چه کسی جانشین خادم می‌شود؟
دورخیز مدعیان

علی هنرمنش: با توجه به قبول استعفای رسول خادم از سوی وزارت ورزش، می‌توان حدس زد متولیان امر زمان زیادی را برای انتخاب سرپرست جدید فدراسیون کشتی از دست نخواهند داد. اواخر سال گذشته بود که رسول خادم در اوج اختلافات فدراسیون کشتی و وزارت ورزش ترجیح داد از سمت خود استعفا دهد و متعاقب آن بسیاری از ریش‌سفیدان کشتی و اعضای مجمع فدراسیون برای بازگرداندن او وارد گود شدند. در ادامه پس از حدود 2 ماه بلاتکلیفی فدراسیون، رسول خادم با اصرار پیشکسوتان و اهالی کشتی از استعفا صرف‌نظر کرد تا دوباره سکان هدایت فدراسیون را در دست گیرد. به هر حال، چرخ کشتی ایران دوباره با فراز و نشیب‌های مختلف و اختلافات آشکار و نهان خادم با وزارت ورزش به گردش درآمد. اردوهای آماده‌سازی کشتی‌گیران دوباره آغاز شد و تیم‌های ملی رده‌های پایه یکی پس از دیگری در میادین مختلف آسیایی و جهانی به موفقیت‌های مختلفی دست یافتند. بسیاری بر این باور بودند که رسول خادم و وزارت ورزش اختلافات قبلی را کنار گذاشته‌اند و حالا نوبت به تعامل و همدلی فی‌مابین رسیده است اما رقابت‌های جهانی مجارستان بسیاری از واقعیات پشت پرده را آشکار کرد، مسابقاتی که با ناکامی بزرگی برای کشتی ایران در هر دو رشته آزاد و فرنگی همراه بود و سرانجام به استعفای دوباره رسول خادم انجامید. این بار اما شرایط با سال گذشته فرق داشت و حتی حامیان همیشگی خادم نیز به برخی برنامه‌های بلندمدت اما بی‌نتیجه او انتقاد داشتند. دیگر خبری از مخالفت با استعفای رسول نبود. حتی بسیاری از همان پیشکسوتان و حامیان خادم هم بعد از شنیدن خبر استعفای او به خود اجازه ندادند برای دومین بار میانجیگری و وی را از استعفا پشیمان کنند. گویا این بار همه در انتظار این اتفاق بودند و شاید همین موضوع باعث شد وزارت ورزش بر خلاف دفعه قبل، بدون اتلاف وقت با استعفای خادم موافقت کند و به فکر انتخاب سرپرست جدید باشد.
در روزهایی که بسیاری از منتقدان و مخالفان رسول خادم از رفتن او مطمئن شدند، نوبت به حملات رسانه‌ای رسید و برخی چهره‌های همیشه منتقد، به هر طریقی فرصت تاختن به فدراسیون کشتی را از دست ندادند. آنها معتقد بودند خادم در این سال‌ها دورتادور فدراسیون دیوار کشیده بود تا تمام کارها را شخصا مدیریت و پیگیری کند. از ریاست فدراسیون گرفته تا سرمربیگری تیم‌ملی و حتی نحوه برنامه‌ریزی برای تمرینات و بدنسازی اردونشینان و هزار و یک کار دیگر که می‌توانست بین افراد متخصص تقسیم کند. برخی دیگر از منتقدان هم تاکید داشتند ناکامی بزرگ رقابت‌های جهانی مجارستان به دلیل بسته بودن در فدراسیون به روی چهره‌های برجسته و خارج از گود کشتی رقم خورده و شاید اگر برخی چهره‌ها وارد سیستم اجرایی فدراسیون شده بودند، وضعیت به مراتب بهتر از حالا بود. فارغ از تمام اتفاقات اخیر و تحلیل و بررسی فنی دلایل ناکامی در رقابت‌های جهانی باید به بحث داغ و جدیدی اشاره کرد که این روزها در محافل کشتی مطرح است. حالا با رفتن خادم، همه از سرپرست جدید و گزینه بعدی ریاست فدراسیون کشتی حرف می‌زنند و منتظرند وزارت ورزش هر چه سریع‌تر در این باره اقدام کند.
در این راستا بازار شایعات و گمانه‌زنی‌ها حسابی داغ است. هر طیف از اهالی کشتی گزینه مورد نظر خود را به عنوان سرپرست و رئیس بعدی فدراسیون کشتی معرفی می‌کند اما فعلاً همه چیز منوط به تصمیم وزارت ورزش است. نام گزینه‌های مختلفی طی روزهای اخیر در برخی رسانه‌ها و فضای مجازی و محافل گوش‌شکسته‌ها مطرح شده اما از امیررضا خادم، حسن رنگرز، علیرضا دبیر و علیرضا حیدری بیش از دیگران نام برده می‌شود؛ افرادی که برخی از آنان از منتقدان رسول خادم و برنامه‌های او بودند و سال‌ها دور ماندن از سیستم اجرایی کشتی را به همکاری با خادم ترجیح دادند. به هر حال به‌رغم تمام شایعات اخیر هنوز مشخص نیست سرپرست جدید فدراسیون کشتی از کدام طیف انتخاب و معرفی می‌شود اما در نهایت این متولیان وزارت ورزش هستند که با سیاست‌گذاری همیشگی خود، گزینه مورد نظرشان را بر کرسی ریاست کشتی خواهند نشاند. بدیهی است وزارت ورزش به هیچ عنوان علاقه ندارد دوباره شخص جدیدی همچون رسول خادم بر راس امور کشتی قرار گیرد که نشود او را با سیاست‌های حاکم بر ورزش ایران همسو کرد.