printlogo


کد خبر: 224333تاریخ: 1399/6/25 00:00
نخست‌وزیر جدید ژاپن معرفی شد
یوشی به جای آبه

پس از چند هفته بلاتکلیفی یوشی هیده سوگا، دبیر اول کابینه ژاپن و متحد قدیمی آبه شینزو، دیروز در رای‌گیری حزب لیبرال- دموکرات (حزب حاکم) این کشور توانست اکثریت آرا را به خود اختصاص دهد و از این هفته به عنوان جانشین آبه و نخست‌وزیر جدید ژاپن فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. 
قرار است اواخر هفته جلسه‌ای در پارلمان به منظور برگزاری نشست رای اعتماد به سوگا برگزار شود و در این جلسه وی رسما پست نخست‌وزیری ژاپن را به دست خواهد آورد. 
یوشی 7۲ ساله که فرزند یک کشاورز ساده بوده، اعلام کرده سیاست‌های اقتصادی و بین‌المللی آبه را ادامه خواهد داد. وی اکثریت 394 رای حزب لیبرال- دموکرات را به خود اختصاص داد. ان اچ کی نیز پیش از رای‌گیری پیش‌بینی کرده بود یوشی 70 درصد رای اعضای پارلمان را به خود اختصاص خواهد داد. یوشی روز شنبه اعلام کرده بود به دنبال ترویج دموکراسی و افزایش ارتباطات با کشورهای آسیایی مانند چین و کره‌جنوبی است. وی همچنین گفته بود که قصد تشکیل دولت موقت را ندارد. دست راست آبه شینزو، در مصاحبه با کیودو نیوز در اواسط شهریور گفت واکنش به ویروس کرونا اولویت اصلی دولت بعد خواهد بود. یوشی در این مصاحبه گفت: دولت بعدی نباید یک دولت موقت باشد. رهبر بعدی باید با اعتماد به نفس وظایف خود را انجام داده و مسؤولیت را به مردم واگذار کند. یوشی سال 1948 به دنیا آمد و برخلاف آبه که فرزند یک وزیر خارجه و نوه نخست‌وزیر ژاپن به شمار می‌رفت، یک سیاستمدار خودساخته به شمار می‌رود. وی فرزند یک کشاورز و معلم در یوزاوا، شهری در حومه آکیتا بود که با وجود عدم پیشینه سیاسی اکنون در آستانه در اختیار گرفتن مدیریت سومین اقتصاد برتر دنیاست. یوشی به دانشگاه «هوسی» در توکیو رفت، زیرا این مرکز آموزشی هزینه کمتری نسبت به مراکز دیگر دریافت می‌کرد و همزمان برای پرداخت مخارج خود در یک کارخانه مشغول کار شد و سال 1973 در رشته حقوق فارغ‌التحصیل شد. شغل او در زمینه سیاست از سال 1987 آغاز شد و با حضور در شورای شهر یوکوهاما به «شهردار در سایه» مشهور شد. برخی کارشناسان معتقدند عملکرد یوشی در خروج ژاپن از رکود پس از شیوع کرونا قابل توجه بوده و او حتی بهتر از آبه توانایی ارتباط با رای‌دهندگان ژاپنی را دارد.

Page Generated in 0/0034 sec