printlogo


کد خبر: 221225تاریخ: 1399/4/11 00:00
دور دنیا

الاخبار: کاظمی باخت
روزنامه لبنانی الاخبار با بررسی ابعاد و انگیزه‌های نخست‌وزیر و رئیس سرویس مبارزه با تروریسم عراق در دستگیری شماری از اعضای حشدالشعبی و سپس آزادی آنها، تحلیل کرد مصطفی الکاظمی با این اقدام یک باخت را بر خود تحمیل و به پیچیده‌ شدن اوضاع داخلی کشورش کمک کرد.
***
استعفای قاضی معروف لبنانی
شبکه المنار حزب‌الله لبنان دیروز اعلام کرد: قاضی محمد مازح، قاضی امور فوریتی در صور واقع در جنوب لبنان بعد از اینکه برای بازجویی قضایی احضار شد، استعفای خود را تقدیم کرد. این قاضی درباره ممنوع‌المصاحبه کردن دوروتی شیا، سفیر آمریکا که اظهاراتی مداخله‌جویانه علیه لبنان و حزب‌الله مطرح کرده بود، گفته وجدانش آسوده است و برای جلوگیری از فتنه این حکم را داده است. او همچنین افزود: حکم من جنبه قضایی و حقوقی دارد و هر کس که از حکم قضایی من خوشش نیامده می‌تواند بر اساس قانون به آن اعتراض کند. هیچ کس نمی‌تواند مرا مجبور به کاری کند و من بر اساس نتیجه‌گیری‌های خودم عمل می‌کنم.
***
جعفری: شورای امنیت تریبون ناتو علیه سوریه است
بشار الجعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در جلسه شورای امنیت درباره وضعیت انسانی سوریه که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: برخی کشورهای عضو شورا بر دشمنی با سوریه پافشاری کرده و به سیاست‌های خصمانه خود ادامه می‌دهند تا جایی که کاملا از ایفای هرگونه نقش مثبت و سازنده‌ای درباره شرایط سوریه و منطقه ناتوان شده‌اند، زیرا با فشار برخی کشورها سکوتی بر شورای امنیت تحمیل شده تا این شورا تنها به تریبون ناتو علیه سوریه تبدیل شود.
***
احتمال انحلال کابینه رژیم صهیونیستی
«بنی گانتس» وزیر جنگ و نخست‌وزیر چرخشی توافق کابینه ائتلافی تل‌آویو دیروز در مصاحبه با یدیعوت آحارونوت سکوت خود درباره اختلافاتش با بنیامین نتانیاهو و همچنین جزئیات طرح اشغال را شکست. وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در واکنش به اظهارات نتانیاهو مبنی بر اینکه اجرای طرح اشغال ربطی به او و حزبش (آبی‌وسفید) ندارد، توضیح داد: ما معیارهایی را در توافق کابینه قرار دادیم... او می‌تواند فرآیند را پیش ببرد و تمام تصمیمات را بگیرد. توافق اجازه اعمال الحاق را می‌دهد و من باید به توافق احترام بگذارم. گانتس درباره اختلافاتش با نتانیاهو و احتمال برگزاری انتخابات سراسری جدید در فلسطین اشغالی نیز گفت: «هر روز احتمال انحلال کابینه وجود دارد».
***
تشویق سفارت آمریکا در سودان به برگزاری تظاهرات
سفارت آمریکا در خارطوم در بیانیه‌ای اعلام کرد سفارت آمریکا فراخوان سودانی‌ها برای بیان دیدگاه خود در ۳۰ ژوئن را درک می‌کند و تظاهرات‌کنندگان را به برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز تشویق می‌کند. طبق گزارش خبرگزاری آناتولی، سفارت آمریکا همچنین سودانی‌ها را به اجرای قانون اساسی و حمایت برای گذر موفق از دوره انتقالی و برگزاری انتخابات سال ۲۰۲۲ تشویق کرد. انجمن مشاغل سودان اخیرا طی فراخوانی مردم این کشور را به برگزاری تظاهرات میلیونی برای تکمیل خواسته‌های انقلابی مردم که به سرنگونی عمر البشیر در سال ۲۰۱۹ منجر شد، دعوت کرد. فرماندهی ارتش سودان روز ۱۱ آوریل ۲۰۱۹ پس از برگزاری تظاهرات‌های گسترده مردمی علیه البشیر در اعتراض به نابسامانی اوضاع اقتصادی، البشیر را عزل کرد. دوره انتقالی در سودان از ۲۱ آگوست ۲۰۱۹ آغاز شده و این دوره ۳۹ ماهه خواهد بود که با برگزاری انتخابات به پایان می‌رسد.
***
کشاورزی؛ اولویت پاکستان
نخست‌وزیر پاکستان گفت: توسعه بخش کشاورزی اولویت اصلی دولت است، چرا که رونق کشور به آن وابسته است. عمران‌خان در نشستی در اسلام‌آباد با تأکید بر اهمیت بخش کشاورزی این کشور دستور داد با هماهنگی دیگر ایالت‌ها برنامه‌ای تدوین شود که در قالب آن با هدف توسعه و کمک به کشاورزان خرد، یارانه‌ای برای کمک به تأمین هزینه‌های آبیاری مزارع کشاورزی که از آب چاه استفاده می‌کنند، در نظر گرفته شده و برقرار شود. نظام کشاورزی پاکستان بر پایه ۲ بخش دولتی و خصوصی است. بخش دولتی به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در اداره اقتصاد کشور دخالت دارد. توسعه اقتصادی این کشور با تنگناها و کمبودهای زیادی مانند مساله بازپرداخت وام‌های متعدد روبه‌رو است.
***
تیراندازی در آمریکا با یک کشته
تیراندازی در شهر سیاتل آمریکا یک کشته و یک مجروح برجا گذاشت. به نوشته روزنامه دیلی‌تلگراف، این حادثه پیش از طلوع آفتاب در منطقه‌ای از سیاتل رخ داد که پیش از این منابع خبری گزارش داده بودند به تصرف معترضان درآمده است. به گزارش دیلی‌تلگراف، مرکز پزشکی «هاربوروییو» در این زمینه اعلام کرد پس از این حادثه 2 فرد مضروب به بیمارستان آورده شدند اما یکی از آنها جان خود را از دست داد و وضعیت دیگری نیز وخیم اعلام شده است. پلیس سیاتل تاکنون جزئیات بیشتری از تیراندازی در این شهر را اعلام نکرده است. این دومین حادثه خونین در این شهر طی چند روز گذشته محسوب می‌شود. در مورد قبلی یک جوان ۱۹ ساله کشته و یک مرد ۳۳ ساله مجروح شد. 

Page Generated in 0/0038 sec