printlogo


کد خبر: 227050تاریخ: 1399/9/2 00:00
تحلیل روزنامه آسیاتایمز از سرنوشت سیاست‌های تحریمی دولت ترامپ علیه ایران
پمپئو با هر معیاری از ایران شکست خورده است

روزنامه آسیاتایمز در تحلیلی سیاست فشارحداکثری آمریکا در برابر ایران را که توسط مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا پیش برده می‌شد، شکست‌خورده عنوان و راهکارهای احتمالی دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا را برای تعامل با ایران بویژه در زمینه هسته‌ای بررسی کرد. به گزارش «وطن امروز»، روزنامه آسیاتایمز در تحلیلی درباره سیاست‌های دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در قبال ایران که با اعمال تحریم‌های متعدد همراه بوده است و رویکردی که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا می‌تواند نسبت به ایران در پیش بگیرد، نوشت: با هر معیاری طبق اقرار خود مایک پمپئو، فشار آمریکا کاملا در متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران شکست خورده، اگرچه تحریم‌ها به اقتصاد آن آسیب زده است. در واقع عدم پایبندی انتخابی تهران به تعهدات هسته‌ای در واکنش به خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، ایران را به هسته‌ای شدن نزدیک‌تر کرده است. این روزنامه در ادامه تحلیلش نوشت: به بیان دیگر، بر خلاف ادعاهای پمپئو که تحریم‌های قهری «ابزار مهم امنیت ملی بوده‌اند»، در واقع این اقدامات خطرات اشاعه‌ای را افزایش داده‌اند. این یک واقعیت راهبردی است که انتظار می‌رود دولت بایدن قرار است با معیارهایی مصالحه‌آمیزتر به این موضوعات بپردازد. این تحلیل می‌افزاید: پمپئو بدون شک توسط تاریخدان‌های آینده به عنوان دیپلماتی سنگدل مورد قضاوت قرار خواهد گرفت که از طریق اعمال حداکثر رنج و سختی ممکن به مردم ایران، به دنبال تغییر حکومت در این کشور بود. به گزارش ایسنا، آسیاتایمز همچنین مطرح کرد: اگر بایدن بخواهد آمریکا را به چارچوب توافق هسته‌ای بازگرداند و بر این اساس این کشور به پایبندی به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل بازگردد، می‌تواند از قدرت و اختیارات ریاست‌جمهوری‌اش استفاده کرده و فرمان‌هایی اجرایی را صادر کند که تحریم‌های دولت ترامپ علیه ایران را لغو کند. این روزنامه در ادامه می‌نویسد: بایدن و تیم سیاست خارجی او این گزینه را خواهند داشت که به جای اتخاذ رویکردی «متمرکز» که تمام موضوعات مهم را به طور همزمان در راستای دست یافتن به راهکاری کلی مطرح می‌کند، شبیه دولت باراک اوباما عمل کرده و موضوعات هسته‌ای و غیرهسته‌ای را از هم جدا کنند. 
طبق تحلیل آسیاتایمز، رویکرد متمرکز که توسط گروهی از کارشناسان مسائل ایران مطرح می‌شود، به ۲ دلیل یک بیراهه است؛ اول اینکه حل‌وفصل مساله مهم هسته‌ای را پیچیده می‌کند. دوم مستلزم نظر مستقیم متحدان آمریکا در منطقه است که در ضرورت تداوم سیاست آمریکا در به انزوا کشاندن ایران مقاومت می‌کنند. 
این روزنامه در تحلیلش مطرح می‌کند: رویکرد معقول‌تر و مشابه «تنش‌زدایی متمایز» در دولت اوباما، تمرکز بر محدودسازی در زمینه هسته‌ای به عنوان نخستین و مهم‌ترین اولویت است که شامل بازگرداندن آمریکا به جایگاهش در توافق هسته‌ای و سپس نشان دادن حسن‌نیت از جانب ۲ طرف به عنوان کمکی برای مذاکراتی گسترده‌تر است. 

Page Generated in 0/0042 sec