printlogo


کد خبر: 222569تاریخ: 1399/5/11 00:00
تاکسیدرمی برجام‌!

نوید مؤمن: حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر حکیم انقلاب اسلامی دیروز برجام را بار دیگر دارای نواقص مختلف و خسارات فراوان برشمردند؛ برخلاف برخی افراد داخلی که همچنان امیدوارند با روی کار آمدن یک دموکرات، این توافق خسارت‌بار احیا شود.

انتشار سند چشم‌انداز حزب دموکرات آمریکا برای سال 2020 میلادی (‌که هم‌اکنون در آن قرار داریم)، منجر به ذوق‌زدگی جریان‌های حامی احیای توافق هسته‌ای و مذاکره دوباره با آمریکا شده است! حزب دموکرات آمریکا با انتشار پیش‌نویس سند چشم‌‌‌انداز ۸۰ صفحه‌ای خود، ظاهرا خواستار بازگشت واشنگتن به برجام شده و بر در پیش گرفتن سیاست‌های مسالمت‌آمیز در برابر تهران تأکید دارد. روزنامه واشنگتن‌پست در این باره می‌نویسد: «سند پیش‌نویس ۲۰۲۰ حزب دموکرات مخالف هر گونه «تغییر رژیم» در کشورهای جهان است و خواهان صرف هزینه کمتر نظامی در بودجه دفاعی آمریکا می‌باشد».
کمترین شک و شبهه‌ای وجود ندارد که حزب دموکرات با خلق «تصویری مجازی و دروغین» از اهداف و انگیزه‌های خود، سعی در پنهان‌سازی واقعیاتی دارد که با ادعاهای فریبنده رقبای ترامپ سازگار نیست! هر کس این سند را مطالعه کند، تصور می‌کند با حزبی صلح‌طلب(!) و درون‌گرا روبه‌رو است که برای حقوق دولت‌ها و انسان‌ها در سراسر دنیا ارزش قائل است! شاید در نگاه اول، کمتر کسی تصور کند نگارندگان این سند، همان کسانی بوده‌اند که «سند تأسیس داعش» به نام آنها خورده و از طریق «جنگ‌های نیابتی در منطقه و جهان»، میلیون‌ها انسان بی‌گناه را کشته و آواره کرده‌اند! 
گویا کسانی که امروز با مشاهده سند چشم‌انداز حزب دموکرات ذوق‌زده شده و ادعای این حزب مبنی بر احترام نسبت به حاکمیت کشورها را باور کرده‌اند، کاملا فراموش کرده‌اند در سال‌های 78 و 88، یعنی درست زمانی که 2 رئیس‌جمهور دموکرات (‌بیل کلینتون و باراک اوباما‌) بر سر کار بودند، واشنگتن همه ظرفیت و ابزارهای خود را برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی به کار گرفت و البته به سبب وجود رهبر حکیم و ملت آگاه و انقلابی ما در این مسیر شکست خورد!
امروز دموکرات‌ها تاکتیک «تزئین چهره» را در پیش گرفته‌اند؛ این دقیقا همان تاکتیکی بود که باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2008 به آن استناد کرد! او با شعار «تغییر» وارد رقابت‌های انتخاباتی شد و پوست رنگین او، منجر به رنگ شدن کسانی شد که آرزوی «تغییر واقعی در آمریکا» را در سر می‌پروراندند! همگان به یاد دارند سال 2008 میلادی، چگونه میلیون‌ها سیاه‌پوست، آسیایی‌تبار و لاتین‌تبار در کنار طرفداران حزب دموکرات با حضوری گسترده و بی‌سابقه در انتخابات آمریکا، «اوباما» را تا کاخ سفید بدرقه کردند! 
ماه نوامبر سال 2008، تنها چند روز پس از پیروزی اوباما بر جان مک‌کین نامزد مقبور حزب جمهوری‌خواه، استراتژیست‌های مطرح آمریکایی آب پاکی را روی دستان کسانی ریختند که سودای «حاکمیت منطق و انسانیت» در آمریکا و «تعریف اهداف صلح‌طلبانه» در سیاست خارجی این کشور را در سر می‌پروراندند. یکی از این استراتژیست‌ها، «زبیگنیو برژینسکی» مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا و یکی از نظریه‌پردازان برجسته حوزه سیاست خارجی این کشور بود. برژینسکی مقبور در آن زمان تصریح کرد‌: «دگرگونی در زمینه فلسفه سیاسی و اولویت‌هایی که مدنظر اوباماست، می‌تواند وجود داشته باشد اما هیچ تغییر چشمگیری در مواضع آمریکا وجود نخواهد داشت. سیاست خارجی آمریکا مانند یک کشتی بزرگ ‌باری روی آب‌های دنیاست که سال‌هاست در یک راستا حرکت می‌کند و بسیار سریع- آنگونه که یک قایق موتوری در حال حرکت است- نمی‌توان مسیر آن را تغییر داد». علاوه بر برژینسکی، بسیاری از نظریه‌پردازان آمریکایی تأکید دارند ایجاد تغییر اساسی و تعریف استراتژی‌های جدید (‌که مغایر استراتژی‌های تثبیت‌شده در حوزه سیاست خارجی آمریکاست) اساسا در حوزه سیاست خارجی شیطان بزرگ امکان‌پذیر نیست. در این معادله، امکان دارد «لحن» یا «تاکتیک» سیاستمداران تغییر یابد اما «ماهیت» و «استراتژی‌ها»ی سیاست خارجی آمریکا تغییر نخواهد کرد! 
شاید این اصطلاح به مذاق کسانی که در رؤیای سر کار آمدن دموکرات‌ها در آمریکا و احیای گفتمان شکست‌خورده «سازش در برابر دشمن همیشگی ملت و نظام ایران‌» هستند، خوش نیاید اما اگر بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پیروز شود در‌صدد «تاکسیدرمی برجام» بر‌خواهد آمد! به عبارت بهتر، بایدن و دموکرات‌ها به جای دمیدن روح واقعی به سند برجام، به مومیایی کردن جنازه برجام یا پر کردن این جسد با کاه و کاغذ خواهند پرداخت! «برجام تاکسیدرمی‌شده» هیچ خاصیتی ندارد و در جریان آن عملا هیچ‌گونه تحریمی برداشته یا حتی تعلیق نخواهد شد! چنانکه چهره‌های سرشناس حزب دموکرات قبلا نیز اذعان کرده‌اند، «سر پا نگاه داشتن جسم برجام» را جهت انعقاد «یک سند جامع محدود‌کننده» علیه ایران ضروری می‌دانند، بایدن و همراهانش صرفا به «کالبد برجام» نیاز دارند و‌لاغیر! دموکرات‌ها «ظاهر برجام» را سنگ بنایی می‌دانند که باید در تکمیل بنای «مهار همه‌جانبه ایران» از آن استفاده شود! در هر حال، اعمال محدودیت‌های همه‌جانبه هسته‌ای، موشکی، منطقه‌ای و نظامی علیه کشورمان رؤیای وقیحانه‌ای است که دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان، هر 2 با خود آن را به گور خواهند برد؛ حتی اگر مانند همیشه «گرد خوشبینی» بر چهره «طرفداران دارای شناسنامه ایرانی چینش دوباره میز مذاکره با آمریکا» نشسته باشد.

Page Generated in 0/0045 sec