printlogo


کد خبر: 222608تاریخ: 1399/5/12 00:00
۲ مشکل بزرگ پیش روی فوتبال ایران در ماه‌های آینده
از اساسنامه تا ویلموتس

فوتبال ایران طی ماه‌های آینده همچنان با ۲ مشکل بزرگ دست به گریبان خواهد بود؛ ابتدا مساله اساسنامه که آینده فعالیت‌های فوتبال ما به آن بستگی دارد، سپس پرونده مالی ویلموتس. اظهارات سرپرست فدراسیون فوتبال درباره رفع ایرادهای مدنظر فیفا به اساسنامه این مجموعه، موجب امیدواری فوتبال ایران برای پایان غائله اصلاح اساسنامه و برگزاری انتخابات شده است. اگر اظهارات اخیر حیدر بهاروند درباره رفع این ایرادها نهایی شود، فدراسیون فوتبال یک قدم مهم به اصلاح اساسنامه و برگزاری انتخابات نزدیک خواهد شد و چه بسا بتواند تا اواخر آبان یا اوایل آذر از بلاتکلیفی خارج شود و به این وضعیت سروسامان بدهد. قضیه از این قرار است که بعد از هفته‌ها سکوت و بی‌خبری محض از روند مذاکرات میان ایران و فیفا، سرپرست فدراسیون فوتبال از حل شدن ایرادهای مدنظر فیفا به پیش‌نویس اساسنامه این فدراسیون خبر داد که تقریبا در روزها و هفته‌های گذشته هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی در رابطه با این موضوع انجام نشد و کسی در جریان روند رسیدگی به موضوع و راهکار فوتبال ایران برای رفع دغدغه‌های فیفا نبود. با این حال، اکنون بهاروند می‌گوید فیفا این هفته پاسخ نهایی را می‌دهد و آنها باید سریعا برای برگزاری مجمع عمومی به منظور تایید اساسنامه برنامه‌ریزی کنند و سپس وارد فاز انتخابات شوند. 
 
* تأیید اساسنامه در اواسط شهریور توسط اعضای مجمع
اگر اظهارات بهاروند محقق شود، فدراسیون فوتبال طبق قانون ۲۱ روز قبل از موعد برگزاری مجمع با اعضا نامه‌نگاری خواهد کرد و اساسنامه اصلاحی را برای بررسی و ارائه نظر در اختیار آنها قرار می‌دهد تا در روز موعود، با اطلاعات کافی اساسنامه اصلاحی را تایید یا مجددا اصلاح کنند.
با توجه به قرار گرفتن در مقطع کنونی و تایید اساسنامه توسط فیفا ظرف هفته جاری، احتمال برگزاری مجمع در اواسط شهریور بسیار محتمل است و به نظر می‌رسد تا قبل از شهریور اساسنامه به تایید برسد.
 
* برگزاری انتخابات همزمان با بازی‌ مقابل عراق و بحرین؟
فرآیند انتخابات تا حدودی زمان‌بر است و فدراسیون فوتبال از زمان اطلاع‌رسانی تا دریافت مدارک و بررسی صلاحیت‌ها و فراهم کردن سازو‌کار انتخابات، نیازمند زمانی در حدود ۲ ماه است. چنین روزی تقریبا اواسط یا اواخر آبان خواهد بود که مهم‌ترین روزهای تیم ملی به جهت بازی با عراق و بحرین در انتخابی جام‌جهانی به شمار می‌رود. 
با توجه به همین موضوع، به نظر می‌رسد انتخابات در بازه زمانی اواخر آبان و اوایل آذر برگزار خواهد شد. با این حال همه این احتمالات بستگی به این دارد که فیفا هم مانند بهاروند نسبت به رفع ایرادهای اساسنامه قانع شود یا خیر!
 
* کرونا به نفع ویلموتس شد یا ایران؟
صدور رای بدوی پرونده شکایت مارک ویلموتس و فدراسیون فوتبال به علت شیوع کرونا از زمان معمول طولانی‌تر شده است. پرونده شکایت مارک ویلموتس از فدراسیون فوتبال برای دریافت غرامت ۶ میلیون دلاری از این فدراسیون به علت شیوع کرونا با وقفه طولانی مواجه شده و فیفا هنوز رای این پرونده را صادر نکرده است. به گفته وکلای فدراسیون فوتبال در این پرونده، ایران به طور قطع برنده این مناقشه خواهد شد و سرمربی سابق تیم ملی باید مبلغی از دستمزد از پیش پرداخت شده خود را هم بازگرداند. سرپرست تیم حقوقی فدراسیون فوتبال در این پرونده چندی پیش اعلام کرد با توجه به شیوع کرونا، هنوز قضات این پرونده انتخاب نشده‌اند و کمیته تعیین وضعیت فیفا نیز به همین علت در وضعیت دورکاری است. رضا شاه‌منصوری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اینکه بعد از گذشت یک ماه از این اظهارنظر، آیا فیفا تیم قضات این پرونده را تعیین کرده است یا خیر، گفت: به نظرم کرونا معادلات ما نسبت به این موضوع را به هم ریخت. در حال حاضر کارکنان فیفا دورکاری می‌کنند و به همین دلیل فعلا تیم قضات این پرونده مشخص نشده است. وی ادامه داد: همان‌طور که پیش از این گفتم، فیفا اعلام کرده به محض مشخص شدن تیم قضات، رسیدگی به دفاعیات طرفین و صدور رای انجام خواهد شد اما فعلا زمان دقیقی برای اعلام حکم وجود ندارد. این وکیل ورزشی درباره اینکه طولانی شدن این پرونده به علت شیوع کرونا به سود چه کسی شده و آیا ضرری هم به طرفین مناقشه رسانده یا خیر، گفت: ما دفاعیات خودمان را ارائه کردیم و منتظر صدور رای از سوی فیفا هستیم. جز اینکه سیر رسیدگی به پرونده طولانی‌تر شده، کرونا مشکلی به وجود نیاورده است. چندی پیش ۲ عضو ایرانی تیم حقوقی فدراسیون فوتبال یعنی شاه‌منصوری و ملیح‌زاده از رسیدگی به این پرونده کناره‌گیری کردند اما به فاصله چند ساعت از این اتفاق، فدراسیون فوتبال از حل‌و‌فصل شدن مشکلات میان طرفین خبر داد. شاه‌منصوری درباره رفع دغدغه‌های تیم حقوقی این پرونده گفت: ما با حسن نیت و همدلی در این پرونده کار می‌کنیم. بعد از جلسات خوبی که با آقایان بهاروند و نبی برگزار کردیم، مسائل برطرف شد. آنها هم سعی خود را کردند و ما کار را پیش می‌بریم. در تیم حقوقی ایران، یک وکیل سوییسی به نام لودویک دلشات نیز حضور دارد که شاه‌منصوری در پاسخ به این سوال که آیا در ماجرای اخیر این وکیل هم دلخوری‌هایی از فدراسیون فوتبال داشت یا خیر می‌گوید: «اتفاقات اخیر مربوط به تیم ایرانی بوده است نه وکیل سوییسی». مارک ویلموتس، سرمربی بلژیکی سابق تیم ملی فوتبال ایران در حالی درخواست غرامت ۶ میلیون‌دلاری از فدراسیون فوتبال کرده که در حال حاضر ۲ میلیون‌دلار بابت ۵ ماه حضور در ایران دریافت و نتایج بسیار ضعیفی با تیم ملی کسب کرده است. او در مقطعی که از هدایت تیم ملی کناره‌گیری کرد، بیش از دستمزد خود را دریافت کرده بود ولی همچنان خواستار دریافت مبلغی به عنوان غرامت است. باید دید وعده وکلای فدراسیون برای پیروزی حتمی در این پرونده به ثمر می‌نشیند یا ویلموتس یک فاجعه بزرگ را برای فدراسیون فوتبال رقم خواهد زد.

Page Generated in 0/0035 sec