند. فعالان در شهرهای سراسر جهان خواستار جمع‌آوری تندیس‌ها و نمادهای شخصیت‌های مربوط به کنفدراسیون ایالت‌های جدایی‌طلب جنوبی آمریکا شده‌اند. آنها همچنین می‌خواهند مجسمه چهره‌های تاریخی دیگر که به نژادپرستی مرتبط بوده‌اند، برچیده شود. 
***
[کمپین جمهوری‌خواهان علیه ترامپ]
طی یک ماه اخیر و در فرصت کوتاه باقیمانده تا انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، چهره‌های شاخصی از حزب جمهوری‌خواه انتقادهایی جدی نسبت به ترامپ مطرح کرده‌ و حتی برخی از آنها اعلام کردند به رقیب وی رای خواهند داد.  روزنامه «گاردین» در گزارشی از افزایش انتقاد جمهوری‌خواهان از ترامپ خبر داد و اعلام کرد بسیاری از اعضای حزب و متحدان پیشین رئیس‌جمهور، اکنون تمایل دارند منتقد وی باشند. برخی از این افراد در جبهه‌ای متفاوت با سال ۲۰۱۶ خود را قرار داده‌اند؛ «کالین پاول» و «میت رامنی» از جمله چهره‌های سیاسی برجسته این حزب هستند که نسبت به انتخاب دوباره ترامپ ابراز نگرانی می‌کنند. جالب اینجاست که پویش‌های گوناگون اجتماعی و سیاسی علیه انتخاب ترامپ نه‌تنها در حزب دموکرات، بلکه در میان هم‌حزبی‌های وی به راه افتاده است. پویشی با عنوان «جمهوری‌خواهان حامی ‌بایدن» هم در مخالفت با ترامپ ایجاد شده است. علاوه بر این «پروژه لینکلن» هم یک کمیته اقدام سیاسی قدرتمند است که توسط گروهی از جمهوری‌خواهان باسابقه راه‌اندازی شده تا به اعضای این حزب نشان دهد شیوه کنونی اشتباه است. «ریک ویلسون» مدیر این پروژه ابراز داشت: بسیاری از سناتورهای جمهوری‌خواه به صورت پنهان از دیدگاه‌های پاول و رامنی حمایت کرده‌اند. ترامپ از زمان پیروزی در انتخابات سال ۲۰۱۶ جمع زیادی از اعضای حزب جمهوری‌خواه را از خود رانده‌ است و بسیاری از چهره‌های حزب را دشمن سیاسی خود می‌داند که «تد کروز» و «لیندسی گراهام» از آن جمله‌اند.
 
***
افشاگری «سی‌ان‌ان» درباره محتویات گفت‌و‌گوی تلفنی صدراعظم آلمان با رئیس‌جمهور آمریکا
تحقیر بی‌سابقه مرکل توسط ترامپ
گروه بین‌الملل: جنگ تمام عیار لفظی آمریکا  و آلمان در روزهای گذشته، با افشای محتویات گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و مرکل توسط شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» وارد فاز تازه‌ای شد. آنچه «سی‌ان‌ان» منتشر کرده آنقدر در روابط میان سران 2 کشور عجیب است که از آن می‌توان به عنوان نقطه عطفی در تعاملات شخصیت‌های سیاسی با یکدیگر یاد کرد. 
منابع مطلع به شبکه آمریکایی «سی‌ان‌ان» گفتند مقامات آلمانی به حدی درباره مکالمه بسیار تهاجمی رئیس‌جمهور آمریکا با صدراعظم آلمان مضطرب شده بودند که تماس‌های آنها را مخفی نگه داشتند. «سی‌ان‌ان» به نقل از «کارل برنشتاین» خبرنگار باسابقه‌ای که به دلیل گزارش رسوایی واترگیت برای روزنامه واشنگتن پست شناخته شده است، گزارش داد دونالد ترامپ به شکلی سادیستی برای آنگلا مرکل قلدری و او را کوچک کرده است. به گزارش وبگاه خبری بیزنس اینسایدر به نقل از این شبکه برخی چیزهایی که رئیس‌جمهور آمریکا به صدراعظم آلمان گفته غیرقابل باور است. او مرکل را احمق خواند و وی را متهم کرد تحت تاثیر و نفوذ روس‌ها قرار دارد. منابع مطلع گفتند: ترامپ با کسانی که به نظرش ضعیف هستند، در تماس‌های تلفنی سخت‌گیرترین و در مقابل کسانی که باید سرسخت باشد، ضعیف‌ترین است. یک مقام آلمانی به این شبکه گفت: از تعداد مقاماتی که مسؤول نظارت بر تماس‌های مرکل با ترامپ هستند کاسته شده و تنها دایره کوچکی از افراد باقی مانده‌اند و دلیل اصلی این مساله هم آن است که این‌ تماس‌ها مشکل‌ساز است. این مقام افزود: مکالمات بین مرکل و ترامپ چنان غیرمعمول بوده‌اند که اقدامات دیگری هم برای مخفی نگه داشتن آنها اتخاذ شده است. «سی‌ان‌ان» با این حال به نقل از یک مقام مطلع ادعا کرده است مرکل به اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا توجهی نکرد و با بیان واقعیات به سخنان توهین‌آمیز او پاسخ داد. کاخ سفید در بیانیه‌ای خطاب به بیزنس اینسایدر و در پاسخ به گزارش «سی‌ان‌ان» تلاش کرد با ادعا درباره توان مذاکره ترامپ برای پیشبرد منافع آمریکا، این گزارش را کم‌اثر کند. مرکل تنها مورد نیست و ترامپ سابقه چنین برخوردی با دیگر رهبران زن جهان از جمله «ترزا می» ‌نخست‌وزیر سابق انگلیس را دارد. یک منبع به «سی‌ان‌ان» گفت: رفتار رئیس‌جمهور آمریکا با می‌ تحقیرکننده و زورگویانه توصیف شده است. ترامپ گفته بود او هنگام اخذ تصمیمات سیاسی احمق است. گزارش «سی‌ان‌ان» حاکی است ترامپ بویژه در گفت‌وگوهایش با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه مغلوب عملکرد بهتر طرف مقابل شده است. این گفت‌وگوهای تلفنی باعث شده بود مشاوران سابق ترامپ مثل هربرت مک‌مستر، مشاور اسبق امنیت ملی کاخ سفید، جیمز متیس، وزیر سابق دفاع آمریکا و رکس تیلرسون، وزیر سابق خارجه این کشور به این نتیجه برسند او اغلب اوقات درگیر توهمات است. منابع آگاه گفته‌اند شواهدی وجود ندارد که عملکرد او در این تماس‌های تلفنی با گذشت زمان بهبودی حاصل کرده باشد. ترامپ در این تماس‌ها تصور می‌کرده با زورگویی به سران کشورهای خارجی می‌تواند آنها را به تسلیم در برابر خواسته‌هایش وادار کند.
 
* هشدار مرکل درباره جهان بدون ابرقدرتی آمریکا
صدراعظم آلمان روز جمعه در مصاحبه با 6 روزنامه‌ اروپایی از جمله روزنامه انگلیسی گاردین به اظهار نظر درباره نقش نفوذ آمریکا در جهان پرداخت. آنگلا مرکل در این مصاحبه از کشور‌های اروپایی خواست زمانی که بحث نفوذ جهانی آمریکا مطرح می‌شود به یک حقیقت جدید بیندیشند. وی در این مصاحبه عنوان کرد: ما با این دانش خاص رشد کرده‌ایم که آمریکا می‌خواسته قدرت جهان باشد. اگر آمریکا اکنون بخواهد از آن نقش آزادی اراده خود خارج شود، ما مجبور خواهیم بود درباره آن عمیقاً بیندیشیم.

Page Generated in 0/0044 sec