printlogo


کد خبر: 221394تاریخ: 1399/4/15 00:00
رسانه‌های عربی خبر دادند
بنزین و گازوئیل ایران در راه لبنان

گروه سیاسی: رسانه‌های عربی گزارش دادند محموله‌های بنزین و نفت ایران برای استفاده در پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌های لبنان عازم این کشور هستند. به گزارش «وطن امروز»، روزنامه «رأی‌الیوم» چاپ لندن در شماره روز گذشته خود نوشت: خبر انتشار یافته در روزنامه لبنانی «البنا» مبنی بر اعزام کشتی‌های حامل گازوئیل و بنزین و سایر فرآورده‌های نفتی و مواد غذایی از سوی ایران به لبنان ما را غافلگیر و شگفت‌زده نکرد. بر اساس این گزارش، این اقدام ایران مانع از آن می‌شود تا ایستگاه‌های تولید برق لبنان در جریان محاصره اقتصادی آمریکا از کار بیفتند و ملت لبنان را از گرسنگی نجات خواهد داد. رأی‌الیوم خاطرنشان کرد: فروپاشی اقتصادی لبنان در حال پشت‌سرگذاشتن تمام خطوط قرمز است و با توجه به اینکه مذاکرات مقامات این کشور با نمایندگان صندوق بین‌المللی پول بی‌نتیجه باقی مانده است و کشورهای کمک‌کننده همچون آمریکا، فرانسه، عربستان و انگلیس به بهانه نبود اصلاحات اقتصادی از اعطای کمک‌های مالی «نجات‌بخش» به لبنان امتناع می‌ورزند و مردم این کشور در مقابل نانوایی‌ها صفوف طولانی تشکیل داده‌اند و برخی از تندروها در بیروت اقدام به بستن معابر عمومی و آتش‌زدن لاستیک خودرو می‌کنند، اعلام ورشکستگی لبنان قریب‌الوقوع به نظر می‌رسد. این روزنامه هشدار داد: هم‌اکنون در لبنان توطئه‌ای جهت به گرسنگی کشاندن ملت این کشور از جمله مردم فقیر و نیازمند که اکثریت جامعه را تشکیل می‌دهند، جریان دارد. «لیره» واحد پول ملی لبنان ظرف چند ماه بیش از ۸۰ درصد ارزش خود را از دست داده و هم‌‌اکنون ارزش آن در مقابل هر دلار در بازار سیاه به مرز ۹ هزار لیره رسیده است. ارزیابی‌های رسمی ثابت می‌کند که بر اساس استانداردهای بین‌المللی دست‌کم ۵۰ درصد ملت لبنان زیر خط فقر زندگی می‌کنند. 
بر پایه همین گزارش، «جیمز جفری» نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه، افتخار می‌کند که دولت متبوع وی عامل فروپاشی لیره سوریه است و به طور حتم واشنگتن عامل فروپاشی سریع لیره لبنان نیز هست. رأی‌الیوم در همین رابطه از سرمایه‌داران و بازرگانان لبنانی که سرمایه‌ها و بخش بانکی این کشور را در اختیار دارند، به عنوان ابزار دست آمریکا جهت ایجاد بحران مالی و اقتصادی در لبنان نام برد. «دیوید شینکر» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سعودی «العربیه» اعتراف کرد بانک مرکزی لبنان و رئیس آن با دولت آمریکا در زمینه بلوکه کردن دارایی‌های حزب‌الله و یارانش در لبنان و خارج از این کشور همکاری کرده است. 
رأی‌الیوم یادآور شد: در کشورهایی همچون ترکیه که واحد پولی آنها بر اثر دخالت مستقیم آمریکا با بحران‌های مشابه مواجه شد، دوستان با تزریق میلیاردها لیره به اقتصاد ترکیه واحد پولی این کشور را تقویت کردند و بانک‌ها نیز برای تقویت واحد پول ملی ترکیه میلیاردها دلار را به بازار عرضه کردند اما آنچه در لبنان جریان دارد، کاملا برعکس چنین رویکردی است. اکثر میلیونرهای لبنانی بیش از ۳۰ میلیارد دلار از سپرده‌های خود را به حساب‌های خارجی منتقل کردند و کشورهای کمک‌کننده اروپایی و عرب حوزه خلیج‌ فارس نیز به لبنان پشت کردند. 
این روزنامه از «ساقط کردن دولت حسان دیاب و غرق کردن لبنان در بحران تغییر هیات دولت و ناامنی و ناآرامی» به عنوان برجسته‌ترین شاخص‌های توطئه آمریکا، رژیم صهیونیستی، فرانسه، انگلیس و عربستان علیه لبنان یاد کرده و از «خلع سلاح حزب‌الله و غرق کردن کشور در گرسنگی و جنگ‌های داخلی» به عنوان اصلاح مورد نظر این کشورها نام برد که به نوشته رأی‌الیوم «دوروتی شیا، سفیر آمریکا در بیروت خارج از چارچوب تمام قوانین و مقررات بین‌الملل و عرف دیپلماتیک این خواسته‌های تحریک‌آمیز را، بی‌شرمانه بیان کرد». به گزارش رأی‌الیوم، آمریکا با هماهنگی رژیم اشغالگر اسرائیل، لبنان را به سمت جنگ داخلی سوق می‌دهد و ابزارهای داخلی در این کشور را در اختیار دارند که آگاهانه یا ناآگاهانه چنین جنگی را شعله‌ور کنند. سرمقاله مزبور با اشاره به سخنرانی اخیر «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله تاکید کرد: لبنان دچار بحران گرسنگی نخواهد شد و به زانو در نخواهد آمد و مقاومت دست از سلاح خود نخواهد کشید و قبل از آنکه بخواهند ملت لبنان و مقاومتش را با گرسنگی و توطئه‌چینی از پا در آورند، آنها را از پا در خواهد آورد. رأی‌الیوم ابراز امیدواری کرد طرف‌های ذی‌ربط در آمریکا، اسرائیل و لبنان قبل از آنکه فرصت از دست برود، فحوای پیام نصرالله را درک کرده باشند، زیرا اگر انفجار روی دهد، هیچ کس در‌امان نخواهد ماند. 

Page Generated in 0/0041 sec