printlogo


کد خبر: 224355تاریخ: 1399/6/25 00:00
«وطن امروز» از رشد ۸۵ درصدی قیمت تخم مرغ در یک هفته اخیر گزارش می‌دهد
پرواز قیمت تخم‌مرغ
قیمت هر شانه تخم‌مرغ به ۳۸ هزار تومان رسید

گروه اقتصادی: افزایش 85 درصدی قیمت هر شانه تخم‌مرغ در هفته اخیر واقعیت تلخی است که گزارش‌های میدانی آن را تایید می‌کند. تخم‌مرغ به عنوان ارزان‌ترین منبع پروتئین و یکی از اصلی‌ترین اقلام سبد غذایی خانوارها شناخته می‌شود. به همین دلیل گرانی آن فشار اقتصادی زیادی را به خانواده‌های کم‌درآمد تحمیل می‌کند. این افزایش قیمت گاه موجب حذف یا کمرنگ شدن این ماده غذایی در سبد خانوارها می‌شود. به گزارش «وطن امروز»، قیمت تخم‌مرغ در هفته اخیر افزایش ناگهانی بسیار زیادی داشته است. این میزان افزایش قیمت در چنین بازه زمانی کوتاهی موجب تحیر خانواده‌ها هنگام خرید این محصول شده است. مهدی یوسف‌خانی، رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی ضمن تایید افزایش 85‌درصدی قیمت هر شانه تخم‌مرغ در هفته اخیر گفت: طی یک هفته اخیر قیمت هر شانه تخم‌مرغ از ۲۰ هزار تومان، به ۳8 هزار تومان برای مصرف‌کننده رسیده است. 
 
* ناتوانی دولت در تأمین خوراک طیور
قیمت خوراک دام و طیور همواره بر قیمت تمام‌شده محصول تاثیر بسزایی دارد. سویا و ذرت از اصلی‌ترین خوراک‌های مرغ هستند که این روزها با افزایش قیمت و کمبود آن در بازار مواجه هستیم. قیمت مصوب هر کیلو سویا 2 هزار و 450 تومان است اما از آنجا که دولت تنها 20 تا 30 درصد خوراک مرغ را تامین می‌کند، مرغدار مجبور است برای تامین غذای طیور خود، این کالا را در بازار با قیمت 13 هزار تومان خریداری کند. به این ترتیب تولیدکنندگان مجبورند 70 درصد از نیاز خود را با قیمتی بسیار بالاتر از قیمت مصوب تامین کنند. قیمت مصوب ذرت نیز هزار و 300 تومان است اما قیمت آن در بازار به 3 هزار تومان رسیده است. در این راستا ناصر نبی‌پور، رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفته است اگر دولت در تامین خوراک دام و طیور راهکار اساسی درنظر نگیرد «تخم‌مرغ به کیلویی ۲۳ هزار تومان و هر شانه به ۵۰ هزار تومان هم خواهد رسید». 
 
* صادرات بی‌رویه؛ علت افزایش قیمت
افزایش قیمت ارز و به‌صرفه بودن صادرات تخم‌مرغ باعث شده تولید‌کنندگان تخم‌مرغ علاقه زیادی به عرضه محصولات‌شان در داخل کشور نداشته باشند. این اقدام موجب کمبود تخم‌مرغ در بازار و کاهش عرضه این محصول می‌شود که خود یکی از دلایل افزایش قیمت این محصول است. یوسف‌خانی در رابطه با عوامل گرانی تخم‌مرغ بیان کرد: قیمت تخم‌مرغ به دلیل افزایش صادرات این روزها در حال افزایش بوده و دلیل گرانی تخم‌مرغ، همین صادرات بی‌منطق و بی‌رویه است. وی در پاسخ به این سوال که چرا صادرات کاهش نمی‌یابد یا لغو نمی‌شود، خاطرنشان کرد: باید صادرات منطقی بوده و برنامه‌ریزی آن به نحوی باشد که به بازار داخل لطمه وارد نشود و صادرکنندگان نیز بازار خود و رقابت با کشورهای دیگر را از دست ندهند. به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی، نباید اجازه بی‌حد و اندازه به صادرات مرغ و تخم‌مرغ داده شود که باعث ایجاد مشکل در تأمین و قیمت بازار داخل شود.
 

Page Generated in 0/0037 sec