printlogo


کد خبر: 238016تاریخ: 1400/6/24 00:00
بشار اسد در سفری از پیش اعلام نشده در مسکو با ولادیمیر پوتین دیدار کرد
رایزنی علیه تروریسم و اشغالگران خارجی

کاخ کرملین مسکو دیروز با ۲ خبر متوالی، همه را غافلگیر کرد. نخست دیدار بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه با ولادیمیر پوتین در مقر ریاست‌جمهوری روسیه در قلب مسکو و دیگر، تصمیم پوتین برای قرنطینه کردن خود به خاطر ابتلای اطرافیانش به کرونا. 
به گزارش خبرگزاری تاس، بشار اسد برای نخستین‌بار از سال 2015 بود که با همتای روس خود در کرملین دیدار می‌کرد، چرا که آخرین دیدار این دو در سال 2018 در اقامتگاه تابستانی پوتین در خارج از مسکو انجام شده بود. سفر رئیس‌جمهور سوریه به خاطر ملاحظات امنیتی بدون اطلاع‌رسانی عمومی انجام شد و اسد و پوتین روز دوشنبه در ساختمان سنای کاخ کرملین، مقر ریاست‌جمهوری روسیه با هم دیدار کردند، اگر چه رسانه‌های روس خبر آن را با یک روز تاخیر صبح سه‌شنبه اعلام کردند. در این دیدار ۲ طرف نه تنها بر تقویت روابط دوجانبه تاکید کردند، بلکه حتی درباره وضعیت افغانستان نیز صحبت کردند. 
به گزارش تارنمای رسمی کرملین، پوتین در ابتدای دیدار با اسد گفت: «من خیلی خوشحالم یک بار دیگر در مسکو از شما استقبال می‌کنم. مهم‌تر از هر چیز دیگر من دوست دارم به شما به خاطر روز تولدتان که اخیرا بود، تبریک بگویم». رئیس‌جمهور روسیه همچنین با تبریک پیروزی همتایش در انتخابات ریاست‌جمهوری بهار گذشته سوریه افزود: «این یک نتیجه خیلی خوب در انتخابات ریاست‌جمهوری بود. نتایج (این انتخابات) نشان می‌دهد مردم به شما اعتماد دارند، به رغم همه مشکلات سال‌های گذشته و فجایع سال‌های گذشته، آنها (مردم سوریه) هنوز روند بهبود و بازگشت به یک زندگی عادی را با شما مرتبط می‌دانند». او همچنین در ادامه صحبت‌هایش از خطر گروه‌های تروریستی در سوریه گفت: «متاسفانه هنوز کانون‌های مقاومت تروریست‌ها وجود دارد که نه تنها بخشی از خاک را تحت کنترل دارند، بلکه به ترور غیرنظامیان نیز ادامه می‌دهند. با این وجود، مهاجران به طور فعال به مناطق آزاد شده بازمی‌گردند. وقتی به دعوت شما در سوریه بودم، با چشمان خودم دیدم مردم به طور فعال خانه‌های خود را بازسازی می‌کنند و فعالانه تلاش می‌کنند تا به معنای کامل کلمه به یک زندگی آرام بازگردند». 
به گفته پوتین، در نتیجه تلاش‌های مشترک روسیه و سوریه ضرباتی شدید به تروریست‌ها‌ زده شد و دولت سوریه اکنون بر بیش از ۹۰ درصد از سرزمین این کشور کنترل دارد. رئیس‌جمهور روسیه تصریح کرد: «تلاش‌های مشترک ما قلمرو اصلی و بخش اعظم سرزمین جمهوری سوریه را آزاد کرد. تروریست‌ها خسارت‌های بسیار جدی و قابل توجهی متحمل شده‌اند و دولت سوریه به ریاست شما ۹۰ درصد از خاک این کشور را تحت کنترل خود دارد». بر پایه این گزارش پوتین در ادامه درباره حضور غیرقانونی نیروهای نظامی آمریکایی، ترکیه‌ای و فرانسوی در سوریه هشدار داد و گفت: «به نظر من مشکل اصلی این است که نیروهای مسلح خارجی در مناطق خاصی از کشور بدون تصمیم سازمان ملل متحد و بدون رضایت شما حضور دارند که این امر به وضوح با حقوق بین‌الملل مغایرت دارد و به شما این امکان را نمی‌دهد که تلاش‌های حداکثری را برای تحکیم کشور به منظور حرکت در مسیر بازسازی آن با سرعتی که در صورت کنترل کل قلمرو توسط دولت قانونی امکان‌پذیر است، انجام دهید». 
در مقابل رئیس‌جمهور سوریه هم در این دیدار تاکید کرد ۲ کشور به نتایج قابل توجهی در جنگ با تروریسم بین‌المللی دست یافته‌اند. بشار اسد گفت: «۲ ارتش ما، روسیه و سوریه، نه‌تنها در آزادسازی سرزمین‌های اشغالی که توسط شبه‌نظامیان تصرف شده بودند و در نابودی تروریسم، به نتایج قابل توجهی دست یافته‌اند، بلکه بازگشت مهاجرانی را که مجبور به ترک خانه‌های خود و وطن خودشان شده بودند نیز تسهیل کرده‌اند. با توجه به این واقعیت که تروریسم بین‌المللی مرز نمی‌شناسد و مانند یک عفونت در سراسر جهان گسترش می‌یابد، من می‌توانم این موضوع را بیان کنم که ارتش‌های ما کمک بزرگی به حفاظت از همه بشریت در برابر این شیطان (تروریسم بین‌المللی) کرده‌اند». 
 
* پوتین خودش را قرنطینه کرد
از طرف دیگر دیروز سخنگوی کرملین با اعلام خبر خودقرنطینگی رئیس‌جمهور روسیه، دلیل این تصمیم را احتیاط ولادیمیر پوتین متعاقب ابتلای چند نفر از اطرافیان خود به ویروس کرونا دانست. به گزارش خبرگزاری دولتی ریانووستی، دیمیتری پسکوف توضیح داد پوتین تست ابتلا به کرونا هم انجام داده و نتیجه آن منفی شده است و او هم‌اکنون در سلامت کامل به سر می‌برد. با این حال قرنطینه ‌شدن پوتین از بار کاری سنگین او کم نمی‌کند و فقط دیدارهای چهره به چهره نخواهد داشت. 
این در حالی است که کرملین پیش‌تر نیز خبر داده بود رئیس‌جمهور روسیه در هفتادوششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل که از دیروز آغاز شده شرکت نمی‌کند.

Page Generated in 0/0035 sec