printlogo


کد خبر: 232003تاریخ: 1400/1/19 00:00
اخبار

شکایت فدراسیون فوتبال از AFC  به علت اعطای میزبانی به بحرین در CAS
فدراسیون فوتبال در اطلاعیه‌ای اعلام کرد از کنفدراسیون فوتبال آسیا به علت اعطای میزبانی انتخابی جام‌جهانی در گروه ایران به بحرین، در دیوان داوری ورزش شکایت کرده است. فدراسیون فوتبال ایران اطلاعیه‌ای را درباره اقدامات حقوقی فدراسیون درباره تضییع حق میزبانی ایران در مسابقات مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر صادر کرد. 
۱- همان‌گونه که به اطلاع عموم رسیده است، کنفدراسیون فوتبال آسیا با سلب حق میزبانی ایران در مسابقات مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر، حق میزبانی مسابقات گروه C را به کشور بحرین اعطا نموده است. 
۲- پس از پیگیری‌های مسؤولان فدراسیون در مخالفت با اعطای حق میزبانی رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۲۲ به کشور بحرین و در پی درخواست ریاست فدراسیون فوتبال ایران برای ملاقات با ریاست AFC جهت احقاق حق میزبانی ایران، دبیرکل AFC با ارسال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران اعلام نمود که این تصمیم توسط دبیرخانه AFC گرفته شده و رئیس آن کنفدراسیون (آقای شیخ سلمان) در اتخاذ آن مداخله‌ای نداشته است و در جلسه بین ریاست AFC و ریاست فدراسیون فوتبال ایران در منامه (بحرین)، درباره تقویت همکاری‌های آینده فیمابین AFC و فدراسیون فوتبال ایران مذاکره خواهد شد. 
۳- فدراسیون فوتبال ایران در پاسخ به نامه فوق، از دبیرکل AFC درخواست نمود با توجه به اینکه اعلام نموده است تصمیم به اعطای حق میزبانی به کشور بحرین، توسط دبیرخانه AFC اتخاذ شده است؛ مبانی حقوقی و مستندات قانونی که اجازه اتخاذ چنین تصمیمی را به دبیرخانه AFC داده است را برای فدراسیون فوتبال ایران ارسال نمایند و نیز درخواست گردید دبیرکل AFC شخصا طی جلسه‌ای ویدئویی درباره مبانی حقوقی و قانونی تصمیم خود توضیح دهد که متاسفانه هیچ پاسخی از ایشان دریافت نگردید. 
۴- از آنجا که دبیرکل AFC موضوع جلسه ریاست فدراسیون فوتبال ایران با ریاست AFC را صرفا صحبت در بابت تقویت همکاری‌های آتی فیمابین اعلام نموده بود، طی نامه‌ای به ایشان اعلام گردید موضوع درخواست ملاقات ریاست فدراسیون فوتبال ایران با ریاست AFC پیگیری حقوق میزبانی تضییع‌شده ایران است و در صورتی که این موضوع در دستور کار جلسه نباشد، برگزاری آن جلسه در حال حاضر فوریت نداشته و موضوع راه‌های تقویت روابط فیمابین در جلسه‌ای دیگر در آینده نزدیک مورد بررسی قرار خواهد گرفت. 
۵- دبیرکل AFC در پاسخ به نامه‌های فوق، با ارائه پاسخ‌های کلی و مختصر، مجددا اعلام نمود تصمیم گرفته شده درباره میزبانی بحرین قطعی است و امکان تغییر آن وجود ندارد. 
۶- به‌رغم اینکه فدراسیون فوتبال ایران تا آخرین لحظه برای حل‌و‌فصل موضوع میزبانی از طریق مذاکرات فیمابین صبر و تلاش نمود، پس از اعلام دبیرکل AFC مبنی بر غیرقابل تغییر بودن تصمیم متخذه، فدراسیون فوتبال اقدام به تجدیدنظرخواهی نسبت به تصمیم دبیرکل AFC نزد دیوان داوری ورزش (CAS) نموده است. 
۷- در حال حاضر از آنجا که فدراسیون فوتبال ایران از دیوان داوری ورزش تقاضای رسیدگی سریع به پرونده را نموده است، کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌بایست ظرف مهلت ۲ روز، نظر خود را در این باره به CAS اعلام نماید. بدیهی است مطابق مقررات CAS، در صورت موافقت AFC، رسیدگی به صورت سریع انجام خواهد شد، در غیر این‌صورت دیوان به صورت عادی اقدام به رسیدگی و اتخاذ تصمیم خواهد نمود.
***
پاسخ AFC به اعتراض ایران
دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا در واکنش به اعتراض ایران به میزبانی بحرین از تیم ‌ملی گفت: هر رأیی را که دادگاه بین‌المللی ورزش در این باره بدهد می‌پذیریم. پس از آنکه کنفدراسیون فوتبال آسیا بحرین را به عنوان میزبان مرحله مقدماتی انتخابی جام‌جهانی معرفی و حق میزبانی ایران در ۳ دیدار این مرحله را سلب کرد، مسؤولان فدراسیون فوتبال به این تصمیم اعتراض و به دادگاه بین‌المللی ورزش شکایت کردند. نشست کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا روز چهارشنبه با حضور جیانی اینفانتینو رئیس فیفا، اعضای مجمع AFC و مهدی تاج، نایب‌رئیس این کنفدراسیون برگزار شد که نماینده ایران اعتراض کشورمان به ندادن میزبانی به ایران را اعلام کرد. «ویندزور جان» دبیرکل فدراسیون فوتبال آسیا در واکنش به اعتراض ایران درباره میزبانی تیم ‌ملی گفت: همه دلایل ساختاری و حقوقی ندادن میزبانی به کشورهای مختلف را به فدراسیون آنها اعلام کرده‌ایم. فدراسیون فوتبال ایران هم که به این خاطر به دادگاه بین‌المللی ورزش شکایت کرده است. هر رأیی را که این دادگاه بدهد ما می‌پذیریم. 
***
محرومیت گل‌محمدی از حضور در بازی پرسپولیس - نساجی
سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس از حضور روی نیمکت این تیم در بازی با نساجی مازندران محروم شد. یحیی گل‌محمدی، سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس در جریان تساوی یک- یک بازی گذشته این تیم با پدیده مشهد از داور این دیدار کارت زرد گرفت تا چهارمین اخطار فصل خود را بگیرد. بنابراین سرمربی سرخپوشان پایتخت نمی‌تواند تیمش را برای بازی امروز مقابل نساجی مازندران همراهی کند. همین امر نیز باعث غیبت او در نشست خبری قبل از بازی شد. گل‌محمدی در حالی از حضور در هفته بیستم رقابت‌های لیگ برتر محروم است که سازمان لیگ فوتبال اطلاعی از این موضوع تا ظهر دیروز نداشت. تیم فوتبال پرسپولیس ساعت ۱۸:۵۰ امروز میزبان نساجی مازندران در هفته بیستم لیگ برتر فوتبال است. 

Page Generated in 0/0039 sec