printlogo


کد خبر: 230895تاریخ: 1399/12/5 00:00
اخبار

آیت‌الله جنتی در اجلاسیه خبرگان رهبری با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1400 تأکید کرد
شورای نگهبان بیش از هر چیز به تقوای کاندیداها توجه کند
آیت‌الله جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری، صبح دیروز در هشتمین اجلاسیه خبرگان رهبری در دور پنجم با گرامیداشت یاد آیت‌الله محمد یزدی، آیت‌الله مصباح‌یزدی و آیت‌الله امینی به حلول ماه رجب اشاره کرد و گفت: این ایام بسیار ایام مبارکی است که باید قدر آن را بدانیم. وی انتخابات مجلس یازدهم را انتخاباتی دانست که مردم آزادانه رأی خود را دادند و گفت: امیدوارم نمایندگان حق مردم را ادا کنند و به فکر خودشان و جریانات سیاسی و دوستان‌شان نباشند. آیت‌الله جنتی تصریح کرد: نمایندگان به مردمی خدمت کنند که آنها را انتخاب کرده‌اند و اولویت‌ها را در نظر بگیرند و به مسائل فرعی نپردازند. رئیس مجلس خبرگان رهبری درباره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: قانون اساسی شرایط رئیس‌جمهور را مدیر، مدبر و باتقوا عنوان کرده که باید به این شرایط اهمیت داد. شورای نگهبان در تایید صلاحیت‌ها بیش از همه باید به تقوای کاندیداها توجه کند. تقوا در حد عدالت و یک درجه بالاتر از عدالت است و طبیعی است مردم باتقواترین را انتخاب می‌کنند. امیدوارم کسانی که از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت می‌شوند، از ابتدا تا پایان تقوای لازم را داشته و خادم ملت باشند. وی در ادامه با تقدیر از اقدامات ضدفساد دستگاه قضا گفت: از آیت‌الله رئیسی بابت اقدامات در مبارزه با فساد تشکر می‌کنیم. مبارزه با فساد از خواسته‌های مردم است. مردم گرفتار فساد گردن‌کلفت‌ها و زوردارها هستند و این مرد کمر بسته و به جنگ فساد می‌رود و قطعا مردم قدردان و حامی اقدامات ایشان و قوه ‌قضائیه هستند. آیت‌الله جنتی همچنین در بخشی از نطق افتتاحیه هشتمین اجلاس پنجمین مجلس خبرگان رهبری گفت: کرونا از مسائل امروز ما و دنیا است که فکر همه را مشغول کرده و مشکلات فراوان اقتصادی و سیاسی به وجود آورده است. برخی از وضعیت اقتصادی نامناسبی برخوردار شده وکسب‌وکارها کساد شده و نمی‌توانند زندگی خود را بچرخانند. مردم عزیز ما در ایام کرونا کمک‌های مؤمنانه خوبی به همدیگر کردند و برخی صاحب‌خانه‌ها مراعات حال مستأجران را کردند. ما مردم عزیزی داریم و از همه مسؤولان بدون استثنا می‌خواهم هر خدمتی می‌توانند به مردم بکنند. وی افزود: قدردان خدمات کادر درمان برای تلاش‌های فراوان جهت حفظ سلامت مردم هستیم و یاد و خاطره شهدای خدمت در این عرصه را گرامی می‌‌داریم. 
همچنین در حاشیه این اجلاس، انتخابات اعضای هیأت‌رئیسه این مجلس برگزار شد. بر اساس انتخابات انجام‌شده، اعضای سابق هیأت‌رئیسه خبرگان رهبری برای یک دوره ۲ ساله ابقا شدند و آیت‌الله جنتی به عنوان رئیس، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی به عنوان نایب‌رئیس اول و آیت‌الله موحدی‌کرمانی به عنوان نایب‌رئیس دوم در جایگاه خود باقی ماندند. همچنین آیت‌الله خاتمی و آیت‌الله کعبی به عنوان منشی، آیت‌الله حسینی‌بوشهری به عنوان کارپرداز فرهنگی و حجت‌الاسلام والمسلمین قمی به عنوان کارپرداز اداری- مالی مجلس خبرگان رهبری در سمت خود ابقا شدند. 
***
آیت‌الله العظمی جوادی‌آملی در دیدار سرلشکر باقری:
باید به جایی برسیم که دشمنان از اقتدار ما بترسند
آیت‌الله العظمی جوادی‌آملی، مرجع تقلید شیعیان و مفسر برجسته قرآن کریم در دیدار ‌سرلشکر ‌باقری،‌ رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح، با بیان اینکه باید با قدرت و استفاده از ظرفیت‌های داخلی، جدیدترین سلاح‌ها را بسازیم، گفت: باید جلوی اختلاس‌ها و حقوق‌های نجومی گرفته شود. وی با اشاره به اینکه قطعا مکتب اسلام که با کرامت انسانی همراه است، ماندگار خواهد بود، بر ضرورت حفظ وحدت ملی تأکید کرد و اظهار داشت: انقلاب اسلامی از گذشته تاکنون از پایگاه مردمی برخوردار بوده است و اگر مردم پای کار انقلاب نباشند، همان‌طور که تاریخ نشان داده است توطئه دشمنان در مدت کمی کارساز خواهد شد. حضرت آیت‌الله جوادی‌آملی تأکید کرد: ما قصد دعوا و جنگ با کسی را نداریم و اصلا کار اصلی ما جنگ نیست اما خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم فرمود: طوری باشید که دشمنان از شما بترسند. وی با اشاره به اینکه اگر به آنچه مطلع هستیم، عمل کنیم، خداوند در آنچه نمی‌دانیم، راه را برای‌مان روشن خواهد کرد، بیان کرد: ملت ایران از نظر هوش و ذکاوت، پیشینه تاریخی و فرهنگ از دشمنان جلوتر هستند و همچنان که تاکنون نشان داده‌اند، ظرفیت توسعه و پیشرفت را در عرصه‌های مختلف دارند. حضرت آیت‌الله جوادی‌آملی با بیان اینکه ما ملت ظلم‌پذیری نیستیم و موظف هستیم به جایی برسیم که دشمنان از اقتدار ما واهمه داشته باشند، گفت: ما نباید غفلت کنیم و نباید گرفتار منیت‌ها و کید شیطان شویم، بلکه باید تلاش و کوشش کرد و در حوزه تولید گام مؤثر برداشت. 
***
درخواست پکن از واشنگتن برای بازگشت به برجام
وزارت خارجه چین از آمریکا خواست به منظور خارج شدن از بن‌بست موجود در ارتباط با موضوع برجام، به این توافق بازگردد. وزارت خارجه چین خواستار بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای ایران برای حل بن‌بست موجود شد. «وانگ ونبین» سخنگوی این وزارتخانه دیروز به خبرنگاران گفت: چین همیشه معتقد است که بازگشت ایالات‌متحده به برجام تنها راه درست برای حل بن‌بست ایجادشده در ارتباط با توافق هسته‌ای است. دیپلمات چینی افزود: آمریکا و متحدانش باید احساس فوریت را تقویت کنند و به میز مذاکره با ایران بازگردند. او در ادامه گفت: همه طرف‌ها باید با آرامش و خویشتن‌داری عمل کنند و از اقداماتی که ممکن است اوضاع را تشدید کند، خودداری کنند. این مقام وزارت خارجه چین درباره مذاکرات اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تهران هم اظهارنظر کرد و گفت پکن امیدوار است این نهاد و ایران با هم کنار بیایند تا بتوانند نقشی سازنده در رفع بن‌بست‌ها ایفا کنند. 

Page Generated in 0/0054 sec