printlogo


کد خبر: 227099تاریخ: 1399/9/3 00:00
۴۷۵
* طی 24 ساعت ۴۷۵ نفر از هموطنان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند

دیروز نیز آمار مبتلایان به ویروس کرونا به بیش از 13 هزار نفر رسید. این افزایش ناشی از افزایش تست کرونا در کشور است. به گزارش «وطن امروز»، از بین 31 استان درگیر با ویروس کرونا، فقط 4 استان کشور نارنجی گزارش شده است و 27 استان دیگر در شرایط قرمز قرار دارند. سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۱۳۰۵۳ مورد جدید «کووید-۱۹» در کشور طی ظهر روز شنبه تا ظهر یکشنبه خبرداد. سیماسادات لاری گفت: طی این مدت و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۳ هزار و ۵۳ بیمار جدید مبتلا به «کووید-۱۹» در کشور شناسایی شدند که ۲ هزار و ۱۶۰ نفر از آنها بستری شدند. وی گفت: مجموع بیماران «کووید-۱۹» در کشور به ۸۵۴ هزار و ۳۶۱ نفر رسید. لاری ادامه داد: متاسفانه در طول این مدت ۴۷۵ بیمار «کووید-۱۹» جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۴۴ هزار و ۸۰۲ نفر رسید. وی گفت: خوشبختانه تاکنون ۶۰۳ هزار و ۴۴۵ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. به گفته وی، ۵۷۹۶ نفر از بیماران مبتلا به «کووید-۱۹» در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. لاری گفت: تاکنون ۵ میلیون و ۷۸۸ هزار و ۱۶ آزمایش تشخیص «کووید-۱۹» در کشور انجام شده است. وی در توضیح استان‌های در شرایط قرمز کرونا گفت: استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه‌وبویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال‌وبختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند. لاری ادامه داد: همچنین استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان‌وبلوچستان در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.
لاری گفت: میانگین بروز موارد مثبت بستری در هفته گذشته در کشور حدود ۲۴ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت گزارش شده است. وی افزود: بیشترین میزان بروز موارد مثبت بستری در هفته گذشته به ترتیب در استان‌های ایلام، سمنان، یزد و خراسان جنوبی بوده است که میانگین بروز در استان‌های یادشده با اختلاف قابل توجهی بالاتر از میانگین کشوری است. لاری ادامه داد: میانگین بروز هفتگی موارد مرگ‌و‌میر ناشی از کرونا در کشورمان حدود 5/44 ‌نفر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت گزارش شده است که بیشترین میزان بروز مربوط به استان‌های یزد، خراسان جنوبی، ایلام، آذربایجان غربی و سمنان بوده است.
 
* کرونا جان ۲۰ هزار تهرانی را گرفت
طبق گفته رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران، حدود نیمی از جان‌باختگان کرونا تهرانی هستند. ناهید خداکرمی با اشاره به اینکه کرونا جان 20 هزار تهرانی را گرفته است، گفت: 5/48 درصد بیماران طی ۲ هفته گذشته در میهمانی‌های خانوادگی مبتلا به کرونا شده‌اند و در این شرایط، «روزه عاطفی» در پیشگیری از کرونا مؤثر است.
 وی ‌درباره وضعیت کرونا در پایتخت اظهار داشت: کرونا تاکنون سبب جان باختن 20 هزار نفر در تهران شده و اجرای محدودیت‌ها به طور قطع در پیشگیری از آمار مبتلایان و متوفیان حائز اهمیت و موثر است. وی درباره سرانجام تعطیلی بوستان‌ها اظهار داشت: ضرورتی به اجرای تعطیلی بوستان‌ها به دلیل شیوع کرونا نیست، چرا که بر اساس مطالعاتی که در تهران و دیگر کشورها انجام شده مشخص شده بوستان‌ها و حمل‌و‌نقل عمومی تأثیر چندانی در افزایش شیوع کرونا ندارند، چرا که قرار گرفتن در محیط‌های باز و حتی سربسته که کمتر از نیم ساعت باشد احتمال ابتلا به کرونا را چندان زیاد نمی‌کند.
 وی در ادامه گفت: شهروندانی که به بوستان‌ها مراجعه می‌کنند باید نسبت به رعایت فاصله اجتماعی 5/1 متری اهتمام داشته باشند و پروتکل‌های بهداشتی کاملا رعایت شود. رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت: فاز سوم مطالعاتی بزودی درباره کرونا در پایتخت توسط مدیریت شهری انجام و وضعیت کرونا به صورت دقیق از اول مرداد تا آخر دی‌ماه رصد می‌شود. در ۲ فاز قبلی مشخص شد که ابتلا به کرونا در ساکنان مناطق مرکزی بیشتر نبوده است. خداکرمی در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه 5/48 درصد بیماران در ۲ هفته قبل از طریق میهمانی‌های خانوادگی به کرونا مبتلا شده‌اند، گفت: برای پیشگیری از کرونا باید روزه عاطفی بگیریم و از میهمانی‌های خانوادگی پرهیز کنیم و رعایت فاصله اجتماعی را حتی در میان اقوام هر چه بهتر مدنظر قرار دهیم. 
 

Page Generated in 0/0039 sec