بزرگ‌ترین محدوده فضای سبز منطقه 6 تهران یادگارهای زیادی دارد
یادی از قدیمی‌های پارک ساعی

گروه اجتماعی: بی‌شک شما هم تا به امروز ساعاتی را در یکی از بزرگ‌ترین و مشهورترین پارک‌های پایتخت گذرانده‌اید  یا اگر ساکن پایتخت هم نیستید در مسیر تردد خود به طور حتم از کنار آن عبور کرده‌اید.
این پارک بزرگ در خیابان ولیعصر(عج) تهران واقع شده است و به دلیل وسعت فضای سبز که شامل  درختان و گل‌های متنوع است  و همچنین گونه‌های گوناگون پرندگان، از جمله پارک‌های مشهور و بنام پایتخت به حساب می‌آید؛ پارکی که در دل خود خاطرات فراوانی از حال و هوای تهران قدیم دارد.  اما در شکل‌گیری و ساخت این پارک افراد گوناگونی نقش داشته‌اند که تا امروز یا از آنها یادی نشد یا بندرت نامی از آنها و تلاش‌های انجام شده برای شکل‌گیری این پارک مطرح شده است.
سال 1324؛ درختکاری پارک ساعی
پارک ساعی با مساحتی حدود ۱۲ هکتار در خیابان ولیعصر و در منطقه ۶ شهرداری تهران واقع شده‌ است. محل این پارک در سال ۱۳۲۴ توسط کریم ساعی درختکاری شد و در اختیار وزارت کشاورزی وقت قرار گرفت. سرانجام ایده طراحی اصلی پارک در دهه ۴۰ شکل گرفت و این پارک در سال ۱۳۴۲ با طراحی حسین محجوبی ساخته شد. تکمیل مراحل طراحی و ساخت پارک بین سال‌های ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۲ ادامه یافت. بوستان ساعی دارای 6 ورودی است. در پی توسعه و تجهیز بوستان، بناهایی مانند جوی، برکه، آبشار و زمین بازی درست شده‌اند و قسمتی از پارک نیز به باغ ژاپنی معروف است که پرندگان آبزی هم در آن قسمت نگهداری می‌شوند. در قسمت حیات‌وحش پارک، حیوانات دیگری نیز نگهداری می‌شوند که از جمله آنها می‌توان به خرگوش، قوچ، غاز، قو، مرغابی، سنجاب، طوطی وحشی و طاووس اشاره کرد. پوشش گیاهی پارک نیز متنوع است  و از میان آنها می‌توان به چنار، کاج تهران، سرو شیرازی، سرو نقره‌ای، سرو بادبزنی، سرو تبری، برگ‌بو، افرا، نارون، سدروس، ماگنولیا، یاس وحشی، ژنیگو، زالزالک، گردو و سیب اشاره کرد.
نگهبان قدیمی پارک ساعی
اما یکی دیگر از افراد تاثیرگذار در این پارک که کمتر از آن یاد شده است، یکی  از نگهبانان و باغبانان قدیمی پارک ساعی به نام محمدجعفر زندی است. وی متولد 1311  است و  از اولین روزهای تاسیس و ساخت پارک ساعی در تهران حضور داشته و در زمان کریم ساعی، مهندس و طراح این پارک مشغول به فعالیت بوده است. اهالی و ساکنان قدیمی منطقه6  شهرداری تهران بخوبی نام زندی را به یاد دارند و از وی به عنوان پدر نگهبان پارک ساعی یاد می‌کنند. این باغبان  قدیمی از جمله افرادی است که از وی درختان و فضای سبز زیادی  به یادگار مانده است و آنطور که مردم و اهالی محل تعریف می‌کنند، بسیاری از درختان این پارک توسط این باغبان قدیمی کاشت، هرس و آبیاری شده است و این روزها شاهد درختان تناور و گیاهان متنوع در این پارک هستیم.