printlogo


کد خبر: 224332تاریخ: 1399/6/25 00:00
دور دنیا

افشاگری مدیر نتفلیکس درباره صدامک سعودی
مدیر شرکت پخش آنلاین فیلم و سریال «نتفلیکس» فاش کرد که عربستان در برابر حذف ویدئویی انتقادی از ولیعهد سعودی، اجازه پخش فیلم‌هایی با محتوای جنسی و منافی عفت را داد.
رید هستینگز، مدیر شرکت پخش آنلاین فیلم و سریال «نتفلیکس»  در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان آمریکا فاش کرد که عربستان در مقابل حذف ویدئویی علیه محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان که در آن به دلیل قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی مورد انتقاد قرار گرفته بود، اجازه داد  فیلم‌هایی با محتوای آموزشی جنسی پخش شود. هستینگز اعلام کرد سال گذشته میلادی تحت فشار مقامات سعودی بخشی از برنامه «پاتریوت آکت» را حذف کرد.
وی در ادامه تصریح کرد: ما هم به جای آن محتوای دیگری را در نتفلیکس عربستان سعودی قرار دادیم؛ مانند برنامه‌هایی که در اختیار کاربران سعودی قرار گرفت. مدیر نتفلیکس گفت: این اقدام براحتی صورت نگرفت و نگرانی‌هایی در این  زمینه وجود داشت ولی چنین اقدامی در کشوری مانند عربستان «گام خوبی(!)» بوده است.
 در برنامه فکاهی «پاتریوت آکت» که توسط حسن منهاج، کمدین آمریکایی اجرا می‌شد، قتل جمال خاشقجی و سیاست‌های محمد بن‌سلمان و همچنین تهاجم نظامی ائتلاف تحت رهبری ریاض به یمن مورد نقد قرار می‌گرفت. منهاج در این برنامه  که به درخواست سعودی‌ها حذف شده است به صراحت می‌گفت: زمان بازنگری در روابط با عربستان سعودی فرا رسیده است. وی همچنین رویکرد جنگ یمن را بزرگ‌ترین فاجعه در عصر بن‌سلمان توصیف کرد. مقامات سعودی تصمیم گرفتند برنامه پاتریوت آکت را به اتهام نقض قانون جرائم سایبری در عربستان حذف کنند.
***
وعده موج سوم انقلاب‌های عربی
منصف المرزوقی، رئیس‌جمهور سابق تونس تأکید کرد توافقنامه‌های عادی‌سازی روابط که برخی رژیم‌های استبدادی با رژیم صهیونیستی امضا کرده‌اند، در آینده از بین خواهد رفت. المرزوقی با اشاره به اینکه موج سوم انقلاب‌های عربی در راه است، گفت: همان دلایلی که باعث ایجاد موج دوم انقلاب عربی در سودان، عراق و لبنان پس از موج اول انقلاب در این کشورها شد، هنوز هم وجود دارد بویژه اینکه فساد، استبداد، سرکوبگری، فقر و عدم اقدام رژیم‌های استبدادی به اجرای اصلاحات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و آشتی با ملت‌ها همچنان ادامه دارد. رئیس‌جمهور سابق تونس پیش‌تر نیز پیش‌بینی کرده بود موج‌های جدید انقلاب‌های عربی در راه است و این بار این موج انقلاب‌ها از الجزایر و سودان فراتر رفته و به عربستان سعودی و دیگر کشورها خواهد رسید. 
***
آمار2000 روز جنایات عربستان در یمن
مرکز حقوق بشری «عین‌الانسانیه» آمار جنایت‌های ائتلاف سعودی طی ۲۰۰۰ روز حمله مستمر به یمن را منتشر کرد. بر اساس گزارش شبکه «المسیره»، این مرکز اعلام کرد: تعداد شهدا و مجروحان در این مدت به ۴۳ هزار و ۱۸۱ نفر رسیده است. تعداد شهدا ۱۶ هزار و ۹۷۸ نفر است که در میان آنها ۳ هزار و ۷۹۰ کودک و ۲ هزار و ۳۸۱ زن وجود دارد. همچنین در بین مجروحان ۴ هزار و ۸۹ کودک و ۲ هزار و ۷۸۰ زن دیده می‌شود. بر اساس این گزارش، تعداد تأسیسات و مراکز تخریب شده و آسیب دیده به ۹ هزار و ۱۳۵ عدد رسیده است. حملات ائتلاف سعودی باعث نابودی یا وارد کردن خسارت به ۱۵ فرودگاه، ۱۶ بندر، ۳۰۴ نیروگاه و ژنراتور برق و ۵۴۷ شبکه ارتباطی شده است و تعداد تأسیسات تخریب شده و آسیب‌دیده به ۹ هزار و ۱۳۵ عدد رسیده است. جنگنده‌های ائتلاف سعودی ۲ هزار و ۹۸ انبار و شبکه آبرسانی و ۱۹۶۵ مرکز دولتی و ۲۲۰۰ جاده و پل را عمدا هدف گرفته‌اند. تعداد منازل خسارت دیده و نابود‌شده به خاطر حملات به ۵۶۵ هزار و ۹۷۳ عدد، تعداد مراکز خدماتی به ۵۷۶ هزار و ۵۲۸ عدد و تعداد مراکز دانشگاهی آسیب‌دیده به ۱۷۶ هزار عدد رسیده و این حملات همچنین ۱۳۷۵ مسجد، ۳۵۶ مرکز گردشگری و ۳۸۹ بیمارستان و مرکز درمانی را تخریب کرده است. مرکز عین‌الانسانیه تأکید کرد، ائتلاف سعودی ۱۰۹۵ مدرسه و مرکز آموزشی و ۶۷۳۲ زمین زراعی، ۱۳۲ مرکز ورزشی، ۲۴۴ مرکز باستانی و ۴۷ مرکز رسانه‌ای را به عمد هدف گرفته است. همچنین در این حملات، ۲۲ هزار و ۴۰۴ مرکز اقتصادی، ۳۹۳ کارخانه، ۲۸۶ کامیون سوخت، ۱۱ هزار و ۲۲۷ مرکز تجاری و ۴۰۷ مرغداری و دامداری نابود شده‌ یا آسیب دیده‌اند. در پایان بیانیه این مرکز اعلام شده، جنگنده‌های ائتلاف سعودی عمدا ۶ هزار و ۸۹۹ وسیله نقلیه، ۴۶۳ هزار قایق صید، ۸۸۴ انبار غذا، ۳۹۱ ایستگاه سوخت، ۶۷۲ بازار و ۷۸۳ کامیون حامل غذا را هدف گرفته‌اند. جنگ علیه یمن از مارس سال ۲۰۱۵ به بهانه آنچه بازگرداندن «دولت قانونی» نامیده شد، آغاز شد و هنوز ادامه دارد. 
***
امروز برگزار می‌شود
مراسم امضای توافق عادی‌سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی
مراسم امضای توافق عادی‌سازی روابط امارات عربی متحده با رژیم صهیونیستی امروز با حضور «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، «عبدالله بن‌زاید آل‌نهیان» وزیر خارجه امارات و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و مقامات ارشد کاخ سفید در واشنگتن برگزار می‌شود. علاوه بر این، عبداللطیف الزیانی، وزیر خارجه بحرین هم به عنوان میهمان در این مراسم حضور خواهد داشت. در این بین استقبال سرد اتحادیه اروپایی از این مراسم بیشتر از هر موضوع دیگری مورد توجه قرار گرفت. مطابق اخبار رسمی وزیر خارجه مجارستان تنها نماینده دیپلماتیک اتحادیه اروپایی خواهد بود که در این مراسم شرکت خواهد کرد. 

Page Generated in 0/0035 sec