printlogo


کد خبر: 225648تاریخ: 1399/7/27 00:00
پرونده مطالبات سرمربیان اسبق سرخابی همچنان باز است
برانکو راضی، شفر ناراضی

قصه تکراری و پرغصه فوتبال ایران یعنی بدهی به بازیکنان و مربیان خارجی گویا پایانی ندارد و در این میان سرخابی‌های پایتخت بیش از دیگر تیم‌ها درگیر این موضوع هستند. پس از کش و قوس‌های فراوان، به گفته وکیل برانکو ایوانکوویچ او بخش زیادی از طلبش را دریافت کرده اما در آن سو، آبی‌های پایتخت با آنکه بخشی از مطالبات وینفرد شفر را پرداخت کرده‌اند، مربی آلمانی از آنها دلخور است و کل طلبش را یکجا می‌خواهد. حال باید منتظر ماند و دید بالاخره مدیران این ۲ باشگاه می‌توانند پرونده مطالبات مربیان پیشین خود را ببندند؟
***
* استقلال به شفر پول داد، مربی آلمانی ناراحت شد!
مسؤولان استقلال موفق شدند بخشی از مطالبات سرمربی اسبق خود را پرداخت کنند. 
در شرایط کنونی اصلی‌ترین مشکلی که مدیران باشگاه استقلال با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، مساله مطالبات وینفرد شفر است. سرمربی آلمانی سابق آبی‌ها بابت ‌طلب 600 هزار دلاری‌اش ضمن شکایت به فیفا، استقلال را محکوم کرده و پنجره نقل و انتقالاتی این باشگاه را بسته است. 
از این رو مسؤولان استقلال هنوز نتوانسته‌اند قرارداد بازیکنان جدید خود را به خاطر پنجره بسته‌شان ثبت کنند و باید هر طور شده پول شفر را بپردازند تا بتوانند با باز کردن پنجره نقل و انتقالاتی، از نفرات جدید خود در لیگ بیستم استفاده کنند. 
در چنین شرایطی مدیران باشگاه به دنبال تامین منابع مالی برای پرداخت پول شفر هستند. آنها در نخستین گام موفق شدند بخشی از مطالبات این مربی را تامین کرده و به حساب او واریز کنند. با اینکه امید می‌رفت با واریز این بخش از پول شفر، او تا حدی راضی شود اما مربی آلمانی که از مسؤولان استقلال عصبانی است زیر بار دریافت قسطی طلبش نمی‌رود. 
او در مصاحبه‌ای گفته است پولش باید به طور کامل پرداخت شود و پرداخت اقساطی مورد تایید خودش و فیفا نیست. حال اما مسؤولان استقلال درصددند تا پایان هفته جاری مابقی پول شفر را هم پرداخت کنند و قسط اول را فقط برای به دست آوردن دل این مربی واریز کرده‌اند. حال با این شرایط باید منتظر ماند و دید طی روزهای آینده چه اتفاقاتی درباره ماجرای ‌طلب شفر و پنجره بسته نقل و انتقالاتی استقلال رخ خواهد داد. 
 
* وکیل برانکو: ٧۵ درصد مطالبات پرداخت شده است
از سوی دیگر در باشگاه پرسپولیس، وکیل سرمربی اسبق این تیم می‌گوید با وجود اینکه این مربی کروات شرایط تحریم را در ایران درک کرده بود و با پرسپولیس با انعطاف رفتار می‌کرد اما مدیران این باشگاه از او قدردانی نکردند. 
در چند روز اخیر بعد از ماه‌ها وعده در نهایت مدیران پرسپولیس توانستند ٧۵ درصد مطالبات برانکو ایوانکوویچ را تسویه کنند. پرسپولیس در ماه‌های اخیر بشدت تحت فشار فیفا قرار داشت و از این رو به واسطه درآمدهایش از فیفا و پول انتقال علیرضا بیرانوند توانست ابتدا مطالبات ایگور پانادیچ، زلاتکو ایوانکوویچ و مارکو استیلینوویچ را تسویه کند و در ادامه بخش زیادی از مطالبات برانکو را پرداخت کرد و حالا سرمربی سابق پرسپولیس منتظر است در روزهای آینده ٢۵ درصد باقیمانده طلبش هم پرداخت شود تا رسما پرونده او در فیفا بسته شود. 
وکیل ایوانکوویچ در گفت‌و‌گویی اظهار کرد: در یک سال اخیر باشگاه بارها با ما تماس گرفت، من یک بار به استانبول و یک بار هم به تهران با هزینه باشگاه سفر کردم. برانکو و دستیارانش اواخر فصل بسیار موفق در ژوئن 2019 (خرداد ١٣٩٨) حاضر بودند به باشگاه تخفیف بدهند اما با جیب خالی ایران را ترک کردند. 
رادو بوشیچ افزود: در ادامه ما در استانبول مذاکره کردیم. باشگاه پرسپولیس گفت هیچ پولی پرداخت نمی‌کند، چون آنها تصور می‌کردند در زمان مذاکره برانکو با الاهلی، تخلفی رخ داده است و استدلال محکمی برای این موضوع داشتند. از ما خواستند به فیفا شکایت نکنیم اما ما قبول نکردیم و در نهایت هم شکایت کردیم و فیفا در تاریخ ٢۶ فوریه (٧ اسفند ٩٨) به سود ما رای داد. بعد از صدور رای از سوی فیفا باشگاه قصد داشت به CAS اعتراض کند اما در آخرین لحظه منصرف شد. 
وی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر پرسپولیس چقدر از مطالبات برانکو را پرداخت کرده است، گفت: رقم دقیق نمی‌توانم بگویم اما می‌توانم تایید کنم تا این لحظه ٧۵ درصد مطالبات برانکو ایوانکوویچ پرداخت شده که این خیلی خوب است. 
بوشیچ در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به این سوال که آیا هنوز هم مجازات‌های فیفا پرسپولیس را تهدید می‌کند، گفت: من به فیفا اطلاع دادم که پرسپولیس تا به حال چقدر پرداخت کرده است. امیدوارم بتوانیم از مجازات‌های دیگر جلوگیری کنیم اما شما می‌دانید که این در دست ما نیست و همه چیز در اختیار فیفاست. 
وی در ادامه به مذاکرات فدراسیون فوتبال ایران و برانکو برای قبول هدایت تیم ‌ملی فوتبال ایران اشاره کرد و گفت: مذاکرات انجام شد و برانکو آماده بود تحت شرایط مالی بسیار عادلانه سرمربی تیم ‌ملی فوتبال ایران شود اما تاج به یک باره ویلموتس را انتخاب کرد. 
او در پاسخ به این سوال که آیا بدهی پرسپولیس به برانکو موجب شد وی سرمربی تیم ‌ملی فوتبال ایران نشود، گفت: این یک فرضیه است و نمی‌توانم درباره آن با قطعیت نظر بدهم. 
وکیل سرمربی اسبق پرسپولیس در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: برانکو هرگز از حضور در ایران پشیمان نخواهد شد. او به نتایج ورزشی خود در پرسپولیس و تیم ‌ملی فوتبال ایران بسیار افتخار می‌کند. او در بین مردم ایران محبوب و عزیز بوده و همیشه آنها را دوست دارد. به همین دلیل با وجود همه مشکلات، برانکو زودتر ایران را ترک نکرد. برانکو زمانی که کار می‌کند فقط نتیجه، ورزش و پیشرفت بازیکنان برایش مهم است. متأسفانه مدیریت باشگاه پرسپولیس هرگز حرفه‌ای رفتار نکرد. همه مربیان با ورود به ایران آگاه بودند ایران تحت تحریم سخت است و به همین خاطر برانکو همیشه سرشار از درک و انعطاف بود. در روزهایی که در ایران بود هرگز مدیریت را تحت فشار قرار نداد با این حال مدیران پرسپولیس بدرستی از برانکو قدردانی نکردند. برانکو هر چقدر هم آدم خوبی باشد، تحملش نامحدود نیست. برانکو فقط دستمزدش در قرارداد را می‌خواست، نه یک یورو بیشتر، نه یک یورو کمتر. 
بوشیچ در پایان در پاسخ به این سوال که آیا پیش‌بینی می‌کند روزی دوباره برانکو به فوتبال ایران بازگردد، گفت: من درباره بازگشت احتمالی برانکو به فوتبال ایران خیلی خوشبین نیستم اما باید بدانید هرگز نباید گفت هرگز.

Page Generated in 0/0037 sec