printlogo


کد خبر: 224731تاریخ: 1399/7/2 00:00
اخبار

واکنش جنبش‌های جهاد و حماس به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران
جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی فلسطین تحریم‌های جدید واشنگتن علیه تهران را محکوم کردند. به گزارش ایسنا به نقل از فلسطین الیوم، داوود شهاب، از رهبران ارشد جنبش جهاد اسلامی فلسطین در واکنش به تحریم‌های جدید واشنگتن علیه ایران گفت: دولت آمریکا دولت وقیحی است که برای ایجاد ثبات در جهان تلاش نمی‌کند، بلکه تلاش‌های آن در راستای مقابله با اقداماتی است که هدف آن کاهش تنش در جهان است. وی گفت: تحریم‌های آمریکا علیه ایران نشان‌دهنده قلدری این کشور است و این اقدام در تضاد با قوانین بین‌المللی و خواسته کشورهای عضو شورای امنیت است. شهاب خاطرنشان کرد: تمام کشورها با تحریم‌های آمریکا علیه ایران مخالفت کردند و همه کشورها سیاست‌های واشنگتن را سبک‌سرانه و بدون تدبیر و مسؤولیت می‌دانند. از سوی دیگر، اسماعیل رضوان، از رهبران جنبش حماس گفت: تحریم‌های آمریکا علیه ایران در راستای تعرض جدید علیه ایران و محور مقاومت به شمار می‌رود و این اقدام خدمتی به طرح‌های صهیونیستی- آمریکایی در منطقه و پیاده کردن معامله قرن است. وی تاکید کرد: این تحریم‌ها به دلیل حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از نیروهای مقاومت وضع شده است. این اقدامات نمی‌تواند حمایت‌های ایران از مساله فلسطین و مقاومت را متوقف کند. رضوان ضمن هشدار به اشغالگران و دولت آمریکا نسبت به تداوم تعرض علیه ایران خاطرنشان کرد: جنبش حماس در کنار ایران و در مقابل تعرض‌های آمریکا خواهد ایستاد. 
***
سردار شکارچی:
پدافند هوایی سوریه را تقویت می‌کنیم
سردار ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به پرسشی درباره حضور مدافعان حرم در سوریه و مسائلی که درباره دخالت نظامی ایران در کشورهای دیگر مطرح می‌شود، بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران کسی را مجبور نکرده است مثلا از افغانستان به سوریه برود و بجنگد، دخالت نظامی زمانی است که ما لشکر یا تیپی را به سوریه ببریم که چنین چیزی را نداریم و حضور ما حضور مستشاری است. وی گفت: اخیرا در سفری که ریاست ستادکل نیروهای مسلح به سوریه داشت، به درخواست دولت سوریه قرار شد پدافند هوایی این کشور تقویت شود و به دنیا هم اعلام کردیم که ما این قرارداد را با دولت سوریه داریم و حتما هم آن را تقویت می‌کنیم. حضور ما در هر کشوری بنا به درخواست آن دولت است و دخالت نظامی برای زمانی است که ما بدون موافقت آن دولت حتی یک نفر را به عنوان مستشار وارد آن کشور کنیم. سخنگوی ارشد نیروهای مسلح تاکید کرد: هر کشوری که در مقابل رژیم صهیونیستی و رژیم خونخوار آمریکا صف‌آرایی کند، هر آنچه بتوانیم به آن کمک می‌کنیم. اما مشکلات اقتصادی کشور ما ایجاب نمی‌کند که چیزی را رایگان به کسی بدهیم، حتما چیزهایی را ممکن است از ما بخرند. وی درباره موضوعاتی که پیرامون کمک تسلیحاتی ایران به یمن مطرح می‌شود، عنوان کرد: ما تجربه فناوری در حوزه دفاعی را به آنها منتقل کردیم و یاد گرفته‌اند خودشان موشک و پهپاد و سلاح در یمن تولید کنند. اینگونه نیست که ما از ایران موشک در اختیار آنها قرار دهیم. ما تجربه و دانش خودمان را به مردم یمن منتقل کرده‌ایم. 
***
وزیر دفاع:
حق تعقیب قاتلان شهید سلیمانی به قوت خود باقی است
سرتیپ امیر حاتمی در مراسم تجلیل از پیشکسوتان عرصه ایثار، آزادگان، جانبازان و بازنشستگان وزارت دفاع با اشاره به رشادت‌های سردار سرافراز اسلام شهید سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی در مبارزه با تروریسم جهانی گفت: هدف دشمن از ترور شهید سلیمانی جلوگیری از تحقیر بیشتر آمریکا نزد اذناب منطقه‌ای خود بود. وزیر دفاع با بیان اینکه یاد سردار دل‌ها همواره در دل آزادی‌خواهان جهان زنده خواهد ماند، افزود: حق تعقیب قاتلان شهید سلیمانی به قوت خود باقی است و این لرزه همواره بر تن جنایتکاران خواهد ماند. امیر سرتیپ حاتمی تصریح کرد: مقاومت تا بیرون راندن دشمن از غرب آسیا و پاک کردن منطقه از لوث وجود شیطان بزرگ ادامه خواهد یافت و این مسیر با الهام‌گیری از راه شهدای دفاع‌مقدس و راه امام حسین(ع) و یارانش با قدرت پیش خواهد رفت. 
***
وزیر خارجه ونزوئلا:
رفتار تهدیدآمیز واشنگتن تأثیری بر روابط تهران- کاراکاس ندارد
وزیر خارجه ونزوئلا با محکوم کردن تحریم‌های جدید اعمال شده علیه ایران و ونزوئلا گفت که رفتار تهدیدآمیز و متکبرانه واشنگتن تاثیری بر روابط دوستانه ایران و ونزوئلا نخواهد داشت. به گزارش راشا تودی، خورخه آرازا، وزیر خارجه ونزوئلا روز دوشنبه در صفحه توئیترش از تحریم‌های جدیدی که آمریکا علیه ایران و نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا اعمال کرده است، انتقاد کرد و نوشت: ونزوئلا خصومت جدید آمریکا نسبت به جامعه جهانی را که تحریم‌های یکجانبه‌ علیه رئیس‌جمهور مادورو به عنوان بخشی از کارزار ثابت خصومت علیه جمهوری اسلامی ایران و کشور ما است محکوم می‌کند. علاوه بر این، کاراکاس اعلام کرده است عملکرد واشنگتن نشان داد هیچ احترامی برای سازمان ملل قائل نیست و تحریم‌های جدید بدون هیچ پایه و اساسی در قوانین بین‌المللی اعمال شده‌اند. هیچ رفتار تهدیدآمیز و متکبرانه‌ای از سوی دولت آمریکا ونزوئلا را از برقراری روابط دوستانه با ایران منع نمی‌کند. 

Page Generated in 0/0034 sec