printlogo


کد خبر: 230937تاریخ: 1399/12/6 00:00
اخبار

روایت سرلشکر باقری از چگونگی ترور شهید سلیمانی
لشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح صبح دیروز در همایش بین‌المللی مطالبات حقوقی- بین‌المللی دفاع‌مقدس که در باغ‌موزه دفاع‌مقدس و انقلاب اسلامی برگزار شد، با اشاره به عملیات ترور شهید حاج‌قاسم سلیمانی در عراق توسط نیروهای تروریست آمریکایی عنوان کرد: یک میهمان خارجی در عراق حضور پیدا کرده است. او حامل پیامی بوده در پاسخ به پیغام و پیام عربستان سعودی به دعوت نخست‌وزیر عراق، با هواپیمای غیرنظامی مسافری و یک سفر علنی مشخص داشته است او را مورد اصابت قرار دادند، نه با بمب معمولی، با بمبی که تجهیزات زرهی را با آن می‌زنند. این بمبی که به خودروی سردار سلیمانی زدند،‌ تا ۳۰ سانتیمتر در فولاد فرو می‌رود. این بمب را زدند تا بدن آنها را تکه‌تکه کنند؛ آنها چنین جنایتی کردند. چه کسی این کار را انجام داد؟ آمریکا. خودش اعلام کرده است. چه کسی به او کمک کرده؟ پایگاه‌های آمریکا در عربستان، قطر، امارات و بحرین که کمک اطلاعاتی کرده‌اند. هواپیما از پایگاه‌های نظامی در کویت و اردن و عراق بلند شد و این خودرو را مورد اصابت قرار داد. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه تمام این کشورها باید پاسخگو باشند، افزود: ما یک به یک به همه کشورها اسناد ارائه می‌دهیم تا نتوانند کتمان کنند که چگونه در این جنایت مستقیما دخالت کرده‌اند. وی با اشاره به پذیرش علنی و رسمی ترور شهید سلیمانی توسط دولت آمریکا گفت: آنها ابتدا گفتند ما دفاع پیش‌دستانه کرده‌ایم؛ سردار سلیمانی برنامه‌ریزی کرده بود حملات سنگینی را به قوای آمریکا در عراق وارد کند. همه دنیا گفتند: سند‌تان کجاست؟ زیرا برای حقوق بین‌الملل سند لازم است. آمریکا نتوانست ارائه بدهد. به فاصله یک هفته حرف خود را تغییر دادند و گفتند ترور سردار سلیمانی در پاسخ به تهاجمات مداوم وی و جمهوری اسلامی ایران به نیروهای آمریکایی بوده است. آن هم سند می‌خواهد که نمی‌توانند ارائه بدهند. 
***
استقبال مقامات ارشد پیشین رژیم صهیونیستی از بازگشت آمریکا به برجام
گروهی از مقامات ارشد پیشین رژیم صهیونیستی در نامه‌ای به نخست‌وزیر این رژیم، از موضع دولت جو بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای حمایت کردند. به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه صهیونیستی اورشلیم‌پست، گروهی از مقامات ارشد پیشین موساد، ارتش و کمیسیون انرژی رژیم صهیونیستی روز دوشنبه با نوشتن نامه‌ای به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم، از بازگشت احتمالی دولت آمریکا به توافق هسته‌ای که دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا از آن خارج شده بود، حمایت کردند. فرماندهان امنیتی رژیم صهیونیستی به نمایندگی ماتان ویلنای، معاون پیشین رئیس ستاد کارکنان ارتش این رژیم در نامه یادشده گفتند که «از اقدام آمریکا برای ترغیب ایران به پیروی آشکار از مقررات تعیین شده در برجام (توافق هسته‌ای) تا زمانی که این توافق شامل تعهد ایران نسبت به پایبندی به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل شود» (در زمینه توسعه موشک‌های بالستیک) حمایت می‌کنند. این نامه علاوه بر ویلنای، توسط تامیر پاردو رئیس پیشین موساد، نیتزان آلون هماهنگ‌کننده پیشین عملیات‌های ارتش رژیم صهیونیستی، عوزی آراد رئیس پیشین شورای امنیت این رژیم و الی لویت معاون مدیر کل پیشین در امور سیاسی کمیته انرژی اتمی این رژیم امضا شده است. مقامات پیشین وزارت جنگ رژیم صهیونیستی از موضع فعلی بایدن مبنی بر عدم لغو تحریم‌های ایران تا زمانی که ایران به پایبندی به توافق هسته‌ای بازگردد، حمایت کردند. آنها در این باره گفتند که هدف اول باید وا داشتن ایران به پایبندی باشد و سپس برای رسیدن به توافق بعدی که خلأ‌های برجام را پر کند، فعالیت شود.  این نامه می‌افزاید: این شامل در نظر گرفتن اطلاعات جدیدی که از زمان برجام گردآوری شده و مشکلات دیگری که ایران ایجاد می‌کند، است. 
***
ایران یکی از محورهای نشست عربی- انگلیسی
وزرای خارجه کشورهای عربی خلیج‌فارس در نشستی با یکی از وزرای انگلیس در رابطه با ایران بحث و رایزنی کردند. به گزارش الخلیج آنلاین، وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس به همراه نایف الحجرف، دبیرکل این شورا و جیمز کلورلی، وزیر انگلیس در امور خاورمیانه و شمال آفریقا نشستی مجازی برگزار کردند. در این نشست در رابطه با روابط میان ۲طرف و همکاری‌های مشترک میان انگلیس و کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بحث و رایزنی شد. در این نشست همچنین در رابطه با تحولات سیاسی و امنیتی منطقه، مبارزه با تروریسم و اوضاع یمن، ایران و عراق بحث و گفت‌وگو شد. 
***
پنتاگون: ایران منبع سلاح حوثی‌های یمن است
سخنگوی پنتاگون ایران را به حمایت تسلیحاتی از انصارالله یمن متهم کرد. جسیکا مانولتی، سخنگوی پنتاگون در گفت‌وگو با شبکه سعودی العربیه در رابطه با پیشرفت تسلیحاتی انصارالله یمن گفت: حوثی‌ها در مرحله اخیر فناوری‌های خود را گسترش داده‌اند. وی مدعی شد که ایران از زمان‌های دور منبع تسلیحاتی حوثی‌ها بوده است. سخنگوی پنتاگون در ادامه به جزئیات این مساله و چگونگی حمایت تسلیحاتی و موشکی ایران از انصارالله نپرداخت اما تاکید کرد که واشنگتن همکاری‌هایی در رابطه با این مساله با شرکای منطقه‌ای خود دارد. به گزارش ایسنا، با وجود محاصره سخت هوایی، دریایی و زمینی یمن توسط عربستان و همپیمانانش، جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز چندین بار به حمایت تسلیحاتی از انصارالله یمن متهم شده است، بدون اینکه در این ادعاها به مدرکی قابل اتکا استناد شده باشد. 

Page Generated in 0/0036 sec